Sprawdź promile - nie tylko w Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Sprawdź promile - nie tylko w Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Zbliżający się Dzień Bezpiecznego Kierowcy, obchodzony 25 lipca, powinien skłaniać do refleksji nad tym, czy jako kierowcy troszczymy się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Odpowiedzialne zachowanie na drodze to nie tylko przestrzeganie znaków drogowych, ale także niewsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu. W respektowaniu tej zasady może pomóc bezpłatna aplikacja na telefon "Sprawdź promile".

Latem, podczas gorących dni i ciepłych wieczorów, piwo często jest naszym towarzyszem. Raczymy się nim na co dzień, traktując jako nagrodę po pracy, jak również podczas wakacyjnych wyjazdów. Jednak przyjemność nie zwalnia nas z troski o zdrowie i życie - swoje i innych. Należy pamięteć, że pewne czynności wykonywane po spożyciu alkoholu mogą mieć bardzo przykre konsekwencje.

Nie kręć po alkoholu
Pijani kierowcy to wciąż poważny problem, dlatego nie należy ustawać w edukowaniu na temat tego, by nie siadać za kółkiem nawet wiele godzin po konsumpcji alkoholu. Bezpośrednio po spożyciu nie wolno nawet mysleć o tym, by prowadzić samochód. Dotyczy to zarówno długich podróży, np. powrotu z wakacji, jak i przejechania zaledwie kilku ulic z imprezy do domu. W pierwszym przypadku najlepiej oddać kierownicę komuś innemu, w drugim - wziąć taksówkę, skorzystać z komunikacji miejskiej lub zrobić sobie spacer.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkohol w organizmie potrafi rozkładać się naprawdę długo, co przekłada się na wielogodzinne utrzymywanie się promili we krwi. Od początku lipca żaden kierowca we Francji nie może zasłaniać się brakiem wiedzy na temat poziomu alkoholu w organizmie, gdyż przenośny alkomat jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu poruszającego się po tamtejszych drogach. W Polsce nie ma takiego wymogu, mimo że dopuszczalny poziom promili we krwi to zaledwie 0,2 (dla porównania - we Francji 0,5, zaś w wielkiej Brytanii 0,8 promila). W takiej sytuacji przydatny może okazać się podręczny alkomat w... telefonie.

- Aplikacja "Sprawdź promile" podpowie, jak długo powinniśmy odczekać po konsumpcji alkoholu, aby móc bezpiecznie prowadzić. Jest bardzo prosta w obsłudze, a ponadto możemy mieć ją zawsze przy sobie - mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.

Alkomat także na Facebooku
Aplikacja "Sprawdź promile" działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) aplikacja poda ilość promili w naszym organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka - algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym możemy bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.

Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na różne modele telefonów, w tym Androidy i telefony obsługujące aplikację Java, a wkrótce także iPhony. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z Google Play (dotyczy Androidów). Fanów portali społecznościowych może ucieszyć informacja, że od niedawna poziom alkolohu w organizmie można obliczyć za pomocą aplikacji na Facebooku, dostępnej pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Do korzystania z niej można zaprosić swoich znajomych, powiększając tym samym grono odpowiedzialnych kierowców.

"Sprawdź promile" to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Do tej pory już ponad 50 000 kierowców korzysta z aplikacji.

Więcej na temat akcji na stronie www.abcalkoholu.pl 


4trucks.pl / Kompania Piwowarska