Prawdziwi weterani polskiej motoryzacji cz. 6

Prawdziwi weterani polskiej motoryzacji cz. 6

Z każdym dniem pięknieją prawdziwi weterani polskiej motoryzacji, zabytkowe AUTOSAN-y, które po latach zapomnienia w swojej macierzystej fabryce, w Sanoku odzyskują dawną świetność.

Do autobusów H01 i H09 dołączył ich "młodszy brat" miejski H9-35, który wyprodukowany został w 1985r. i eksploatowany był przez lata na Podkarpaciu. Niedawno został przez nas odkupiony od Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle.

Odbudowywane autobusy zmieniają się nie tylko z zewnątrz, właściwych kształtów zaczynają nabierać również ich wnętrza. Naszymi "perełkami" żywo interesują się ich poprzedni właściciele.

Niezwykle miły list otrzymaliśmy od Pana Zbigniewa Borzyszkowskiego z Czerska, od którego odkupiony został SAN H01 z 1959r. Pozwolimy sobie przytoczyć fragmenty tego listu:
„ … Należą się wam duże podziękowania od wszystkich pasjonatów, nie tylko starych autobusów, ale ludzi, którzy cenią historię swoją i wszystkich firm z tradycjami … . …Obserwuję w waszych portalach internetowych postęp prac przy odbudowie zabytkowych autobusów H01 i H09. Naprawdę w bardzo krótkim czasie widać postępy prac związanych z tak zacnym zadaniem, jakim jest ich renowacja, odbudowa i przywracanie do stanu pierwotnego. SAN H01 … czekał na mojej posesji 28 lat, by doczekać się powrotu do swojej macierzystej fabryki, w której był wyprodukowany… dzięki waszym pracownikom i ich przywiązaniu do historii swojej fabryki … . Obecnie po renowacji i otrzymaniu „nowej szaty” prezentuje się prześlicznie. U nas w Czersku pani redaktor … z Gazety Pomorskiej … w reportażu o autobusie SAN H01 nazwała go ’’ PEREŁKĄ “… .

Obecnym losem odbudowywanego H09 interesują się z kolei jego poprzedni właściciele, przedstawiciele klubu sportowego Victoria Chróścice. Na swojej stronie internetowej mają zamiar opowiedzieć historię tego pojazdu.

film: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3yUteNkegoY#!


4trucks.pl / autosan.eu