Unimog na starym mieście w Budapeszcie

Unimog na starym mieście w Budapeszcie

Unimog U 20 to dzisiaj w stolicy Węgier częsty widok.

Od października ubiegłego roku 21 egzemplarzy modelu służy do porządkowania stref dla pieszych w centrum miasta i szlaków spacerowych wzdłuż Dunaju. Nabywcy z firmy sprzątającej EKF Zrt. są pod wrażeniem zalet Unimoga.

Wszechstronność - wizytówka Unimoga - odegrała kluczową rolę przy wyborze modelu. Zimą na ulice Budapesztu wyjeżdżają egzemplarze uzbrojone w piaskarki Gmeiner oraz pługi śnieżne Kahlbacher, a wiosną - w zamiatarki Trilety TK 20. Oznacza to, że Unimogów U 20 używa się tu przez okrągły rok. Pełnią one różnorodne funkcje, nieodzowne w pracy służb drogowych 1,7-milionowej metropolii. Każdego dnia przemierzają zakorkowane ulice i zatłoczone szlaki spacerowe wzdłuż Dunaju, wąskie alejki starego miasta oraz strome, kręte dróżki wiodące na Wzgórza Budańskie. Swoje zadania muszą wykonywać w charakterystycznym lokalnym klimacie z gorącym latem i srogą zimą, są jednak w pełni przygotowane do służby. Przykład? Zbiornik wersji z zamiatarką mieści trzy metry sześcienne brudu. Wykonano go z wytrzymałej, nierdzewnej stali, a osobny system hydrauliczny zainstalowany na przednim wałku odbioru mocy zapewnia dużą moc ssania.

U 20: 100 procent Unimoga
Napęd na wszystkie koła, pojedyncze ogumienie zarówno z przodu, jak i z tyłu, blokady mechanizmów różnicowych, mosty portalowe, sprężyny śrubowe, wałki odbioru mocy, odpowiednia siła napędowa, wydajny system hydrauliczny oraz dopracowana technologia z zakresu bezpieczeństwa, eksploatacji i zgodności z normami środowiskowymi - to wszystko sprawia, że Unimog U 20 jest uniwersalnym nośnikiem narzędzi, w pełni zgodnym ze stylem dwóch większych serii. Od modeli U 300-500 różni go jednak wyjątkowa zwrotność (średnica zawracania wynosi 12,6 m, czyli tyle, ile w samochodzie osobowym), niższa masa własna oraz niższa cena. U 20 zaprojektowano przede wszystkim w celu zaspokojenia potrzeb i wymogów władz lokalnych. Modele U 300-500 oraz ekstremalnie terenowe U 4000 i U 5000 powstały natomiast z myślą o stałej, efektywnej pracy.
Czterocylindrowy silnik U 20 z serii OM 904 LA (110 kW/150 KM oraz 130 kW/177 KM), podobnie jak w przypadku użytkowych aut Mercedes-Benz, zapewnia zgodność z najnowszymi normami czystości spalin. Wszystkie Unimogi wyposażone są w technologię BlueTec, eliminującą tlenki azotu dzięki wykorzystaniu mocznika, spełniają normę Euro 5 i gwarantują niski poziom emisji cząstek stałych. Ośmiostopniowa skrzynia biegów umożliwia rozwinięcie prędkości w zakresie od 1,2 do 90 km/h.

Dopuszczalna masa całkowita Unimoga U 20 wynosi od 7,5 do 9,3 tony, a dopuszczalny nacisk na przednią i tylną oś wynosi 5 ton. Dwuobwodowy układ hydrauliczny, przedni wałek odbioru mocy, przystawka odbioru mocy napędzana od skrzyni biegów i czołowa płyta montażowa uzupełniają gamę opcji i pozwalają na wykorzystanie licznych narzędzi.

Unimog na Węgrzech
Unimog ma na Węgrzech długą tradycję. Od 1951 roku, trafiło tam już niemal 1000 egzemplarzy modelu. Służby oczyszczania miasta w Budapeszcie są dzisiaj drugim co do wielkości węgierskim nabywcą pojazdów. Obecnie w miejskiej flocie służy 40 Unimogów. Poza instytucjami drogowymi, pracują one przy obsłudze portów lotniczych oraz w sektorze energetycznym i kolejowym.


Od 1951 roku na drogi wyjechało łącznie ponad 380 tys. Unimogów (skrót od „Universal Motor Gerät”, czyli „pojazd uniwersalny”), w tym ponad 10 tys. egzemplarzy serii U 300-500, zaprezentowanej w 2000 roku. Do 2002 roku Unimogi powstawały w fabryce w Gaggenau. Od 10 lat ich produkcją zajmują się zakłady w Wörth.

 


4trucks.pl / Mercedes-Benz Polska

Przeczytaj też:
30 Actrosów rozpoczyna współpracę Omega Pilzno i Daimler Truck Polska
Sześćdziesiąt lat fabryki Mercedes-Benz Trucks w Worth Fabryka ciężarówek Mercedes-Benz rozpoczyna swój jubileuszowy rok.
Nowa stacja Mercedes-Benz w Będzieszynie Północny region Polski zyskał nową, dedykowaną pojazdom ciężarowym Mercedes-Benz placówkę Grupy Wróbel.
Nowy oddział Mercedes-Benz Trucks w Koninie już działa W październiku pod szyldem Auto Partner J. i A. Garcarek został otwarty nowy obiekt w sieci serwisowej Mercedes-Benz Trucks. To drugi – po macierzystej lokalizacji w Ociążu k. Kalisza – oddział należący do tej samej firmy.
Nowy serwis w sieci Mercedes-Benz Trucks Polska w Słubicach W przygranicznych Słubicach ruch ciężarowy jest bardzo duży – to zatem doskonałe miejsce dla kolejnej autoryzowanej placówki serwisowej w sieci Mercedes-Benz Trucks Polska.
Sindbad odbiera uroczyście 15 autokarów Setra Podczas premiery, odbywającej się 24-25 września br. w Neu-Ulm, w Niemczech zaproszeni goście mieli możliwość nie tylko zobaczyć premierowe modele, ale również się nimi przejechać także, jako kierowcy.
Nowy serwis Mercedes-Benz Trucks Polska w Pile W świeżo wybudowanym obiekcie w Pile spółka Gibas Truck Point, należąca do Grupy Gibas, rozpoczęła działalność w zakresie obsługi serwisowej pojazdów ciężarowych Mercedes-Benz oraz marki FUSO.
Mercedes-Benz Polska ma już dwadzieścia pięć lat Mercedes-Benz w Polsce świętuje ćwierćwiecze swojej oficjalnej działalności.
Mercedes-Benz Trucks Polska - 2021 rok wyzwań, sukcesów i zmian Od 1 grudnia 2021 koncern Daimler zdecydował o podziale na dwa niezależne przedsiębiorstwa: Mercedes-Benz AG oraz Daimler Truck.