witd Wrocław 15 sie

Potrójna obsada w ciężarówce

Kierowcy ciężarówki poruszali się w czasie zakazu i stracili prawo jazdy na 3 miesiące.

W dniu 15 sierpnia inspektorzy z jeleniogórskiego oddziału dolnośląskiej ITD, w związku z obowiązującym w tym dniu ograniczeniem poruszania się pojazdów ciężarowych wykonywali czynności kontrolne na autostradzie A4 w okolicach zjazdu Godzieszów. W trakcie obowiązywania zakazów, aż 7 kierowców zignorowało przepisy.
Jedna z kontroli dotyczyła przewozu naczepą niskopodwoziową, na której znajdowała się łyżka koparki i samochod osobowy. W wyniku kontroli okazało się, że to nie jedyny problem kierowców prowadzących pojazd.
W kabinie pojazdu zamiast dwóch, znajdowało się, aż trzech kierowców. Realizowali oni trasę z Podkarpacia do Francji i żeby pozornie zachować czas prowadzenia pojazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami, najpierw jeden z kierowców prowadził pojazd przez około 550 km, a dwóch pozostałych kierowców jechało w pojeździe bez zalogowanych kart do tachografów.
Po zakończeniu jazdy przez pierwszego kierowcę, dwóch pozostałych kierowców zalogowało swoje karty przed granicą z Niemcami. Tworząc w ten sposób załogę ruszyli w dalszą trasę w kierunku Francji. Pierwszy kierowca zamiast wysiąść z pojazdu i odbyć odpoczynek ruszył dalej w trasę z pozostałymi kierowcami. W związku z ujawnionym nierejestrowaniem na karcie kierowcy swoich aktywności w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy, przebytej drogi i obecnie obowiązującymi przepisami trzem kierowcom zatrzymano prawa jazdy na okres trzech miesięcy, a transport został wstrzymany do czasu ustania zakazów.
Kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec przedsiębiorców oraz osób zarządzających transportem wszczęte zostały postępowania administracyjne zagrożone nałożeniem kar pieniężnych.

Info: WITD Dolny Śląsk