Dla logistyki piłka ciągle w grze

Dla logistyki piłka ciągle w grze

Długo oczekiwane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie przeszły już do historii.

Nie zakończyły się jednak jeszcze działania związane z obsługą logistyczną turnieju - w zespole DB Schenker Logistics, który był jednym z operatorów logistycznych obecnych przy mistrzostwach, trwa ostatnia faza operacyjna oraz czas podsumowań.


Końcowy gwizdek meczu finałowego na stadionie w Kijowie był okazją do świętowania dla zwycięzców i kibiców, zaś dla pracowników z DB Schenker Logistics zaangażowanych w obsługę logistyczną turnieju - sygnałem do rozpoczęcia kolejnego etapu prac.

Przygotowania logistyczne rozpoczęły się już na rok przed turniejem, kiedy to został uruchomiony specjalny projekt "Let’s Play Together 2012", dedykowany Mistrzostwom Europy w Piłce Nożnej i Olimpiadzie w Londynie. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze plany, analizy, kwotacje, rezerwacja niezbędnego sprzętu i szkolenia osób. Efekt wielomiesięcznych przygotowań to: obsługa na najwyższym poziomie wielu projektów, w tym kompleksowa obsługa centrum medialnego w IBC (International Broadcast Center) w Warszawie.

DB Schenker Logistics podczas Mistrzostw Europy był także rekomendowanym dostawcą usług celnych. Dzięki specjalnemu rozwiązaniu DB Schenker Logistics, jakim są mobilni agenci celni, wiele firm mogło uregulować sprawy związane z obsługą celną turnieju we wskazanym miejscu w zależności od potrzeb, bez konieczności dojazdu do agencji.

Wiele wyzwań
- Projekty, którymi zajmował się zespół Let’s Play Together były bardzo różnorodne – od transportu sprzętu na stadiony, poprzez obsługę stref hospitality, działania związane z obsługą celną na granicach i lotniskach aż po transport piłek pomeczowych ze stadionów do biur w Warszawie oraz dalej do finalnych odbiorców - mówi Arkadiusz Wojtas, Dyrektor Projektu Let’s Play Together 2012. - Żaden z projektów nie był standardowy, każdy wymagał szczegółowych analiz i dobrania indywidualnych rozwiązań. Razem z całym zespołem zrobiliśmy wszystko, aby jak najlepiej zrealizować potrzeby naszych klientów i cele turnieju - dodaje Piotr Latoszek, Szef Operacyjny Projektu.

W obsługę logistyczną Mistrzostw po stronie DB Schenker Logistics było zaangażowanych ponad 100 osób, jedni z nich pracowali codziennie, inni w określonych sekwencjach czasowych. Wyzwaniem była nie tylko konieczność dostosowania projektu do wymogów organizatora (między innymi awizacja w określonych systemach w wyznaczonych oknach czasowych), lecz także godzenie różnorodnych oczekiwań wielu interesariuszy turnieju, presja czasu oraz niepowtarzalność projektu, który miał swoją specyfikę.

Sukcesy na różnych polach
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jaką rolę pełni logistyka podczas dużych imprez sportowych. Tymczasem dzięki dobrze zorganizowanym działaniom zespołu DB Schenker Logistics możliwa była między innymi transmisja meczów z Międzynarodowego Centrum Nadawczego do 200 krajów na świecie, a także codzienna bezproblemowa praca ponad tysiąca dziennikarzy. Wielu gości mogło korzystać ze stref hospitality, wyposażonych w wysokiej klasy meble i luksusowe sprzęty. Kibice mogli cieszyć się maskotkami Mistrzostw, zaś piłkarze, dla których DB Schenker Logistics dostarczał wyposażenie SPA, mogli korzystać z relaksu na najwyższym poziomie i dzięki temu utrzymać dobrą formą fizyczną i psychiczną.

Eksperci z zespołu Let’s Play Together 2012 podsumowują projekty związane z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, jednak nie zamierzają spoczywać na laurach. Dla DB Schenker Logistics piłka jest ciągle w grze. Kolejne wyzwanie to m.in. transport sprzętu nadawczego na Olimpiadę w Londynie, która rozpoczyna się już pod koniec lipca.


4trucks.pl / DB Schenker Logistics