DAF wybrał opony Goodyear

DAF wybrał opony Goodyear

Opony Goodyeara o niskich oporach toczenia zmniejszają znacznie zużycie paliwa i emisję spalin.

{gallery}3729{/gallery}

Opony Goodyear Marathon + o niskich oporach toczenia zostały wybrane przez DAF na standardowe wyposażenie najbardziej ekonomicznych pojazdów ciężarowych tej marki, należących do serii ATe - Advanced Transport Efficiency. Jest to rezultat współpracy obu firm, której celem było przygotowanie pojazdów o możliwie najmniejszym zużyciu paliwa, lecz bez kompromisów wobec innych aspektów użytkowych, takich, jak np. bezpieczeństwo. 

Marathon + to najnowsza generacja opon Goodyear do przewozów długodystansowych, których użytkowanie redukuje koszty operacyjne pojazdów bardziej niż opony poprzedniej generacji czy produkty konkurencji. Testy przeprowadzone przez TÜV Süd Automotive, porównujące wydajność nowych opon Marathon + z trzema głównymi produktami konkurencji dowodzą, że parametry tych opon dotyczące ekonomiki spalania i przyczepności na mokrej nawierzchni są lepsze niż w przypadku opon konkurencji, równocześnie bez uszczerbku dla ich żywotności. 
 
Nowe ciągniki CF85 i XF105 ATe są częścią programu Zaawansowanej Efektywności Transportu (Advanced Transport Efficiency) firmy DAF. W skład programu wchodzi zestaw inteligentnych rozwiązań, które w jeszcze większym stopniu redukują zużycie paliwa i poziom emisji CO2, jednocześnie zwiększając wydajność. Część rozwiązań programu ma związek z optymalizacją aerodynamiki. Jest to między innymi zestaw spojlerów dachowych, owiewek i fartuchów bocznych. Ponadto w pojazdach standardowo montowane są opony Goodyear Marathon LHS II + na oś sterującą i Marathon LHD II + na oś napędową w rozmiarze 315/70R22.5, co nie tylko utrzymuje zużycie paliwa na niskim poziome dzięki obniżonym oporom toczenia, lecz także zmniejsza masę pojazdu. Przyczynia się to do dalszego ograniczenia oporu aerodynamicznego, wpływającego na poziom spalania paliwa. 
 
Kluczem do doskonałych parametrów oporu toczenia w oponach Marathon +  (niższego o 7% od opon poprzedniej generacji) jest innowacyjny składnik mieszanki bieżnika o nazwie Silefex, opracowany w Centrum Innowacji Goodyeara w Luksemburgu. W jego skład wchodzi zoptymalizowany zestaw wypełniaczy krzemionkowych i naturalnej gumy najlepszej jakości.
 
- To dla nas duża satysfakcja, że nasze osiągnięcie w dziedzinie zmniejszania zużycia paliwa zyskało tak duże uznanie w oczach renomowanego producenta. Niezależne testy przeprowadzone przez TÜV Süd Automotive wykazały, jak dobre parametry osiągają opony Goodyear Marathon + w zakresie oszczędności paliwa i hamowania na mokrej nawierzchni. Oznacza to, że są nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale także bezpieczne - powiedział Boris Stevanovic, dyrektor marketingu opon do pojazdów ciężarowych w Goodyear Dunlop Tires Europe.  
 
Badanie opon Marathon + przez TÜV Süd Automotive 
TÜV Süd przeprowadził testy w sierpniu 2011 r. (nr badania 76246887-1) i wrześniu 2011 r. (76246886-1). Badane opony - Goodyear Marathon LHS II + / LHD II / LHT II – porównano z odpowiednimi oponami na oś sterującą, napędową i wleczoną trzech głównych konkurentów. Rozmiary opon to 315/70R22.5 (sterująca i napędowa) oraz 385/65R22.5 (wleczona).
 
Celem badania było porównanie oporu toczenia opon. Połączenie opon na oś sterująca Goodyear Marathon LHS II +, opon na oś napędową Marathon LHD II + i opon wleczonych Marathon LHT II porównano z odpowiadającymi im oponami trzech głównych konkurentów. W zakresie oporu toczenia, opony na oś sterującą Marathon LHS II + uzyskały wynik od 3% do 19% lepszy niż konkurencja, opony Marathon LHD II + były w jednym przypadku równorzędne z konkurencją, a w pozostałych przypadkach nawet o 16% lepsze. Opony na oś wleczoną Marathon LHT II uzyskały wynik od 12% do 28% lepszy niż konkurencja. Raport TÜV Süd Automotive z badania 76246886-1 dotyczył przyczepności na mokrej nawierzchni opon na oś sterującą Goodyear Marathon LHS II + i opon na oś napędową Marathon LHD II +. Wyniki tego badania pokazały, że jeżeli chodzi o drogę hamowania, zestaw opon Goodyear w każdym przypadku hamował na krótszym dystansie niż opony konkurencji, a w jednym przypadku aż o 0,9 metra. Średnio zestaw opon Goodyear w hamowaniu na mokrym asfalcie uzyskiwał wyniki o 2% lepsze niż produkty konkurencji.
 
 
4trucks.pl / Goodyear 
 

Wyszukiwarka

Informacje