Stellantis-Gliwice

Stellantis uruchomi III zmianę w fabryce samochodów dostawczych w Gliwicach

Zakład produkuje modele Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel/Vauxhall Movano w wersji furgon, a także bazy pod zabudowy kamperów.

Grupa Stellantis wykorzysta istniejący potencjał produkcyjny swojej polskiej fabryki, by zaspokoić popyt na rynku. W efekcie Stellantis zatrudni w Gliwicach około 600 pracowników.
Proces rekrutacji własnie ruszył, a pierwsze nowo zatrudnione osoby już dołączają do gliwickiego zespołu, tak by w czerwcu zakład mógł podjąć działalność produkcyjną w systemie trzyzmianowym.

- Z dużą satysfakcją ogłaszamy decyzję o uruchomieniu III zmiany w naszej gliwickiej fabryce, zwłaszcza, że pozwala ona nam stworzyć 600 nowych miejsc pracy i potwierdza, że Stellantis umacnia swoją obecność w Polsce. Niedawno ogłosiliśmy wybór Gliwic na lokalizację jednego z Centrów Oprogramowania Stellantis, co również oznacza zwiększenie zatrudnienia w naszej firmie – w tym przypadku o 300 osób. Łącznie przyjmiemy więc prawie tysiąc osób, aby rozwijać działalność zarówno w obszarze produkcji dużych pojazdów LCV, stanowiących bardzo ważny element portfolio Grupy, jak i nowoczesnych technologii informatycznych, które stanowią jeden z kluczowych elementów strategii Stellantis Dare Forward 2030 - mówi Andrzej Korpak, dyrektor generalny Stellantis Gliwice.

Gliwicka fabryka LCV została wybudowana od podstaw, stając się nowoczesnym centrum produkcyjnym, produkującym nie tylko pojazdy dostawcze i bazy pod zabudowy kamperów, ale również pokrywy do baterii akumulatorów elektrycznych na potrzeby innych jednostek Grupy. W fabryce funkcjonuje również Centrum Konwersji, dostosowujące pojazdy do specjalnych potrzeb użytkowych.
Dziś Stellantis Gliwice zatrudnia około 2000 osób, w działach produkcyjnych, a także w działach świadczących usługi na rzecz innych jednostek korporacji w Europie w zakresie Finansów, IT, Zakupów oraz Centralnej Inżynierii. W lutym tego roku firma ogłosiła otwarcie Centrum Oprogramowania Software Experience.

Przeczytaj też:
Samochody na wynajem - koszty Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Czym charakteryzuje się ta forma finansowania i dlaczego stanowi realną konkurencję dla leasingu, czy zakupu auta za gotówkę? Posiadanie fabrycznie nowego samochodu to marzenie niejednego z kierowców. Z wynajmem długoterminowym to marzenie można spełnić prosto i bezpiecznie, sprawdźmy jak.
X-Bus - najmniejszy elektryczny kamper Rok po premierze lekkiego elektrycznego pojazdu użytkowego żegna się silniki piast kół. Planowany system wymiany baterii również nie został jeszcze wdrożony w pierwszej serii.
Pierwszy elektryczny Volkswagen Transporter obchodzi jubileusz Pięćdziesiąt lat temu, 20 kwietnia 1972 roku, na Targach Przemysłowych w Hanowerze zaprezentowano pierwszy samochód elektryczny Volkswagena oparty na dostawczym modelu T2.
Volkswagen Financial Services przekazał 20 samochodów dla Ochotniczych Straży Pożarnych Pojazdy trafiły do jednostek OSP czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom.
Tych marek samochodów Rosjanie długo nie zobaczą Prawie wszystkie zagraniczne samochody wkrótce znikną z rosyjskich salonów sprzedaży.
Volkswagen Multivan w nowych wersjach lakierów Nowy Volkswagen Multivan - dostępny w czterech wersjach: Multivan, Life, Style i Energetic – może być polakierowany w jednym z szerokiej palety lakierów podstawowych, metalizowanych, czy perłowych.
Rosyjscy dealerzy samochodów narzekają na wysokie ceny Dwa tygodnie temu, kiedy rozpoczęto ukraińską operację specjalną i zaczęto aktywnie nakładać sankcje na Rosję, chińscy producenci samochodów stanęli przed szeregiem problemów logistycznych i ekonomicznych.
Rosja bez Forda, Volkswagena i wielu innych marek Z powodu wojny z Ukrainą w Rosji zawiesił swoją działalność Ford Motor. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem amerykańskiego producenta, decyzja wchodzi natychmiast w życie.
Jak oszukują producenci kamperów Producenci samochodów kempingowych stoją przed dylematem. Z jednej strony klienci oczekują coraz większego komfortu i nowinek technicznych. Ale mieszkania na kółkach nie powinny być cięższe, bo w przeciwnym razie klienci, z prawem jazdy kategorii B, nie mogliby nimi jeździć.