Czyżby koniec z nieuczciwymi kierowcami?

Czyżby koniec z nieuczciwymi kierowcami?

Od pewnego czasu na forach internetowych związanych z transportem wrze na temat nowo powstałego serwisu internetowego www.sprawdzkierowce.pl.

Serwis ten ma zrzeszać przedsiębiorców z branży transportowej, którzy chcą wyrazić własną opinię o pracy swoich byłych lub aktualnych kierowców. Nie dziwi zatem zainteresowanie serwisem. Pomimo iż serwis w sieci zaistniał z końcem lipca bieżącego roku, zatem od jego premiery minął niecały miesiąc, cieszy się rosnącym zainteresowaniem i ciągłym wzrostem odwiedzin.

 

Jak to działa? Przedsiębiorca wypełnia formularz rejestracyjny, po czym drogą mailowa przesyła zeskanowane dokumenty firmowe, aby uwiarygodnić cel swojej rejestracji i zapobiec umieszczaniu opinii przez kierowców, którzy mogliby podszywać się pod pracodawców. Jak mówi administrator serwisu sprawdzkierowce.pl były już próby zakładania kont przez kierowców, udaremnione poprzez kontakt telefoniczny z placówką firmy, na którą próbowano założyć konto. Poprawnie zweryfikowane przez administrację portalu dane, powodują aktywację konta i dostęp do pełnych zasobów serwisu. Pracodawca może od tego momentu dodać kierowcę, wystawić mu opinię, ocenić współpracę z nim oraz to jak dbał o powierzony towar, powierzone auto, czy dotrzymywał terminów dostawy. Dodatkowo pracodawca może ostrzec innych przedsiębiorców o np. nadużywaniu alkoholu przez kierowcę czy też porzuceniu środka transportu, zaznaczając odpowiednie opcje przy sylwetce kierowcy. Kontakt między przedsiębiorcami odbywa się głównie na poziomie platformy serwisu, nie ujawniane są e-maile pracodawców ani ich numery telefonów. Wyjątek stanowi sytuacja w której pracodawca sam zadecyduje że jego numer ma być ujawniony do komunikacji między pracodawcami (zaznacza taka opcję w ustawieniach swojego konta lub podczas wypełniania formularza rejestracyjnego).

I co na to kierowcy? Przez kierowców serwis został przyjęty dwojako. Jedni zachwalają sam pomysł jak i jego realizację. To pewnie ci, o których prędzej czy później, pojawią się pozytywne opinie, co zaowocuje w przyszłości dobrym wizerunkiem w branży i co za tym idzie stabilniejszą pozycją na rynku pracy. Inni natomiast negują pomysł i doszukują się niezgodności ujawnianych danych z obowiązującym prawem. Jednak zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, nie są ujawniane żadne informacje, które jednoznacznie wskazywałyby na konkretną osobę. W serwisie nie są podawane nazwiska osób, a jedynie imię i pierwsza litera nazwiska. Miejscowości również zostały skrócone do trzech znaków. Serwis nie jest „tworem swobodnie żyjącym swoim prawem w intrenecie”, nad funkcjonowaniem portalu sprawdzkierowce.pl czuwają osoby odpowiedzialne za jego poprawne funkcjonowanie. Pomagają one również przedsiębiorcom mniej doświadczonym w obsłudze takich platform.

Cel działania serwisu. Jakby się mogło wydawać celem serwisu sprawdzkierowce.pl nie jest tylko stworzenie "czarnej listy" kierowców i przestrzeganie przyszłych potencjalnych pracodawców. Jest również uchronienie przedsiębiorców przed stratami finansowymi i przed nieprzyjemnościami im towarzyszącymi. Głębszym natomiast celem jest uświadomienie kierowców, chwila zadumy nad tym, że istnieje takie miejsce, gdzie można poczytać o ich stosunku do pracy. Być może to uchroni nie tylko pracodawców, ale i ich pracowników przed przykrymi konsekwencjami.

4Trucks.pl / Sprawdzkierowce.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL