Iveco Irisbus na wystawie "Transports Publics 2012"

Iveco Irisbus na wystawie "Transports Publics 2012"

Iveco Irisbus na europejskiej wystawie pt. "Transports Publics 2012", poświęconej transportowi publicznemu, w Paryżu w dniach od 5 do 7 czerwca 2012 roku.

Iveco Irisbus - lider na francuskim rynku przewozów autobusowych w ośrodkach miejskich zaprezentowało na wystawie w Paryżu wybór trzech autobusów ze swojej szerokiej gamy pojazdów. Były to:
- Hybrid Citelis 12 m
- Crealis Neo 18 m z nowymi barwami firmowymi Clermont-Ferrand
- Crossway LE 10,8 m.

Różnorodność modeli w asortymencie produktów Iveco Irisbus w pełni zaspokaja najbardziej zróżnicowane wymagania zarządów transportu miejskiego oraz przedsiębiorstw komunikacji miejskiej: autobusy klasy midi, standardowe i przegubowe (modele Citelis), BRT/ autobusy o wysokim poziomie usług (modele Crealis), autobusy niskopodłogowe (modele Crossway LE), silniki Diesla, silniki na sprężony gaz ziemny (CNG) oraz z napędem hybrydowym.

Citelis, lider na europejskim rynku autobusów miejskich

Od momentu wprowadzenia na rynek w marcu 2005 roku wyprodukowano 10,000 autobusów modelu Citelis jako kompletne pojazdy, jako podwozia dla największych europejskich firm zajmujących się zabudową oraz jako PKD (na wpół skończone pojazdy) do produkcji trolejbusów w różnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Sukces modelu Citelis w dużej liczbie europejskich gmin można wytłumaczyć jego harmonijną integracją ze środowiskiem miejskim, jego opływowym profilem, jego wzorcową dostępnością, wyjątkową jasnością wnętrza i, co jest równie ważne, dużymi możliwościami w zakresie dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Silnik dieslowski Iveco Cursor 8, zgodny z normą czystości spalin Euro 5, zamontowany w autobusie Citelis zapewnia szczególnie wysokie osiągi pod względem ekonomiczności i ekologiczności dzięki niskiej emisji substancji zanieczyszczających środowisko.
Silnik ten jest dostępny opcjonalnie w wersji zgodnej z surowymi wymaganiami europejskiej normy czystości spalin EEV (Enhanced Environmentally-friendly Vehicle), która jest oferowana zarządom transportu miejskiego i przedsiębiorstwom komunikacji miejskiej, które wymagają silników z zapasem spełniających wymagania obecnych przepisów prawa. Silnik Cursor 8, zgodny z europejską normą EEV, jest dostępny bez filtra cząsteczek stałych, co pozwala obniżyć koszty zakupu i utrzymania pojazdu, a także korzystnie wpływa na marżę operacyjną pojazdu ogółem.

Oczywiście silniki autobusu Citelis będą zgodne z przyszłą normą czystości spalin Euro 6, która wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2014 roku.

Jeśli chodzi o silniki ekologiczne to gaz ziemny jest nadal najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Firma Iveco Irisbus prowadzi działalność w tym segmencie rynku od ponad piętnastu lat i potwierdza swoją pozycję lidera, gdyż sprzedała prawie 4000 autobusów z silnikami na sprężony gaz ziemny (CNG) (Citelis, poprzednie modele i minibusy Daily) w całej Europie. Bardzo duże floty powstały w następujących krajach:
- Francji (gdzie udział Iveco Irisbus w rynku autobusów z silnikami spalającymi CNG sięga 90%),
- Włochy (60% udziału w rynku),
- Hiszpania (50% udziału w rynku),
- i Grecja.

Wyjątkowo niski poziom hałasu autobusów Iveco Irisbus spalających sprężony gaz ziemny jest doceniany zarówno przez pasażerów jak i mieszkańców miast.

Iveco: Rekordowe zamówienie na autobusy z napędem hybrydowym

Do dnia dzisiejszego Iveco odnotowało ponad 200 zamówień na autobusy z napędem hybrydowym (wielkość ta zawiera autobusy dostarczone, autobusy zamówione i zamówienia warunkowe).

Produkowane w fabryce Iveco Irisbus w Annonay, we Francji, autobusy z napędem hybrydowym (silnik Diesla i silnik elektryczny) są dostępne jako kompletne pojazdy (modele Citelis oraz Crealis o długości 12 i 18 metrów) lub jako podwozie i karoseria produkowane w Rorthais pod nazwą Access'Bus GX 327 oraz GX 427.

Rekordowe zamówienie, złożone przez francuskie miasto Dijon, stanowi dowód i potwierdzenie pozytywnego rozwoju pojazdów z napędem hybrydowym, wyposażonych w silnik Diesla i silnik elektryczny we Francji: podpisując zamówienie na 102 pojazdy (41 standardowe i 61 przegubowe), Dijon złożyło w Europie największe pojedyncze zamówienie na autobusy z napędem hybrydowym.

