Od pick-upa odliczysz cały VAT!

Od pick-upa odliczysz cały VAT!

Od stycznia 2011 r. przedsiębiorcy stracili możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów z kratką.

Korzyści podatkowe wciąż można jednak uzyskać nabywając samochód typu pick-up. Wystarczy spełnić trzy warunki.

Wszystko wskazuje na to, że urlop "kratek" wydłuży się do trzech lat i pełna ulga podatkowa od osobówek rejestrowanych na firmy nie będzie obowiązywać w 2013 r.

- W związku z tym oczy przedsiębiorców coraz częściej zwrócone są w stronę pojazdów typu pick-up, od których przysługuje pełne odliczenie VAT. Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing, podkreśla, że zgodnie z definicją ustawową, pick-up to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków. W myśl przepisów, zarówno o podatku VAT jak i podatku dochodowym PIT i CIT, taki pojazd jest samochodem ciężarowym ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami podatkowymi - mówi Mariusz Włodarczyk.

A konsekwencje te oznaczają spore oszczędności dla przedsiębiorców, którzy pick-upa wyleasingują. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń w odliczeniu podatku VAT od rat leasingowych, wykupu po zakończeniu umowy, jak i w zakresie zwrotu VAT-u od paliwa do pick-upa. Ponadto do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorca zaliczy zarówno całą opłatę leasingową i koszty ubezpieczenia, jak i wydatki związane z eksploatacją takiego pojazdu.

Trzy warunki
Decydując się na zakup lub leasing pick-upa, przedsiębiorca musi pamiętać, że pełne odliczenie w zakresie VAT-u przysługuje tylko wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione trzy podstawowe warunki.

Po pierwsze, wydatki związane z użytkowaniem pick-upa muszą być bezpośrednio związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Po drugie, konieczne jest posiadanie pełnej dokumentacji potwierdzającej, że leasingowany samochód jest pick-upem. - Kwalifikację pojazdu, a tym samym wpis do dowodu rejestracyjnego, uzyskuje się na podstawie badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Warto podkreślić, że nie ma obowiązku dostarczania kopii zaświadczenia wydanego przez stację do Urzędu Skarbowego, ale US może, np. podczas kontroli, zawsze o takie zaświadczenie poprosić. Nawet przez pięć lat po zakończeniu użytkowania samochodu - mówi Mariusz Włodarczyk.

Po trzecie, część przeznaczona do przewozu ładunków musi być otwarta. Oczywiście jest możliwość montażu przykrycia tej części, ale nie może być ona zamknięta na stałe. Jeżeli trwałe przykrycie zostanie zauważone np. podczas policyjnej kontroli drogowej może to oznaczać problemy, np. konieczność badania stosunku części przeznaczonej do przewozu osób i ładunku.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, prowadzący działalność gospodarczą nie ma obowiązku dokonywania pomiaru masy i długości pick-upa. Pełne odliczenie VAT nie zależy też od liczby siedzeń czy liczby pasażerów. Tylko spełniając powyższe warunki formalne oraz faktyczne firma uzyskuje pełną opłacalność podatkową zakupu lub leasingu oraz użytkowania pick-upa - podsumowuje Mariusz Włodarczyk z BZ WBK Leasing.

- Z danych Samaru wynika, że w I półroczu br. sprzedano w Polsce 1 367 pick-upów, a więc o prawie 5% więcej niż w I półroczu 2011 r. Najbardziej popularnymi modelami są Nissan Navara, Toyota Hilux i Mitsubishi L200. Największy wzrost sprzedaży osiągnęły natomiast Volkswagen Amorak (107% r/r) i Dacia Logan Pick-up (+53% r/r).Zainteresowanie pick-upami tłumaczyć można korzyściami podatkowymi, ale także walorami użytkowymi. Ten typ samochodu łączy w sobie zalety miniciężarówki - spora część ładunkowa - oraz osobówki - przestrzeń pasażerska dla nawet pięciu osób - mówi Dariusz Sokołowski, koordynator programów dealerskich w BZ WBK Leasing.


4trucks.pl / Spółki Leasingowe BZ WBK

Przeczytaj też:
W parze z leasingiem najczęściej ubezpieczenie

Korzystne usługi dodatkowe to, w ocenie polskich firm, jeden z podstawowych motywów korzystania z leasingu. BZ WBK Leasing: Nie przeGAP ubezpieczenia

BZ WBK Leasing, przy współpracy towarzystwa ubezpieczeniowego Genworth Financial, od 18 lipca br. proponuje swoim klientom ubezpieczenie GAP. Leasingobiorco, koniecznie przeczytaj umowę!

Leasing, oprócz licznych zalet, jest umową, która zobowiązuje przedsiębiorcę do przestrzegania określonych warunków. Firmy leasingowe wypracowały solidny wzrost

Daniel_Mrozek_-_600

Według danych Związku Polskiego Leasingu za trzy kwartały 2011 r. firmy leasingowe sfinansowały środki trwałe o łącznej wartości ponad 22 mld zł, co w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku daje wzrost na poziomie 23 proc. Motorem rynku pozostają ruchomości, a w szczególności samochody osobowe oraz maszyny i urządzenia budowlane i rolnicze.

Wyniki badania BZ WBK Finanse & Leasing

Z badania przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK Finanse & Leasing wynika, że przedsiębiorcy budowlani mają wyraźne wyobrażenie idealnej oferty leasingowej. Najbardziej cenią sobie nie cenę usługi, ale przejrzystość i zrozumiałość zapisów umów.

Polski leasing po I półroczu nie zwalnia tempa

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Związek Polskiego Leasingu w I półroczu 2011 r. branża leasingowa wypracowała solidny wzrost: 27,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 r. Krajowe firmy leasingowe sfinansowały aktywa o wartości ponad 14,5 mld zł, z tego ponad 95 proc. na rynku ruchomości (13,9 mld zł) i niecałe 5 proc. na rynku nieruchomości (643 mln zł).

Autobusy PolskiBus.com jeżdżą w leasingu

BZ WBK Leasing we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK sfinansował zakup osiemnastu nowoczesnych autobusów Van Hool TD921, które stanowią tabor spółki Souter Holdings Poland, nowego przewoźnika świadczącego w Polsce ekspresowe przewozy autokarowe pod marką PolskiBus.com. Oferta spółki została wybrana w drodze konkursu, a łączna wartość podpisanej umowy sprzedaży autobusów to 24 mln zł netto.

Polski leasing doceniany w Europie Środkowo-Wschodniej

Federacja Europejskich Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope podała, że w 2010 r. wzrost rynku leasingu w Polsce, przy wartości udzielonego finansowania na poziomie 27 mld zł, wyniósł prawie 21 proc. , podczas gdy średnia dla Europy była na poziomie niecałych 5 proc. Pod względem dynamiki rok do roku jesteśmy liderem regionu Europy Środkowo-Wschodniej i wiceliderem Europy .

Więcej leasingu dla wolnych zawodów

Specjaliści Spółek Leasingowych BZ WBK obserwują, że przedstawiciele wolnych zawodów, zobowiązani od 1 maja 2011 r. do instalowania kas fiskalnych coraz chętniej korzystają z leasingu, który pozwala im zmniejszyć podstawę opodatkowania. Mając to na uwadze, firma przedłuża do 31 października 2011 r. ofertę promocyjną dla wolnych zawodów, z której mogą teraz skorzystać również osoby prawne.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL