Opona starzeje się 17 razy wolniej w magazynie niż w eksploatacji

Opona starzeje się 17 razy wolniej w magazynie niż w eksploatacji

Kluczem do długowieczności opon jest ich przechowywanie w zamkniętym, wentylowanym pomieszczeniu, ochrona przed działaniem promieni słonecznych, substancji chemicznych oraz wysoką temperaturą.

Tak przechowywane opony renomowanych producentów mogą być bezpieczne użytkowanie nawet wiele lat po wyprodukowaniu - nawet przez 10 lat od daty produkcji. Jak przechowywać i eksploatować opony by służyły jak najdłużej?

Eksploatacja a zużycie
Opona składa się z licznych materiałów oraz mieszanek gum, które odpowiadają za jej właściwe funkcjonowanie. Właściwości użytkowe zależą od wielu czynników takich jak klimat, warunki przechowywania, a zwłaszcza sposób użytkowania.

Zmiany w oponie występują głównie w wyniku eksploatacji i są powodowane wewnętrznym nagrzewaniem się opon, naprężeniami związanymi z ciśnieniem, obciążeniem, stałymi odkształceniami podczas jazdy i licznymi uderzeniami. Zmiany opon podczas ich magazynowania są niezauważalne lub znikome w porównaniu do szybkości zmian związanych z eksploatacją. Szczególnie szkodliwe dla opon jest zbyt niskie ciśnienie. Badania pokazują, że w ciągu jednego tygodnia jazdy z zaniżonym ciśnieniem w oponie zachodzą procesy starzeniowe takie jak w czasie roku magazynowania w odpowiednich warunkach. Jeden rok magazynowania opony ma taki wpływ na jej stan, jak 3 tygodnie prawidłowego użytkowania lub tydzień jazdy na zaniżonym ciśnieniu.

Bezpieczne przechowywanie w magazynach fabrycznych
Przechowywane opon w magazynach fabrycznych według ściśle określonych metod i warunków (właściwa temperatura, wilgotność, oświetlenie) - gwarantuje, że opony nawet kilkuletnie zachowują pełen potencjał osiągów i co z tego wynika, są pełnowartościowe.

- Przechowywanie opon w miejscach spełniających wymagane standardy umożliwia bezpieczne eksploatowanie opony przez 10 lat od daty produkcji - mówi Tomasz Młodawski Ekspert Produktu Linii Opon Osobowych Michelin Polska - Przeprowadzanie dorocznej kontroli stanu opon zalecamy po upływie pięciu lat od daty produkcji.

Zasady przechowywania opon

Przechowywanie krótkookresowe
Przez 4 tygodnie opony można przechowywać położone jedna na drugiej, należy jednak pamiętać, aby wysokość tak ułożonych opon nie przekraczała 1,2 m.
Po około 4 tygodniach opony powinny zostać odwrócone. Jeśli opony są zamontowane na felgach, powinny być napompowane i przechowywane pionowo lub jedna na drugiej do wysokości maksymalnie 4 kół.

Przechowywanie długookresowe
W dłuższym okresie opony powinny być przechowywane pionowo, na półkach co najmniej 10 cm od podłoża. Aby zminimalizować deformacje zalecane jest ich obracanie raz na miesiąc.
Jeżeli opony są zamontowane na kołach, powinny być składowane poziomo pojedynczo lub w stosie do 4 sztuk po uprzednim znacznym obniżeniu ciśnienia.

Prawidłowe magazynowanie
Przy wyborze miejsca przechowywania opon należy sprawdzić, czy nie znajdują się one w pobliżu gorących rur bądź urządzeń elektrycznych, takich jak na przykład prostowniki. Podłoże powinno być czyste, bez śladów olejów lub benzyny. Opony narażone na działanie takich substancji mogą ulec nagłemu uszkodzeniu podczas jazdy po ponownym zamontowaniu.


4trucks.pl / Michelin Polska

Przeczytaj też:
Wystartowała akcja promocyjna

Opona Michelin lub BFGoodrich za złotówkę

Odpowiedź na potrzeby właścicieli firm, flot pojazdów i kurierów


Nowa opona MICHELIN Agilis CrossClimate do samochodów dostawczych

Opona do transportu regionalnego

Nowa paliwooszczędna opona MICHELIN X Multi Energy

Zmiany w regionie Europy Centralnej i Północnej

Nowe stanowisko Dyrektora Handlowego Michelin

Rozszerzona współpraca

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Innowacyjna generacja opon MICHELIN
X LINE Energy – klasa AAA na wszystkie osie Plan na dalszy wzrost

Grupa Michelin realizuje cele Innowacyjna generacja opon

MICHELIN X LINE Energy – klasa AAA na wszystkie osie Txomin Castillo nowym dyrektorem handlowym Michelin

Txomin Castillo został nowym dyrektorem handlowym Grupy Michelin w Regionie Europy Centralnej i Północnej.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL