Pożar A4

Groźny pożar naczepy z ładunkiem niebezpiecznym

W dniu 10 maja doszło do groźnego dla środowiska pożaru naczepy. Transport nie miał oznakowań ADR.

Naczepa załadowana tlenkiem cynku i stanęła w płomieniach na 126 km autostrady A4. Prawdopodobnie przyczyną pożaru były nagrzane hamulce naczepy, które w efekcie doprowadziły do zapłonu i wystrzału opony. Próby ugaszenia pożaru przez kierującego oraz świadków zdarzenia niestety nie dały pożądanego rezultatu.
Dopiero przybyli na miejsce strażacy ugasili płonącą naczepę. W wyniku pożaru doszło do poważnego uszkodzenia opakowań w których przewożony był towar niebezpieczny, który wysypał się na jezdnię. Na prośbę Policji, inspektorzy transportu drogowego dokonali kontroli pod kątem prawidłowości przewozu towarów niebezpiecznych.

Podczas sprawdzenia dokumentu przewozowego okazało się, iż pojazdem przewożono materiał niebezpieczny sklasyfikowany zgodnie z umową ADR pod UN3077 jako materiał zagrażający środowisku, stały i.n.o. (tlenek cynku). W wyniku kontroli inspektorzy stwierdzili dwa naruszenia ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych. Pojazd nie był oznakowany tablicami barwy pomarańczowej informującymi, że przewożone są materiały niebezpieczne. Natomiast kierujący nie posiadał ważnego na dzień kontroli szkolenia kierowcy ADR. Poprzednie uprawnienia ważne były do dnia 11.09.2021 r. Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające zagrożone wysoką karą administracyjną.

Info: WITD Wrocław

Przeczytaj też:
Kontrole w transporcie kontenerów Zespół kontrolny z WITD w Gdańsku w dniu 01 czerwca 2023r. w godzinach popołudniowych prowadził działania kontrolne na trasie S7, gdzie inspektorzy wzięli pod lupę kierowców ciężarówek z ładunkami w kontenerach.
Transport nienormatywny zmylił inspektorów W dniu 8 maja br. podczas typowania pojazdów do kontroli, inspektor pełniący służbę na motocyklu zwrócił uwagę na pojazd członowy, przewożący otwarty 40 stopowy kontener na niskopodwoziowej naczepie.
Wysoki manat za trawę w rolkach Zamiast dopuszczalnych osiemnastu ton były aż prawie dwadzieścia trzy - przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który realizował transport na potrzeby własne.
Śmieciarka też może być załadowana ponad normę Nadmiar ładunku wynoszący nieco ponad 4 tony i nacisk osi przekroczony o ponad 3,5 tony.
Co sprawdzali tym razem wielkopolscy inspektorzy ITD? Kierowcy busów na A2 pod lupą wielkopolskich inspektorów
Gdy szef sam kieruje... niestety mandat jest wyższy Gdy prowadzisz na karcie dziewczyny, w dodatku gdy nie ma ona uprawnień...
Ile maksymalnie mogą mieć zbiorniki paliwa w ciężarówce? Zespół pojazdów litewskiego przewoźnika miał zbyt duże zbiorniki paliwa, co było niezgodnie z umową ADR.
Młody kierowca z naruszeniami czasu pracy Od niedawna wykonywał zawód kierowcy na trasach międzynarodowych. To coraz częstsze tłumaczenie, które słyszą od kierowców wielkopolscy inspektorzy.
Dzień po przeglądzie rejestracyjnym zatrzymany dowód Dzień po obowiązkowym przeglądzie technicznym zestaw wyglądał tak, jakby latami nie przeszedł w ogóle żadnego przeglądu.