Smieciarka ITD

Śmieciarka też może być załadowana ponad normę

Nadmiar ładunku wynoszący nieco ponad 4 tony i nacisk osi przekroczony o ponad 3,5 tony.

Śmieciarkę z takimi przekroczeniami norm zmierzającą na tyskie wysypisko śmieci skontrolowali katowiccy inspektorzy. Pojazd do weryfikacji parametrów wagowych wytypowano z pomocą uruchomionego niedawno w Tychach systemu preselekcyjnego. Przedsiębiorcy, do którego należy pojazd, grozi kara wynosząca aż 15 tys. zł, gdyż przekroczono normy o ponad 20%.

W dniu 21 kwietnia inspektorzy z katowickiego ITD kontrolowali pojazdy na punkcie kontroli w Tychach. Od niedawna tyscy drogowcy udostępnili inspektorom system preselekcyjnego typowania pojazdów do kontroli. Z jego pomocą praca inspektorów staje się skuteczniejsza, gdyż do sprawdzenia szczegółowego na legalizowanych wagach zatrzymują pojazdy, które z dużym prawdopodobieństwem przekraczają normy dopuszczalnej masy całkowitej i nacisków osi. Dzisiejszy przykład skuteczności systemu to kontrola pojazdu przewożącego śmieci, który ważył o 4,1 tony za dużo, a oś napędowa wywierała kołami nacisk łączny za duży o 3,7 tony. Przekroczenia te stanowiły więcej niż 20% dopuszczalnych norm. Rzeczywista masa całkowita tego 2-osiowego pojazdu wynosiła 21,5 tony wobec normy 18 ton.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo o ruchu drogowym, przejazd takiego pojazdu nienormatywnego mógłby się odbywać wyłącznie z zezwoleniem, lecz kierowca takiego dokumentu nie posiadał. Inspektorzy prowadzić będą postępowanie administracyjne wobec właściciela pojazdu, któremu w związku ze stwierdzonymi naruszeniami grozi kara wynosząca 15 tys. zł. Ponadto mandatem ukarano również kierowcę oraz zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu w związku z uszkodzoną jedną z opon.

Info: WITD Katowice

Przeczytaj też:
Kontrole w transporcie kontenerów Zespół kontrolny z WITD w Gdańsku w dniu 01 czerwca 2023r. w godzinach popołudniowych prowadził działania kontrolne na trasie S7, gdzie inspektorzy wzięli pod lupę kierowców ciężarówek z ładunkami w kontenerach.
Transport nienormatywny zmylił inspektorów W dniu 8 maja br. podczas typowania pojazdów do kontroli, inspektor pełniący służbę na motocyklu zwrócił uwagę na pojazd członowy, przewożący otwarty 40 stopowy kontener na niskopodwoziowej naczepie.
Groźny pożar naczepy z ładunkiem niebezpiecznym W dniu 10 maja doszło do groźnego dla środowiska pożaru naczepy. Transport nie miał oznakowań ADR.
Wysoki manat za trawę w rolkach Zamiast dopuszczalnych osiemnastu ton były aż prawie dwadzieścia trzy - przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który realizował transport na potrzeby własne.
Co sprawdzali tym razem wielkopolscy inspektorzy ITD? Kierowcy busów na A2 pod lupą wielkopolskich inspektorów
Gdy szef sam kieruje... niestety mandat jest wyższy Gdy prowadzisz na karcie dziewczyny, w dodatku gdy nie ma ona uprawnień...
Ile maksymalnie mogą mieć zbiorniki paliwa w ciężarówce? Zespół pojazdów litewskiego przewoźnika miał zbyt duże zbiorniki paliwa, co było niezgodnie z umową ADR.
Młody kierowca z naruszeniami czasu pracy Od niedawna wykonywał zawód kierowcy na trasach międzynarodowych. To coraz częstsze tłumaczenie, które słyszą od kierowców wielkopolscy inspektorzy.
Dzień po przeglądzie rejestracyjnym zatrzymany dowód Dzień po obowiązkowym przeglądzie technicznym zestaw wyglądał tak, jakby latami nie przeszedł w ogóle żadnego przeglądu.