Mapa_lng-cng

Przybywa stacji tankowania gazu ziemnego

PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze. Obie umożliwiają tankowanie zarówno skroplonego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG).

Spółka planuje uruchomienie kolejnych 4 stacji CNG, co oznacza, że jeszcze w tym roku będzie obsługiwała łącznie 40 stacji tankowania paliw gazowych w Polsce.
PGNiG Obrót Detaliczny konsekwentnie rozwija gazomobilność w Polsce. Gaz ziemny, ze względu na swoje walory ekologiczne, odgrywa istotną rolę w transporcie publicznym – również w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa. Aby liczba pojazdów gazowych rosła, niezbędny jest jednak konsekwentny rozwój sieci stacji tankowania paliw gazowych, dlatego cieszymy się, że nowe stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze służą już lokalnym przedsiębiorcom oraz mieszkańcom – mówi Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Stacja LCNG w Zielonej Górze jest zlokalizowana przy ulicy Naftowej 3A i została uruchomiona we wrześniu 2023 roku. Z kolei stacja w Koszalinie przy ulicy Wąwozowej 1B została udostępniona dla klientów w październiku tego roku. Obie są ogólnodostępne i oferują klientom możliwość tankowania zarówno skroplonego gazu ziemnego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG). Ponadto są przystosowane do tankowania bio-LNG i bio-CNG, co w przyszłości pozwoli na zagospodarowanie biometanu. To pierwsze tego typu innowacyjne stacje PGNiG Obrót Detaliczny w Polsce.

W 2022 roku sieć PGNiG Obrót Detaliczny liczyła 17 ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Obecnie na terenie Polski dostępnych jest już 36 takich obiektów, w tym stacje w Koszalinie i Zielonej Górze. Do końca 2023 roku Spółka planuje uruchomienie kolejnych 4 w Białymstoku, Płocku, Szczecinie i Gdyni. Dynamiczny rozwój sieci stacji wynika między innymi z zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w ramach której Polska Spółka Gazownictwa, jako operator systemu dystrybucyjnego, zobowiązana została do wybudowania 23 nowych stacji tankowania CNG w całej Polsce. Stacje są konsekwentnie udostępniane spółce PGNiG Obrót Detaliczny, która odpowiada za ich obsługę.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych niewątpliwie dała bardzo silny impuls do popularyzacji paliw gazowych w Polsce. Warto również zwrócić uwagę, że w myśl ustawy pojazdy na CNG mogą poruszać się po tzw. Strefach Czystego Transportu, które mają być wdrażane w polskich miastach. Jestem przekonany, że kompleksowe podejście do promocji gazomobilności wraz z rozwojem sieci stacji pozytywnie wpłynie na liczbę pojazdów napędzanych ekologicznym gazem ziemnym na polskich drogach – podkreśla Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny, odpowiedzialny za rozwój rynku CNG i LNG.

W Polsce ze sprężonego gazu ziemnego (CNG) korzystają między innymi firmy kurierskie, pojazdy komunalne, takie jak śmieciarki oraz przede wszystkim nowoczesne i ekologiczne autobusy gazowe. Tego typu pojazdy emitują znacznie mniej spalin i hałasu, dlatego przewoźnicy chętnie wykorzystują flotę zasilaną gazem ziemnym w centrach miast. Obecnie z paliwa CNG i LNG korzysta ponad 800 autobusów w 16 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Rzeszowie czy Gdyni. Z kolei skroplony gaz ziemny (LNG) znajduje zastosowanie w logistyce i transporcie ciężkim.

Przeczytaj też:
FORD TRUCKS F-LINE następca serii Cargo Ford Trucks w oparciu o analizę zapotrzebowania rynku, wymagań klientów oraz regulacji prawnych na rynkach europejskich, nieustannie wprowadzania zmiany w swoich pojazdach.
Tytuł Dealer Roku DAF 2024 otrzymał serwis z Rzeszowa DAF Trucks Polska już od 13 lat nagradza czołowych dealerów marki w Polsce. W tym roku najlepszymi wynikami we wszystkich kluczowych aspektach działalności może pochwalić się oddział Grupy Wanicki z Trzciany pod Rzeszowem.
Wóz pożarniczy Rosenbauer na podwoziu Scania pracuje dla Grupy Azoty S.A. Samochód ten jest drugim wspólnym projektem firmy Rosenbauer Polska i Grupy Azoty S.A.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Dwa DAF-y LF w służbie Ośrodka Szkolenia Ochotniczej Straży Pożarnej Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa mazowieckiego mogą wziąć udział w szkoleniach, które przygotują ich do podniesienia kwalifikacji i uzyskania prawa jazdy kategorii C.
DAF ogłosił zdobywców nagrody International Dealer of the Year 2024 Na międzynarodowym spotkaniu dealerów DAF tytuł najlepszego dealera otrzymała polska spółka ESA Trucks Polska.
Nowy, mocniejszy silnik do Volvo FH16 również na biopaliwa Volvo Trucks wprowadza nowy silnik dedykowany do kultowego modelu Volvo FH16.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Rejestracje samochodów ciężarowych w 2023 - kto zwycięzcą? W całym 2023 roku przybyło 37 323 szt. nowych pojazdów użytkowych (ciężarowe, dostawcze, autobusy) o DMC pow. 3,5 t. co oznacza wzrost (+3,5%) w skali całego roku.