Sposoby kierowców jak ustrzec się mandatów

Sposoby kierowców jak ustrzec się mandatów

Przy polskich drogach pojawi się 300 nowych fotoradarów.

Co więcej zostaną one wyposażone w nowoczesny system informatyczny, mający przyspieszyć procedurę wystawiania mandatów.

Ci, którzy chcą uchronić się przed niespodziewanymi wydatkami mogą korzystać z rozwiązań ostrzegających przed fotoradarami i patrolami policyjnymi. Tylko, które z nich są najbardziej skuteczne? Przyjrzeliśmy się co polski kierowca najcześciej zabiera ze sobą w podróż.

Wakacyjne wydatki
Nowe fotoradary miały być ustawiane od sierpnia, teraz wiadomo już, że projekt ten wystartuje dopiero w przyszłym roku. Nie zmienia to jednak faktu, że okres wakacyjny sprzyja mandatowym żniwom. Zwiększona liczba kontroli policyjnych jest wynikiem tego, że latem zdarza się na drodze znacznie więcej wypadków. Jak bowiem wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji z 2010 roku w okresie od czerwca do września liczba wypadków drogowych wzrasta nawet o ponad 40% w stosunku do miesięcy poprzednich.

Broń kierowców
Kierowcy, aby uchronić się przed mandatami sięgają po dostępne na rynku urządzenia, które powiadamiają o kontrolach policyjnych czy fotoradarach. Jednymi z nich są antyradary. Jednak korzystanie z niego w czasie jazdy jest w naszym kraju nielegalne, gdyż urządzenia te emitują fale o danej częstotliwości, powodując tym samym w działaniu policyjnych urządzeń pomiarowych. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się inne rozwiązania jak aplikacje na telefony komórkowe informujące o zdarzeniach na drodze, nawigacje wyposażone w bazę fotoradarów czy CB radio.


Każde z wymienionych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. Bez wątpienia w dobie smartfonów najbardziej dostępne są aplikacje mobilne. Rozwiązania te oferują funkcję automatycznego powiadamiania o fotoradarach oraz możliwość dodawania przez użytkowników miejsc kontroli i utrudnień w ruchu. Niektóre z nich dysponują również opcją nawigacji. Część z nich jest bezpłatna (jak np. Yanosik) koszt korzystania z pozostałych oscyluje w granicach kilku do kilkunastu złotych miesięcznie. Warto dodać, że do działania aplikacji niezbędne jest wykupienie pakietu internetowego.

Sporym zainteresowaniem cieszy się też ostrzeganie przed kontrolami poprzez CB radio. Jego zaletą jest fakt opierania się na dużej społeczności. W ostatnich latach można jednak zauważyć stopniowe odchodzenie od tego rozwiązania. Jest to prawdopodobnie spowodowane sporym szumem komunikacyjnym, otrzymywaniem nieprzydatnych informacji oraz natężeniem wulgaryzmów.

Najmniej popularne są urządzenia nawigacyjne. Są one wyposażone w bazy fotoradarów, a część z nich również w bazie punktów, w których przeważnie mają miejsce kontrole radarowe. Niemniej ich wadą jest wymóg posiadania licencji oraz płatne aktualizacje.

Jak widać są różne możliwości zmniejszające ryzyko otrzymania mandatu. Od kierowcy zależy, które będzie dla niego najkorzystniejsze. Jednak jakby na to nie patrzeć najbardziej optymalnym rozwiązaniem zawsze będzie po prostu jazda zgodnie z przepisami.


4trucks.pl / Yanosik.pl

Przeczytaj też:
Yanosik zdradza tajemnice firmowe

Od kilku dni w aplikacji Yanosik trwa konkurs, który zainteresował użytkowników nie tylko ze względu na nagrody, ale także na dane, które ujawnia. Czy straży miejskiej zależy jedynie na mandatach?

Do ustawowych obowiązków straży miejskiej oraz straży gminnej należy m.in. czuwanie nad spokojem i porządkiem w miejscach publicznych oraz kontrola nad przestrzeganiem zasad ruchu drogowego. Nie daj się zaskoczyć zimowym mandatom

W odczuciu uczestników ruchu drogowego zima to pora roku, która zawsze przychodzi nagle i niezapowiedzianie. Wymiana opon albo mandat?

Październik i listopad to miesiące, w których przed warsztatami wulkanizacji ustawiają się długie na kilkanaście samochodów kolejki. Badanie techniczne samochodu

 Rutynowa kontrola czy powód do stresu? Autostrada - o tym zapominają kierowcy

Jak dojechać najszybciej z jednego miasta do drugiego? Odpowiedź jest banalnie prosta - autostradą. Ale czy szybciej oznacza także bezpieczniej? Światła przeciwmgłowe - jak używać?

Przepisy polskiego prawa ściśle regulują użycie świateł przeciwmgłowych w trakcie jazdy. Kiedy można je włączyć, a kiedy nie? Jakie są konsekwencje niewłaściwego użycia tych świateł? Auto służbowe - hulaj dusza, mandatów nie ma?

Służbowy pojazd to spora wygoda, ale trzeba korzystać z niego z głową. Kierowcy z tych miast płacą mniej

Wizyta na stacji benzynowej przyprawia Cię o dreszcze? Nie tylko Ciebie.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL