Continental: Sprawdź opony przed wyjazdem na wakacje

Continental: Sprawdź opony przed wyjazdem na wakacje

Testy ADAC: Niewłaściwe ciśnienie w oponie jest niebezpieczne

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami i miliony kierowców przygotowują się do wakacyjnych podróży. Przed wyruszeniem w drogę warto przyjrzeć się z uwagą oponom swojego auta. W okresie letnich wyjazdów są one szczególnie narażone na większe obciążenie czy wysokie temperatury. Niedawno przeprowadzony przez Continental i ADAC test wskazuje, że opony z odpowiednim bieżnikiem i właściwym ciśnieniem powietrza są najlepsza formą ubezpieczenia w podróży. Jednocześnie dobrze napompowane opony pozwalają obniżyć zużycie paliwa. By zapewnić bezpieczeństwo podróży w trakcie wakacyjnych wypadów bieżnik opon letnich powinien mieć przynajmniej 3 mm głębokości.

Zawsze sprawdzaj ciśnienie, gdy opony są zimne
Podczas letnich podróży auto jest często w pełni załadowane, co przekłada się na znacznie większe obciążenie niż podczas typowych przejazdów. Ciśnienie powietrza w oponach musi być dopasowane do tej sytuacji tak by uniknąć ich niszczenia, a w najgorszym wypadku "złapania gumy".

- Warto zwrócić uwagę na ten czynnik - wyjaśnia dr Andreas Topp, specjalista ds. opon w Continental. - Ciśnienie powietrza w oponach powinno być zawsze mierzone, gdy samochód jest w pełni załadowany. To jedyny sposób by być pewnym, że jest na właściwym poziomie. 
Ciśnienie opon powinno być zawsze sprawdzane na zimnych oponach. Właściwe ciśnienie dla przednich i tylnych kół zazwyczaj się różni, a wartości zalecane przez producenta można znaleźć na wewnętrznej stronie pokrywy paliwa, na słupku drzwi, w schowku lub w instrukcji obsługi.

Ryzyko: Niskie ciśnienie w oponach i za cienki bieżnik
W testach przeprowadzonych w Centrum Bezpiecznej Jazdy ADAC w Hanowerze, eksperci przeprowadzili symulację przejazdu uwzględniając podwójne zmiany pasa ruchu, zbaczanie w celu ominięcia przeszkody z w pełni załadowanym samochodem kompaktowym. Test był przeprowadzany z zalecanym ciśnieniem powietrza na pełnym obciążeniu - 2,8 Bara - oraz z zalecanym ciśnieniem powietrza bez obciążenia - 2,3 Bara. Jadąc z prędkością 65 km\h pojazd posiadający opony ze zbyt niskim ciśnieniem nie był w stanie bezpiecznie ominąć przeszkody. Stało się więc oczywiste, że niedopilnowanie właściwego napompowania opon przed wyruszeniem na wakacyjne wojaże niesie ze sobą zbyteczne ryzyko.

Głębokość bieżnika jest tak samo ważna ponieważ okres letni to także deszcze i śliskie nawierzchnie. Porównując opony z właściwą minimalną grubością bieżnika, czyli 3 mm, i zużyte opony z tylko 1.4 mm, rezultaty testu były zatrważające. W warunkach aquaplanningu, jadąc z prędkością 60 km\h, auto mające stare opony straciło kontakt z nawierzchnią podczas skręcania i wjechało na nadjeżdżające pojazdy. Nawet doświadczeni kierowcy ADAC nie byli w takiej sytuacji w stanie utrzymać samochodu na drodze.

Sprawdzanie głębokości bieżnika jest proste: jeśli włożysz monetę 5 zł pomiędzy bloki opony, biała krawędź powinna zniknąć wskazując, że wciąż ma on wystarczającą grubość.


4trucks.pl / Continental Opony Polska

Przeczytaj też:
Daimler i Paccar zawiązują spółkę Daimler Truck i PACCAR podpisują umowę o wspólnym przedsięwzięciu w zakresie produkcji ogniw akumulatorowych w Stanach Zjednoczonych.
Charged & Ready – pokazy elektrycznych ciężarówek Daimler Truck na polskim rynku 10 dni statycznych i dynamicznych prezentacji elektrycznych ciężarowych Mercedesów w ośrodku szkoleniowo-testowym DRIVELAND pod Warszawą.
Elektryczne samochody ciężarowe przyszłością transportu? Czy elektryczne ciężarówki wkrótce zapełnią polskie drogi? Przedstawiamy raport EFL o dekarbonizacji transportu.
Oficjalna nazwa modelu seryjnego to eActros 600 W październiku Mercedes-Benz eActros LongHaul zadebiutuje na światowym rynku, jako eActros 600.
Pierwszy elektryczny autobus szkolny na Podkarpaciu Jawornik Polski to pierwsza gmina z województwa podkarpackiego, która dysponuje elektrycznym autobusem szkolnym.
Testy zimowe MAN eTruck MAN eTruck pomyślnie przechodzi testy zimowe w ujemnych temperaturach.
Skąd wziąć prąd do ładowarek pojazdów elektrycznych? W Polsce na koniec 2022 roku było 61,5 tys. pojazdów elektrycznych i 5016 punktów ładowania. Daje to średnio jeden punkt ładowania na 13 pojazdów.
DHL Parcel kupuje kolejne elektryki MAN-a Do zeroemisyjnej floty DHL Parcel dołączyły nowe samochody elektryczne marki MAN eTGE.
Volvo FM Electric we flocie DHL w Polsce W dniu 16 marca w podpoznańskich Żernikach firma Volvo Trucks Polska przekazała DHL Supply Chain symboliczne klucze do 5 pojazdów Volvo FM Electric.