Wielton produkcja naczep

Zmiany w produkcji naczep Wielton

Redukcja wytwarzanych odpadów i recykling materiałów kluczem do zrównoważonej produkcji naczep w Wieltonie.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku w Polsce wytworzonych zostało 115 mln ton odpadów przemysłowych1. Wielton jako firma świadoma ekologicznie podejmuje aktywne działania mające na celu redukcję ilości odpadów lub ponowne ich wykorzystanie. To doskonały sposób na ograniczenie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko naturalne.

Za emisję gazów cieplarnianych, a tym samym tworzenie śladu węglowego, w znacznej części odpowiedzialny jest przemysł. Wobec tego z roku na rok coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzanie nowych rozwiązań w kierunku zrównoważonej produkcji. Firma Wielton dąży, w procesach produkcyjnych, do redukcji zużywanych materiałów, głównie stali i aluminium. Jednym z działań podjętych w celu racjonalizacji produkcji w wieluńskich zakładach jest zmiana formatów blach i kształtu detali wytwarzanych do dalszego montażu. Poprzez modyfikacje rozmiarów blach, z których wycinane są elementy, a także zmianę kształtów detali, sposobu ich ułożenia na arkuszu i eliminację zbędnych otworów w elementach, oszczędności materiału generowane są wielotorowo. Przykładowo, dzięki wprowadzonym zmianom z jednego arkusza blachy można wyciąć więcej detali niż wcześniej.

W ten sposób rocznie jest zużywanych kilkaset arkuszy blachy mniej niż przed wdrożeniem zmian. W procesie cięcia detali osiągnięto redukcję zużytych płatów blachy na poziomie 11%.
- W Wieltonie dążymy do zrównoważenia procesu produkcji np. poprzez zminimalizowanie ilości generowanych odpadów. Jeśli już je wytwarzamy, to staramy się ponownie wykorzystywać odpady w sposób efektywny. Przeprowadziliśmy również badania i testy, z których jasno wynika, że wprowadzane modyfikacje nie wpływają negatywnie na jakość wytwarzanych pojazdów. Dzięki temu produkcja staje się bardziej przyjazna otoczeniu. Sumując wszystkie działania realizowane w tym zakresie, jesteśmy na dobrej drodze do zminimalizowania negatywnego oddziaływania naszej działalności na środowisko. Dzięki zmianom formatów blach i kształtów detali, rocznie możemy zaoszczędzić ponad 49 ton surowców, głównie stali – mówił Grzegorz Stasiak, starszy specjalista ds. Programowania W1, Wielton S.A.

Podobny zabieg optymalizacyjny zastosowano w procesie zakupowym. Poprzez analizę i odpowiedni dobór długości kupowanych profili aluminiowych, dokładnie dostosowanych do wysokości wewnętrznej naczep kurtynowych, furgonowych, z rynną oraz zestawów przestrzennych, zmniejszono udział najdłuższych profili, które musiały zostać przycinane do odpowiedniej długości. Dzięki temu, od października zeszłego roku do tej pory zmniejszono ilość odpadów o ponad 96 ton, co oznacza prawie 75% redukcję odpadu w obszarze produkcji naczep kurtynowych, furgonowych i zestawów przestrzennych.

- Recykling istotnie przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Obecnie w dużym stopniu wykorzystujemy materiał odpadowy m.in. poprzez wdrożenie do produkcji detali zakupowych. Przykładowo, pozostałe po wypalaniu elementów arkusze blach we własnym zakresie przerabiamy na detale mocujące elementy na montażach. Produkując w ten sposób np. kostki mocujące danego typu, rocznie możemy ograniczyć ilość generowanych odpadów o ponad 21 ton, a tym samym obniżyć ich koszt o ponad 64%. To niesamowite jak niewielkie zmiany mogą generować wielotorowe korzyści – dodaje Radosław Sacher, dyrektor ds. Ciągłego Doskonalenia, Wielton S.A.

Przeczytaj też:
Telematyka Schmitz Cargobull we wszystkich naczepach TIP Grupa TIP, jeden z wiodących dostawców wynajmu, leasingu i serwisu naczep w Europie, oraz Schmitz Cargobull, największy europejski producent naczep, podpisały umowę, aby wyposażyć 2500 naczep w systemy telematyczne. Modernizacje sprzętu TrailerConnect® obejmują pojazdy wszystkich typów przyczep i producentów.
Finał Profesjonalni Kierowcy odbył się w Wieluniu Podwozie typu tandem Volvo FH z zabudową oraz naczepą Wielton stanęły w Wieluniu podczas VIII edycji akcji Profesjonalni Kierowcy. A to wszystko po to, aby dostarczyć porządną dawkę wiedzy kierowcom z kategorią C+E, którzy nie są obecnie aktywni zawodowo.
Wielton inwestuje w kolejny zakład produkcji naczep W celu usprawnienia procesu produkcyjnego oraz poprawy wydajności Wielton zbudował kolejny zakład w Wieluniu.
Wielton na tegorocznych targach TransLogistica Firma Wielton po raz pierwszy zaprezentuje się na targach TransLogistica Poland w Warszawie.
Nowa Strategia Grupy Wielton na lata 2023 – 2027 Zgodnie ze Strategią rozwoju na lata 2023–2027 skonsolidowane wolumeny sprzedaży, z uwzględnieniem fuzji i przejęć, wyniosą w 2027 r. ok. 45 tys. sztuk pojazdów w porównaniu do poziomu 23,2 tys. sztuk w 2022 r. (wzrost o 93 proc.).
Naczepa firanka Schmitz Cargobull S.CS X-TOUGH nominowana do nagrody I-NNOVATION Podczas targów Solutrans w Lyonie miała miejsce premiera naczepy Schmitz Cargobull S.CS X-TOUGH.
Berger Fahrzeugtechnik i Schmitz Cargobull AG w strategicznym partnerstwie Firmy zamierzają połączyć swoją wiedzę specjalistyczną, aby oferować zrównoważone i wydajne rozwiązania transportowe w Europie.
Wielton z szerokim portfolio innowacyjnych pojazdów i rozwiązań na NUFAM 2023 Wielton, podczas Specjalistycznych Targów Pojazdów Użytkowych NUFAM 2023 w Karlsruhe, zaprezentuje aż 8 nowoczesnych produktów.
Naczepy Wielton ponownie we flocie Dobosz Trans W 2023 roku firma transportowa Dobosz Trans zamówiła łącznie u wieluńskiego producenta ponad 80 standardowych naczep kurtynowych.