Webfleet_wrz

Sposoby na obniżenie kosztów floty z telematyką

Systemy telematyczne do zarządzania flotą są opracowywane z myślą o zapewnieniu pełniejszej kontroli nad wykorzystywaniem pojazdów, zwiększeniu wydajności i szeroko pojętej optymalizacji realizowanych zleceń. Dzięki zebranym danym można podejmować efektywniejsze i niezawodne decyzje w celu obniżenia całkowitego kosztu utrzymania floty.

Monitorowanie stylu jazdy kierowcy

Priorytetem jest bezpieczeństwo. Odpowiednio wyszkoleni kierowcy to pierwsza linia ochrony przed potencjalnymi wypadkami, które mogą skutkować awarią pojazdów lub uszczerbkiem na zdrowiu. Monitoring oraz poprawa bezpieczeństwa jazdy nie tylko przekłada się na zmniejszenie wystąpienia incydentów, ale również na dodatkowe korzyści w postaci niższych składek ubezpieczeniowych oraz oszczędności.

Monitorowanie stylu jazdy kierowców ma istotne znaczenie również dla redukcji wydatków na paliwo. Nieekonomiczne nawyki prowadzenia pojazdu jak przekraczanie prędkości, gwałtowne zwalnianie, jazda na biegu jałowym, niewłaściwa zmiana biegów czy szybkie wchodzenie w zakręty przyczyniają się do marnowania paliwa. Z tego względu priorytetem dla firm flotowych jest kontrola i ograniczenie jego zużycia. Koszty paliwa są zmienne, dlatego kluczem do zwiększania rentowności jest wdrożenie strategii jego oszczędzania.

Monitorowanie czynników wpływających na zachowanie kierowcy podczas jazdy umożliwiają rozwiązania telematyczne. Systemy te gromadzą i prezentują dane dotyczące nieprawidłowych zachowań kierowców, pozwalają określić, kto i dlaczego zużywa więcej paliwa niż przeciętnie, co powinno być punktem wyjściowym do udoskonalenia stylu jazdy i zmniejszenia kosztów. Zintegrowane systemy telematyczne do zarządzania flotą, takie jak Webfleet, dostarczają analizy zachowań kierowców. Kompleksowe rozwiązanie Webfleet OptiDrive 360 pozwala nieustannie poprawiać wydajność jazdy kierowców, dostarczając informacji na temat najważniejszych wskaźników jazdy, jakie oddziałują na zużycie paliwa w czasie rzeczywistym. System przekazuje kierowcom alerty, aby mogli niezwłocznie reagować i korygować nieskuteczne lub ryzykowne zachowania. Korzystając z tego rozwiązania można również łatwo określić, czy kierowcy wymagają przeszkolenia w celu udoskonalenia technik oszczędnej i wydajnej jazdy. Dostępna funkcja aktywnego szkolenia w zakresie stylu jazdy w terminalach PRO firmy Webfleet dostarcza kierowcom natychmiastowych informacji zwrotnych i porad, zachęcając ich do zmiany niekorzystnych zachowań.

Planowanie i optymalizowanie tras

Menadżerowie flot muszą optymalnie planować trasy tak aby kierowcy mogli uniknąć pokonywania zbędnych kilometrów oraz stania w korkach. Wybór niewłaściwej trasy może wiązać się z nieoczekiwanymi utrudnieniami, wzmożonym ruchem i niekorzystnymi warunkami pogodowymi, co ma wpływ na zwiększenie zużycia paliwa i wydłużenie czasu realizacji zamówienia. Aby zapobiec tego typu problemom, menedżerowie flot coraz częściej sięgają po nowoczesne narzędzia cyfrowe. Według badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Mobility 2032: Czy jesteś gotowy?”, przygotowanego przez Polski Instytut Transportu Drogowego i Webfleet wynika, że użytkownicy zauważają wymierne zalety zastosowania systemów telematycznych i nowoczesnych technologii. Jako największe korzyści wskazują skrócenie czasu dostawy (25,6%), efektywniejsze wykorzystanie floty (22,2%) oraz redukcję kosztów eksploatacji pojazdów (21,1%). Rozwiązania telematyczne umożliwiają optymalizację wydatków dotyczących tras, ich długości i kilometrów, eksploatacji pojazdów i stylu jazdy kierowców. W ten sposób zmniejszają liczbę zbędnych kilometrów i pustych przebiegów.

