Europejski eksperyment potwierdza:

Europejski eksperyment potwierdza:

Opracowane przez Volvo Trucks aktywne systemy bezpieczeństwa zwiększają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Po tym, jak 26 czerwca br. w Brukseli przedstawiono pierwsze wyniki paneuropejskiego projektu badawczego euroFOT, wniosek jest oczywisty: opracowane przez Volvo Trucks aktywne systemy bezpieczeństwa pomagają kierowcom unikać wypadków.

Projekt euroFOT (FOT = Field Operation Test) trwał blisko cztery lata. Uczestniczyło w nim łącznie 28 partnerów, którzy w imieniu Unii Europejskiej badali systemy opracowane z myślą o pomocy kierowcom samochodów osobowych i ciężarowych w rozpoznawaniu zagrożeń, zapobieganiu wypadkom i poprawie ekonomiki jazdy.

Volvo Trucks wchodziło w skład szwedzkiego zespołu, razem z Volvo Car Corporation i Uniwersytetem Technicznym Chalmers.
- W przydzielonej nam części projektu badaliśmy 30 samochodów ciężarowych, użytkowanych przez dwie firmy transportowe: DHL Tradeteam w Wielkiej Brytanii i Nijhof Wassink w Holandii. Zweryfikowaliśmy skuteczność trzech systemów: aktywnego tempomatu, Układu Ostrzegającego o Niebezpieczeństwie Kolizji i Układu Monitorowania Pasa Ruchu - mówi Karsten Heining, menedżer projektu w Volvo Trucks.

Ryzyko zredukowane o 15 procent
W odniesieniu do aktywnego tempomatu (ACC) i Układu Ostrzegającego o Niebezpieczeństwie Kolizji (FCW), które są używane wspólnie do utrzymywania bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego i tym samym zapobiegania zderzeniom polegającym na najechaniu na tył innego pojazdu, badanie ujawnia, że wyposażając samochody ciężarowe we wspomniane systemy, liczbę tego typu wypadków na autostradach można zredukować nawet o 15 procent. Badanie pokazuje także, że istnieje znaczny potencjał dla podwyższenia tego wskaźnika.
- Statystycznie, system jest wykorzystywany przez mniej niż połowę czasu jazdy. Gdyby wydłużyć ten czas, wypadków mogłoby być jeszcze mniej. Musimy więc instruować i szkolić kierowców - wyjaśnia Karsten Heinig i kontynuuje - Należy również popracować nad aspektami technicznymi, żeby uczynić system jeszcze łatwiejszym w obsłudze.

Jeżeli chodzi o Układ Monitorowania Pasa Ruchu (LKS), zebrano zbyt mało danych, by móc wyciągnąć miarodajne wnioski co do stopnia, w jakim to rozwiązanie przyczynia się do unikania wypadków. Udowodniono jednak, że układ pomaga kierowcom w utrzymywaniu prawidłowego toru jazdy.
Nie zaobserwowano żadnego negatywnego wpływu układów ACC, FCW i LKS na zachowanie kierowcy.
- Czasami zadaje się nam pytanie, czy nie obawiamy się, że te systemy mogą przeszkadzać kierowcy lub rozpraszać jego uwagę. Ale analiza danych pochodzących z euroFOT na nic takiego nie wskazuje - mówi Karsten Heinig.

Każdy samochód ciężarowy biorący udział w badaniach był wyposażony w pięć kamer wideo:

1.Kamera skierowana do przodu, rejestrująca pole widzenia kierowcy w kierunku jazdy
2.Kamera obejmująca swoim zasięgiem martwe pole po stronie pasażera
3.Kamera rejestrująca ruchy prawej stopy kierowcy
4.Kamera zamocowana do przedniego słupka kabiny, rejestrująca zachowania kierowcy
5.Kamera skierowana na twarz kierowcy, rejestrująca ruchy jego oczu.

Filmy razem z odczytami parametrów, takich jak np. aktualna prędkość jazdy, z elektronicznych jednostek sterujących pojazdu, stanowią unikatowy materiał badawczy, zawierający łącznie około 70 TB danych. Cztery miliony kilometrów, jakie pokonały samochody ciężarowe, są teraz gotowe do analizy, wraz z możliwością pozyskania zapisów dla następnych czterech milionów kilometrów – dzięki współpracy z Chalmers dane zostaną udostępnione także środowiskom akademickim.
- Zebrany materiał posłuży jako bogate źródło wiedzy, w okresie, gdy intensyfikujemy prace nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego - stwierdza Karsten Heinig.

Fakty, euroFOT
Projekt euroFOT jest finansowany prze Unię Europejską i skupia 28 organizacji, takich jak producenci pojazdów, dostawcy w branży motoryzacyjnej, instytuty badawcze i uniwersytety. W badaniach bierze udział ponad 1000 samochodów osobowych i ciężarowych.

W ramach szwedzkiej części projektu, Volvo Car Corporation, Volvo Trucks i Uniwersytet Techniczny Chalmers wspólnie opracowały metody badań i analizy zebranych danych.


4trucks.pl / Volvo Trucks

Przeczytaj też:
Modyfikacje w silnikach Volvo Trucks

Volvo Trucks wprowadza szereg istotnych modyfikacji w swoich silnikach 11- i 13-litrowych spełniających normę emisji spalin Euro 6, których celem jest zapewnienie niższego zużycia paliwa przy jednoczesnej poprawie właściwości jezdnych.

Październik przyniósł kolejne wzrosty

W październiku 2021r. zarejestrowano 2927 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, to 16% więcej niż przed rokiem i więcej niż we wrześniu br.

Ponowny wzrost liczby nowych samochodów ciężarowych

We wrześniu 2021 r. zarejestrowano 2781 wszystkich rodzajów pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, to 32,4% więcej niż przed rokiem i więcej niż w sierpniu br. (+37,5%).

Volvo Trucks z największym zamówieniem na elektryczne ciężarówki

Duński gigant logistyczny firma DFDS zamówiła od Volvo Trucks ponad 100 elektrycznych ciężarówek typu FM Electric.

Test Volvo FE Electric, są już pierwsze wyniki

Elektromobilność na rynku samochodów ciężarowych to temat, który dopiero rodzi się na polskich i europejskich drogach.

Kolejna edycja akcji Profesjonalni Kierowcy na autodromie Jastrząb

W dniu 9 września Autodrom Jastrząb wypełnił się uczestnikami akcji Profesjonalni Kierowcy, którzy otrzymali certyfikaty potwierdzające ich sumienne przygotowanie do zawodu.

Rejestracje samochodów ciężarowych w maju 2021

Od początku 2021 roku przybyło 14 039 nowych pojazdów użytkowych o DMC pow. 3,5 t. - ciężarówek i autobusów - co oznacza dwukrotny wzrost (+96,6%) w skali roku.

Elektryczne ciężarówki będą musiały mieć ostrzegawcze sygnały dźwiękowe

Volvo Trucks opracowało akustyczny system ostrzegawczy dla modeli samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym.

Używane ciężarówki Volvo Trucks dostępne przez internet

Volvo Trucks uruchamia nową platformę w Europie do kupowania używanych samochodów ciężarowych przez internet.

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL

Wyszukiwarka

Informacje