W najnowszym wydaniu miesięcznika Truck & Van:

W najnowszym wydaniu miesięcznika Truck & Van:

Przywiozą i policzą
Targi "Stacja Paliw" to nie tylko wyposażenie stacji, ale również wyspecjalizowane pojazdy, wyróżniające się wyjątkowymi cechami użytkowymi. Międzynarodowa wystawa odbyła się już po raz dziewiętnasty. Tym razem w dniach 23-25 maja na terenie Centrum MT Polska w Warszawie. Branża pilnie przysłuchuje się dyskusji o alternatywnych źródłach energii, w tym biopaliwach. Sądząc jednak po strukturze wystawców, ma to niewielkie znaczenie praktyczne. Wyjątkiem jest gaz.

20 lat minęło…
W połowie maja firma PHU Malinowski z Sulejówka k. Warszawy świętowała dwudziestolecie swojego istnienia. Z tej okazji odbyła się wielka gala, na którą przybyli licznie goście z kraju i zagranicy. Atrakcją wieczoru były pokazy świetlne oraz występ zespołu cygańskiego "Buteleczka wina". Wszyscy bawili się do białego rana.

Zarezerwuj czas!
Andrzej Wachowski, producent telewizyjny (m.in. programu „Na Osi” nadawanego w TVN Turbo), współorganizator Międzynarodowego Zlotu Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck, zdradza nam szczegóły tegorocznej imprezy.

Podwyższona odporność
Scania wzięła pod lupę ofertę silników i wprowadziła zmiany. Żółty ciągnik na zdjęciach jest ich rezultatem. Po co zmieniać coś, co działa? Wychodząc z tego założenia Rosjanie przez 30 lat produkowali Ładę 1600 (WAZ 2106), zwaną tam popularnie "szósteczką" i okazuje się, że mieli rację.

Liczenie kropli
U progu XXI wieku głównym atutem ciężarówki była w oczach polskich nabywców niska cena. Teraz szala przechyla się na korzyść niskiego zużycia paliwa. Zawsze było ważne, lecz obecnie jego znaczenie wzrosło jeszcze bardziej. Zarazem większość przedsiębiorców działających w dalekim transporcie nie polega już na opiniach czy stereotypach krążących w środowisku.

Oczko wyżej
Wielton przygotował produkt, który powinien dokładnie wpisać się w potrzeby rynku, jednocześnie ułatwiając firmie walkę o wzrastający segment naczep kurtynowych. Nowa firanka była opracowywana przez 1,5 roku. Konstruując ją, inżynierowie skupili się na nowoczesnym, oryginalnym wyglądzie, zmniejszeniu masy własnej, wzroście wytrzymałości, polepszeniu szczelności i poprawie funkcjonalności.

Z portu na produkcję
Sektor motoryzacyjny to bardzo wymagający pracodawca. Trzeba sprostać wysoko postawionym wymaganiom przewozowym i zawsze być na czas. Tu nie ma miejsca na wpadki. Krone ma trzy nowe propozycje, które świetnie odnajdą się w tej rzeczywistości. Od podkontenerówki, która odbierze przybyłe z odległego kraju komponenty z portu morskiego przez kurtynówkę, która może pełnić rolę tymczasowego magazynu, po naczepę do przewozu zwojów blachy, służącej do produkcji.

Ukryta specjalizacja
Choć na rynku nadal wiodą prym uniwersalne naczepy kurtynowe, to w dalekim transporcie rośnie rola pojazdów dostosowanych do konkretnych ładunków. Co ciekawe, często nie różnią się na pierwszy rzut oka od zwyczajnych, wszechstronnych modeli. Można zresztą wozić nimi szereg zróżnicowanych ładunków, ale do towarów określonego typu są przystosowane najlepiej.

Pod obciążeniem
Kluczową rolę w transporcie drogowym odgrywają zestawy naczepowe. Zapewniają dużą wydajność i łatwo je konfigurować stosownie do aktualnego zapotrzebowania. To zasługa ich konstrukcji, u podstaw której jest sprzęg siodłowy. Tworzy go siodło zamocowane na ramie ciągnika siodłowego, współpracujące ze sworzniem zaczepowym naczepy, tzw. sworzniem królewskim. Każde siodło składa się z płyty nośnej (ślizgowej), która ma na środku otwór i prowadzące do niego wycięcie w kształcie litery V.

Wszystkie dane w czujniku
Elektroniczny czujnik pozwala oponie „komunikować” się z kierowcą i zarządzającym flotą, informując o ciśnieniu w oponie i jej temperaturze. Pirelli postanowiło zaadoptować w oponach ciężarowych technologię wcześniej opracowaną dla samochodów osobowych.

Pewne zabezpieczenie
Goodyear oferuje oponę z mikrochipem RFID, przeznaczoną do pojazdów ciężarowych. Dzięki wbudowanemu czujnikowi, nowa opona do naczep Goodyear Regional RHT II RFID 435/50R19,5, łączy się z FleetOnlineSolutions, internetowym programem do zarządzania oponami Goodyear.

Druga generacja na plusie
Najnowsze opony do transportu długodystansowego marki Continental HSL2+ i HDL2+ oferują dłuższe przebiegi oraz zoptymalizowane właściwości jezdne.

Globalny tester
Od siedmiu lat Dział Opon do Pojazdów Użytkowych Continental wykorzystuje cyfrowe, ręczne narzędzie do monitorowania opon w ramach obsługi floty. Umożliwia to przeprowadzenie szybkiej, prostej i bezpiecznej kontroli opon.

Pożytek z ogona
Im szybciej jedzie ciężarówka, tym większy opór aerodynamiczny i zużycie paliwa. Co z tym fantem może zrobić użytkownik? Jechać wolniej. Najprostsze i najczęściej lekceważone zalecenie. Opór aerodynamiczny rośnie proporcjonalnie do kwadratu prędkości, a moc zużyta na jego pokonanie - do sześcianu prędkości.

ECOofensywa
Po raz pierwszy w autoteście samochodów zasilanych CNG wzięły udział ciężarówki. Silną reprezentację miało Iveco z modelami Stralis i Daily.

Tropem pantery
Nie uwierzysz, dopóki nie spróbujesz. Crafter 4×4 z układem napędowym Achleitnera wspina się tam, gdzie dzikie koty nie czują się swobodnie.

W odwrocie
W tym roku do targów Autostrada Polska, Maszbud i Traffic-Expo-Til dołączyła jeszcze Rotra. Mimo to liczba odwiedzających dla większości wystawców nie była satysfakcjonująca.

Poszły!
Warkot silników, zapach palonej gumy, unoszący się kurz… i emocje, które nie opuszczają zespołów i widzów. W powietrzu czuć ducha rywalizacji,
który materializuje się na torze. 12 maja w Istambule rozegrała się pierwsza runda Europejskich Mistrzostw Wyścigów Ciężarówek. Machina ruszyła.

Więcej informacji na www.truck-van.pl 


4trucks.pl / Truck & Van

Wyszukiwarka

Informacje