Sprawdź promile - by weekend był bezpieczny

Sprawdź promile - by weekend był bezpieczny

Od majówki minął zaledwie miesiąc, a Polacy już szykują się do kolejnego długiego weekendu.

Przygotowania warto zacząć od pobrania na telefon bezpłatnej aplikacji "Sprawdź promile". Ten podręczny alkomat pozwoli skontrolować poziom promili w organizmie, a tym samym zmniejszyć ilość pijanych kierowców poruszających się po polskich drogach.

Długi weekend skłania do bliższych i dalszych podróży - mamy wtedy ochotę na odpoczynek na działce przy grillu lub sportowe emocje w towarzystwie znajomych. Dla niektórych dopełnienie relaksu stanowi drink lub zimne piwo, które można nieśpiesznie sączyć. Jednak trzeba pamiętać, aby w odpowiednim momencie powiedzieć sobie "stop", jeśli mamy trzeźwi usiąść za kółkiem i bezpiecznie wrócić do domu.

Jazda na kacu także groźna
Policja podkreśla, że zwykle spory odsetek wszystkich kierowców zatrzymanych za jazdę na "podwójnym gazie" stanowią ci, którzy spożywali alkohol poprzedniego wieczora. Należy bowiem mieć na uwadze, że alkohol we krwi może się utrzymywać jeszcze długo po konsumpcji. Nie pomoże tutaj ani mocna kawa, ani prysznic - mogą one tylko dać efekt odświeżenia i pobudzenia, ale faktycznie nie przyspieszą spalania alkoholu. Tym bardziej nie oszukamy w ten sposób alkomatu. Jeśli jesteśmy odpowiedzialnymi kierowcami, powinniśmy zadać sobie pytanie: jak długo trzeba odczekać po spożyciu alkoholu, żeby móc bezpiecznie usiąść za kółkiem? I jak to sprawdzić, zwłaszcza kiedy jesteśmy na łonie natury, odcięci od cywilizacji? Ten problem rozwiązuje aplikacja "Sprawdź promile", którą Kompania Piwowarska przygotowała w ramach swojego programu edukacyjnego, propagującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu i trzeźwość na drodze.

Aplikacja "Sprawdź promile" służy pomocą w sytuacjach, gdy nie jesteśmy pewni, jak długo powinniśmy odczekać po konsumpcji alkoholu, aby móc bezpiecznie prowadzić - mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. - Wprawdzie podaje tylko orientacyjny czas, jednak ilość promili obliczana jest za pomocą tzw. wzoru Widmarka – algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Alkomat zawsze pod ręką
Aplikacja "Sprawdź promile" to po prostu alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) aplikacja poda ilość promili w naszym organizmie i wyliczy orientacyjny czas, po którym bezpiecznie możemy usiąść za kierownicą samochodu.

Bezpłatna aplikacja "Sprawdź promile" jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhony, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z AppStore (dotyczy iPhone’ów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów). Warto ściągnąć ją na swój telefon jeszcze przed wyjazdem na weekend - dzięki temu będziemy mieć alkomat zawsze pod ręką.

"Sprawdź promile" to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Do tej pory już ponad 50 000 kierowców korzysta z aplikacji.

Więcej na temat akcji na stronie: www.abcalkoholu.pl


4trucks.pl / Kompania Piwowarska