Od lutego 2011 roku 22 pojazdy z napędem hybrydowym zostały dostarczone i są eksploatowane w Poitiers, Toulon, Monza (Mediolan), w Paryżu, na francuskiej wyspie Reunion, w mieście Orlean w środkowej Francji (w ramach współpracy partnerskiej z firmą Keolis przez trzy lata) i w Kanadzie (Société de Transport de Montréal oraz Réseau de Transport de Longueuil będą testować 18 metrowy autobus hybrydowy Citelis przez kilka miesięcy na trasach miejskich).

Pojazdy z napędem hybrydowym są również testowane w ramach współpracy partnerskiej z różnymi francuskimi i europejskimi przewoźnikami.

Do dzisiaj złożono 180 zamówień, głównie na potrzeby przewoźników francuskich, w takich miastach jak Dijon, Bordeaux, Rouen, Annecy, Angers i Nantes.

Franco Miniero, wiceprezes Iveco ds. Autobusów powiedział - Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być głównym graczem w segmencie pojazdów o napędzie hybrydowym w Europie. Oferując asortyment autobusów z napędem hybrydowym marki Citelis i Access'Bus GX, w wersjach o długości 12 i 18 metrów, dostarczamy naszym klientom komfortowe autobusy, energooszczędne i o niskim poziomie emisji spalin. Ponadto dzięki bliskiej współpracy z firmą BAE Systems, nasze pojazdy są wyposażone w dobrze skonsolidowaną technologię, która wcześniej była powszechnie stosowana w Ameryce Północnej i Wielkiej Brytanii.

Autobusy Iveco Irisbus z napędem hybrydowym: wydajna i niezawodna konstrukcja

Zgodnie ze swoim powołaniem do bycia innowacyjnym producentem, gotowym zaspokajać rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne pojazdy, które nie niszczą zasobów naturalnych, Iveco Irisbus dostarcza całą gamę pojazdów Citelis, w wersjach o długości 12 i 18 metrów, z nową generacją przyszłościowych jednostek napędowych, którą jest napęd hybrydowy.

Opracowany w ramach współpracy z firmą BAE Systems, która dostarcza podzespoły napędu elektrycznego, szeregowy napęd hybrydowy składa się z 6-litrowego, o małym skoku, silnika Diesla marki Tector, produkowanego przez FPT Industrial i z silnika/prądnicy elektrycznej, która odzyskuje energię gromadzoną w czasie zwalniania pojazdu.

Silnik Diesla charakteryzuje się skokiem zmniejszonym o 25% w stosunku do silnika użytego w tradycyjnym pojeździe z tego samego typoszeregu. Prądnica sprzęgnięta z silnikiem Diesla, dostarcza energię elektryczną dzięki czemu nie trzeba używać rozrusznika, alternatora i napędu pasowego. Silnik elektryczny dużej mocy zapewnia napęd pojazdowi za pośrednictwem osi identycznej z osią stosowaną w modelach z silnikiem Diesla. Szeregowy układ hybrydowy pozwolił wyeliminować skrzynię biegów. Najnowszej generacji akumulatory litowo-jonowe gromadzą energię w czasie zwalniania pojazdu, a w czasie przyspieszania energia jest z nich pobierana.

Rezultaty w zakresie ochrony środowiska są bardzo zadowalające: średnia redukcja emisji CO2 i zużycia paliwa wynosi od 25% do 35%.Należy wspomnieć, że przy spadku zużycia paliwa o 35%, można zmniejszyć emisję CO2 o około 500 gram na kilometr. Biorąc pod uwagę średnioroczny przebieg autobusów miejskich rzędu 50,000 km, oznacza to zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o 25 ton.

Ponadto autobusy Iveco Irisbus pomyślnie przeszły testy SORT (standardowe cykle testowe na szosie), przeprowadzone przez niemiecką jednostkę certyfikacyjną TÜV Süd, które potwierdziły wyniki badań w Lionie. Testy SORT są ważnym wymaganiem stawianym podmiotom składającym oferty w przetargach na dostawę autobusów w całej Europie.

Kierowcy potwierdzili, że autobusy Iveco Irisbus łatwo się prowadzi, oraz że zapewniają one komfortową jazdę, moc i elastyczność. Wysoki komfort podróżowania dla pasażerów jest zapewniony dzięki temu, że autobus łagodnie rusza, a prędkość wzrasta stopniowo.

Model Crossway LE, w skróconej wersji o długości 10,8 m

Model Crossway LE (niskopodłogowy) jest szczególnie konkurencyjny pod względem stosunku jakości do ceny w segmencie przewozów pasażerskich na terenach podmiejskich, w którym niezbędne jest połączenie dwóch elementów: "dobrej dostępności /maksymalnej liczby miejsc". Tego typu przewozy rozwijają się z powodu nieustannego wzrostu liczby ludności zamieszkałej na peryferiach dużych i małych miast.