Webfleet umożliwia analizowanie danych dotyczących ruchu drogowego i panujących na drogach warunków w czasie rzeczywistym. Dzięki tym informacjom zarządzający flotą mogą zapewnić kierowcom skuteczniejsze wsparcie na drodze. Z panelu Webfleet z łatwością można również dowiedzieć się, czy pojazdy spełniają wymogi ograniczeń wysokości i masy jakie obowiązują na poszczególnych drogach, co pozwala ustalić dla nich optymalne trasy. Możliwość optymalizacji obsługi zamówień i tras pozwalają dostarczać towary szybciej i w większej ilości. Wykorzystując oprogramowanie takie jak Webfleet, menedżerowie floty zapewniają szacowany czas dostaw (ETA), co z kolei przyczynia się do wyższego poziomu obsługi i zadowolenia klientów.

Serwisowanie i przeglądy techniczne pojazdów

Sprawne pojazdy są podstawą rentowności floty. Odpowiednio utrzymane pojazdy są trwalsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu oraz zużywają znacznie mniej paliwa. Potencjalne usterki, które nie zostaną zauważone bądź będą odłożone w czasie mogą doprowadzić do poważnych awarii i spowodować potencjalnie wyższe koszty napraw. Poprzez planowanie okresowych przeglądów można zmniejszyć utratę wydajności.

Prawidłowe utrzymanie pojazdów pomaga uchronić kierowców przed niebezpiecznymi wypadkami. Należy pamiętać, iż uznanie wypadku spowodowanego przez wadliwy technicznie pojazd pociąga firmę do odpowiedzialności z tytułu szkód materialnych lub utraty życia. Regularne przeglądy serwisowe i powiadomienia o potencjalnych usterkach pozwalają szybko je zidentyfikować i wyeliminować, jeszcze zanim doprowadzą do poważnych awarii i przestojów w pracy.

Implementacja systemów telematycznych skutecznie zmniejsza całkowity koszt utrzymania floty. Firma Webfleet ułatwia zarządzanie przeglądami technicznymi pojazdów. Za pomocą systemu Webfleet można zaplanować wykonywanie prac serwisowych na podstawie danych o aktualnym przebiegu pojazdu, zamiast na podstawie informacji gromadzonych wyłącznie w określonym czasie. Rozwiązanie pobiera z pojazdów kody błędów diagnostycznych i automatycznie tworzy odpowiedni harmonogram działań naprawczych. Te wszystkie funkcje zapobiegają powstawaniu kosztownych uszkodzeń, przestojom i dodatkowym pracom administracyjnym, a także nałożeniu ewentualnych kar i utracie wizerunku. System może również dostarczać komunikaty o wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu pojazdu (np. monitorując ciśnienie w oponach), dzięki czemu można planować przeglądy i serwisowanie, przed wystąpieniem kosztownych awarii.

 

Webfleet/artykuł sponsorowany/wrzesień 2023

Przeczytaj też:
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Paliwa alternatywne i ich wpływ na smarowanie silników samochodów ciężarowych Ambitne cele Unii Europejskiej w zakresie redukcji emisji CO2 w pojazdach ciężkich powodują, że na popularności zyskują paliwa alternatywne.
Girteka otwiera komis używanych ciężarówek TrucksMerchant.com - portal aukcyjny używanych samochodów ciężarowych i naczep.
Poznajemy nowe IVECO Eurocargo 2024 Nowe IECO Eurocargo ma być, jak dotąd, najbardziej zaawansowaną wersją w historii gamy włoskich ciężarówek klasy średniej.
Volvo FH Electric z tytułem Truck of the Year 2024 Gama samochodów ciężarowych FH Electric firmy Volvo Trucks została wybrana Międzynarodową Ciężarówką Roku 2024 przez jury składające się z 24 redaktorów i dziennikarzy reprezentujących 24 główne magazyny o tematyce motoryzacyjnej w całej Europie.
Przybywa stacji tankowania gazu ziemnego PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło dwie stacje LCNG w Koszalinie i Zielonej Górze. Obie umożliwiają tankowanie zarówno skroplonego (LNG), jak i sprężonego gazu ziemnego (CNG).
DAF XD z silnikiem PX-7 dostępny nowym rozstawem osi DAF model XD z silnikiem PACCAR PX-7 o pojemności 6,7 l jest teraz dostępny z rozstawami osi do 6,9 m i pełną gamą wersji kabin.
Poznajemy IVECO S-WAY i X-WAY - modele na rok 2024 IVECO odświeża gamę modelową wprowadzając na rynek nowego S-WAY, X-WAY, EuroCargo i Daily oraz ulepszone wersje gazowe i nowe - elektryczne.  W pierwszej kolejności przedstawimy charakterystykę najcięższych IVECO modeli: S-WAY i X-WAY.
Co połączy IVECO i zespół Metalica w 2024 roku? IVECO ogłosiło historyczne partnerstwo. Włoski producent samochodów ciężarowych będzie wspierać zespół Metalica podczas europejskiego etapu ich światowej trasy koncertowej M72.