WITD: Jazda bez prawa jazdy

WITD: Jazda bez prawa jazdy

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku

W dniu 19.07.2012 r. podczas pełnienia obowiązków służbowych inspektorzy transportu drogowego z oddziału Wydziału Inspekcji w Słupsku otrzymali informację od funkcjonariuszy KMP w Słupsku o kolizji drogowej, która miała miejsce na przejeździe kolejowym w Sycewicach dr. kr. nr 6 (w pojazd, który prawidłowo zatrzymał się na przejeździe kolejowym najechał drugi samochód ciężarowy).

Inspektor po przybyciu na miejsce, otrzymał informację od funkcjonariusza Policji, iż kierowcy obu pojazdów, którzy uczestniczyli w zdarzeniu drogowym nie rejestrowali żadnej aktywności kierowcy ponieważ nie włożyli do tachografów wykresówek (pojazdy należały do przedsiębiorcy zagranicznego).

Z miejsca zdarzenia odjechał samochód ciężarowy marki RENAULT, który próbowano "schować" za zakrętem drogi powiatowej. Ponadto w żadnym pojeździe nie było kierowców oraz nikt z postronnych osób nie przyznawał się do prowadzenia ww. pojazdów. Po przesłuchaniu "gapiów" okazało się, że w śród nich są poszukiwani kierowcy tj. sprawca kolizji; kierowca samochodu ciężarowego marki IVECO, który nie miał uprawnień do prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych - nigdy nie otrzymał prawa jazdy oraz drugi uczestnik zdarzenia kierowca pojazdu maki RENAULT - który nie chciał się ujawnić w obawie przed konsekwencjami jazdy bez wykresówek. Ponadto w toku czynności stwierdzono naruszenia tj. wykonywanie przewozu drogowego pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące bez wymaganego sprawdzenia okresowego w obu pojazdach. Kierowców ukarano mandatami karnymi, wobec przedsiębiorcy zagranicznego wszczęto postępowania administracyjne, a pojazdy skierowano na parking administracyjny.


4trucks.pl / WITD Gdańsk