Solaris: W sercu Morza Śródziemnego

Solaris: W sercu Morza Śródziemnego

W powietrzu czuć zapach mirtu, poziomkowca, rozmarynu i jałowca. Wybrzeże pełne zatok i malowniczych zakątków, górzysty pejzaż o niepowtarzalnym pięknie.

To Sardynia - wyspa leżące w samym sercu Morza Śródziemnego i kolejny przystanek dla Solarisa.

Chcąc zachować niepowtarzalność środowiska naturalnego, firmy ARST (Azienda Regionale Sarda Transporti) oraz CTM (Consorzio Trasporti e Mobilità) - najważniejsi działający na wyspie przewoźnicy - stawiają na najlepsze, proekologiczne rozwiązania. Partnerem technologicznym obydwu z nich jest Solaris. Po raz pierwszy pojazdy polskiego producenta zawitały na wyspę w 2010 roku. 18 przegubowych Urbino wzbogaciło wówczas tabor CTM. Z kolei w 2011 roku ARST zamówiło po cztery Urbino 10 i Urbino 12, przeznaczone do służby w miastach Alghero i Oristano. Potwierdzona jakość i zaufanie do marki pozwoliły Solarisowi na dostawę 16 ekologicznych Trollino 12 dla CTM oraz 2 Urbino 12 dla ARST w roku 2012.

ARST S.p.A. (Transport w Regionie Sardynia) jest największą firmą lokalnego transportu publicznego na wyspie i jedną z najważniejszych w całych Włoszech. Ponad 900 pojazdów przewoźnika operuje na całej Sardynii, oferując przede wszystkim połączenia międzymiastowe, a także obsługę linii typowo miejskich w Carbonii, Iglesias, Macomer, Alghero i Oristano (w dwóch ostatnich jeżdżą wspomniane Urbino 10 i Urbino 12). W miastach Cagliari i Sassari ARST obsługuje ponadto dwie linie tramwajowe. Z kolei w sektorze kolejowym usługi ARST świadczone są na pięciu liniach uzupełnionych dodatkowo przez połączenie turystyczne "Trenino Verde della Sardegna" ("Sardyński Zielony Pociąg"). Zakładające ciągłe ulepszanie usług plany rozwoju firmy ARST umożliwiły wprowadzenie polityki skupionej całkowicie na jakości. Wpisuje się w nią powierzenie Solarisowi dostaw niezawodnych autobusów wraz z ich pełną obsługą.

CTM S.p.A. (Konsorcjum Transportu i Komunikacji) to spółka akcyjna z kapitałem całkowicie publicznym, której główną działalność stanowi obsługa transportu miejskiego. Aktualni akcjonariusze CTM S.p.A. to gmina Cagliari (67,5 proc. udziałów), prowincja Cagliari (25 proc.) oraz gmina Quartu Sant’Elena (7,5 proc.). Park pojazdów CTM składa się z 273 autobusów i 33 trolejbusów. Celem przewoźnika jest utrzymanie wszelkich parametrów skuteczności i wydajności związanych z przewozem pasażerów na najwyższym poziomie. Firma zrealizowała w poprzednich latach szereg projektów inwestycyjnych, w tym dotyczący zakupu i użytkowania pojazdów przyjaznych dla środowiska, w ramach którego zakupiono właśnie Solarisy. Strategia zakupu pojazdów, oparta na jakości jako głównym kryterium wyboru, pozwoliła CTM w krótkim czasie zredukować średni wiek pojazdów do zaledwie 3 lat. Jest to jeden z najlepszych wyników wśród przewoźników nie tylko we Włoszech, ale w skali całej Europy.

Sardynia to prawdziwa perła Morza Śródziemnego. Nowoczesne i ekologiczne autobusy oraz trolejbusy Solaris będące w posiadaniu ARST i CTM, jak i jakość ich utrzymania niewątpliwie dodają jej blasku.


4trucks.pl / Solaris Bus & Coach S.A.