itd Poznań kontrola

Wysoki manat za trawę w rolkach

Zamiast dopuszczalnych osiemnastu ton były aż prawie dwadzieścia trzy - przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który realizował transport na potrzeby własne.

Polskiego przedsiębiorcę zatrzymali podczas wspólnej akcji inspektorzy transportu drogowego i Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej z Poznania w dniu 24 kwietnia br. Kierowca i zarazem przedsiębiorca z Gniezna wykonywał krajowy niezarobkowy przewóz drogowy trawy w rolkach na potrzeby własne z Modliszewa do Owieczek.

Jego pojazd został zatrzymany dynamicznie do kontroli na drodze ekspresowej S5 na zachodniej obwodnicy Gniezna przez inspektorów z Wielkopolski. Po zważeniu okazało się, że trawy załadowano za dużo aż o 3,8 t w stosunku do dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej 18 t. Przy okazji wyszło na jaw, że nacisk pojedynczej osi napędowej był również przekroczony o 1,85 t przy normie 11,5 t.

Niemożliwy był także odczyt aktywności kierowcy z wykresówki, a on sam nie posiadał wszystkich wymaganych dokumentów. WITD wszczęła postępowanie administracyjne wobec przedsiębiorcy na łączną kwotę 18 500 zł, a jako kierujący otrzymał on trzy mandaty karne na łączną kwotę 1800 zł. Pojazd został doprowadzony do normatywności poprzez przeładunek nadmiaru ładunku.

Info: WITD Poznań

Przeczytaj też:
Kontrole w transporcie kontenerów Zespół kontrolny z WITD w Gdańsku w dniu 01 czerwca 2023r. w godzinach popołudniowych prowadził działania kontrolne na trasie S7, gdzie inspektorzy wzięli pod lupę kierowców ciężarówek z ładunkami w kontenerach.
Transport nienormatywny zmylił inspektorów W dniu 8 maja br. podczas typowania pojazdów do kontroli, inspektor pełniący służbę na motocyklu zwrócił uwagę na pojazd członowy, przewożący otwarty 40 stopowy kontener na niskopodwoziowej naczepie.
Groźny pożar naczepy z ładunkiem niebezpiecznym W dniu 10 maja doszło do groźnego dla środowiska pożaru naczepy. Transport nie miał oznakowań ADR.
Śmieciarka też może być załadowana ponad normę Nadmiar ładunku wynoszący nieco ponad 4 tony i nacisk osi przekroczony o ponad 3,5 tony.
Co sprawdzali tym razem wielkopolscy inspektorzy ITD? Kierowcy busów na A2 pod lupą wielkopolskich inspektorów
Gdy szef sam kieruje... niestety mandat jest wyższy Gdy prowadzisz na karcie dziewczyny, w dodatku gdy nie ma ona uprawnień...
Ile maksymalnie mogą mieć zbiorniki paliwa w ciężarówce? Zespół pojazdów litewskiego przewoźnika miał zbyt duże zbiorniki paliwa, co było niezgodnie z umową ADR.
Młody kierowca z naruszeniami czasu pracy Od niedawna wykonywał zawód kierowcy na trasach międzynarodowych. To coraz częstsze tłumaczenie, które słyszą od kierowców wielkopolscy inspektorzy.
Dzień po przeglądzie rejestracyjnym zatrzymany dowód Dzień po obowiązkowym przeglądzie technicznym zestaw wyglądał tak, jakby latami nie przeszedł w ogóle żadnego przeglądu.