W modelu Crossway LE, zaprezentowanym w krótkiej wersji miejskiej na stoisku Iveco Irisbus, jego konstruktorzy duży nacisk położyli na dostępność, co osiągnęli dzięki zastosowaniu trzech wejść, przy czym dwa wejścia zostały wyposażone w drzwi dwuskrzydłowe (1200 mm), z przodu i pośrodku autobusu, natomiast pomiędzy nimi zastosowano płaską podłogę. W środkowej części skośnej podłogi zastosowano rampę dla osób niepełnosprawnych na wózkach, rozkładaną i chowaną elektrycznie w celu wypełnienia luki między chodnikiem a podłogą pojazdu.

Nisko zawieszona przednia część pojazdu pozwala w pełni wykorzystać wysokość wnętrza wynoszącą 2,565 m; ponadto wnętrza można skonfigurować pod względem liczby miejsc siedzących bądź stojących w zależności od potrzeb przewoźnika. Za środkowym wejściem do autobusu dwa wewnętrzne stopnie umożliwiają dostęp na tył pojazdu, którego podłoga jest na wysokości 980 mm od ziemi; tylna część zawiera tylko miejsca siedzące. Wysokość wnętrza w tym miejscu wynosi 1,925 m.

Silnik Iveco Tector 6, zgodny z europejską normą czystości spalin EEV, napęd na tylną oś oraz tablica wskaźników Crossway LE zostały zapożyczone z autokaru Crossway, natomiast przednie niezależne zawieszenie, układ kierowania , a także wysokość przodu oraz środkowych elementów skośnej podłogi są identyczne z zastosowanymi w niskopodłogowym modelu Citelis. Standaryzacja podzespołów mechanicznych zapewnia oszczędności eksploatacyjne i niezawodność.

Będąc głównym graczem w segmencie transportu miejskiego,Iveco Irisbus nadal inwestuje pokaźne środki w prace badawczo-rozwojowe, aby transport publiczny był jeszcze atrakcyjniejszy.


4trucks.pl / Iveco Poland

Przeczytaj też:
Poznajemy IVECO S-WAY i X-WAY - modele na rok 2024 IVECO odświeża gamę modelową wprowadzając na rynek nowego S-WAY, X-WAY, EuroCargo i Daily oraz ulepszone wersje gazowe i nowe - elektryczne.  W pierwszej kolejności przedstawimy charakterystykę najcięższych IVECO modeli: S-WAY i X-WAY.
Co połączy IVECO i zespół Metalica w 2024 roku? IVECO ogłosiło historyczne partnerstwo. Włoski producent samochodów ciężarowych będzie wspierać zespół Metalica podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72.
IVECO S-WAY Fuel Hero - heros oszczędności W dzisiejszych czasach możliwość uzyskania i redukcji kosztów prowadzenia działalności transportowej może być czynnikiem decydującym nie tylko o uzyskaniu przewagi nad konkurencją, ale także o rentowności całego przedsięwzięcia.
Zapowiedź wodorowej ciężarówki Nikola Tre zaprezentowana na targach IAA Transportation 2022 Model Nikola Tre BEV to samochód ciężarowy klasy ciężkiej z zasilaniem akumulatorowym i zasięgiem w swojej klasie na rynku europejskim, jej siostra z ogniwami wodorowymi mam mieć ten zasięg znacznie większy.
IVECO TOPCARE - pakiet szybkiej obsługi serwisowej i pomocy dla kierowców Usługa assistance klasy premium, oparta na usługach łączności IVECO ON, jest skierowana do klientów potrzebujących wsparcia w razie nieprzewidzianych awarii.
Optymistyczne wieści z branży nowych ciężarówek W czerwcu 2022r. zarejestrowano 2911 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, tj. więcej, niż przed rokiem (wzrost 8,9%) i mniej o 5%, niż w maju br. W ostatnim miesiącu samochody ciężarowe zakończyły miesiąc z 11,1% wzrostem.
IVECO Eurocargo zasilą flotę firmy Eden Springs Zamówione przez firmę Eden Springs samochody ciężarowe IVECO Eurocargo, wyposażone w specjalistyczne zabudowy umożliwiające sprawne i bezpieczne realizowanie dostaw do biur i zakładów pracy wody w dużych, 5-galonowych butlach.
IVECO poinformowało o zaprzestaniu działalności w Rosji i na Białorusi IVECO dołączyło do czołowych producentów samochodów, którzy postanowili pokazać swój stosunek do reżimu Putina. Od teraz ciężarówki IVECO nie będą dostarczane ani do Rosji, ani na Białoruś.
Pierwsze w Polsce IVECO gazowe w firmie Kurier Team 2000