ITD Polkowice

Gdy szef sam kieruje... niestety mandat jest wyższy

Gdy prowadzisz na karcie dziewczyny, w dodatku gdy nie ma ona uprawnień...

W piątek, 7 kwietnia 2023 r. insp. z WITD we Wrocławiu prowadził czynności kontrolne, na terenie powiatu polkowickiego.

Do kontroli zatrzymano ciężarówkę, którą przewożono ładunek nieprzetworzonego mięsa z Hiszpanii do Polski. Pojazdem kierował osobiście przedsiębiorąca.
Po sporządzeniu wydruku z tachografu okazało się, że czas swojej jazdy zapisywał na karcie kierowcy należącej, jak określił, do jego "dziewczyny". Co ciekawe kobieta, do której należała karta miała uprawnienia tylko do kierowania pojazdami kategorii "B", a kontrolowany zestaw wymagał prawa jazdy kategorii "C+E". Dokładna analiza czasu pracy zatrzymanego kierowcy wykazała, że trasę z Polski do Hiszpanii i z powrotem przejechał korzystając naprzemiennie, bez wymaganego odpoczynku, z dwóch kart kierowcy.

Za okres kiedy kierowca ciężarówki jechał na karcie "dziewczyny" na swojej deklarował okres odpoczynku, po to aby nie zarejestrować popełnianych naruszeń. Jego łączny czas jazdy dziennej wyniósł ponad 31 godzin. Za jazdę na cudzej karcie zatrzymano kierowcy- przedsiębiorcy prawo jazdy na trzy miesiące, a za stwierdzone naruszenia wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną kwotą wynoszącą 12 tysięcy złotych. Oprócz ujawnionych nieprawidłowości dotyczących użytkowania tachografu i czasu pracy kierowców inspektor ITD stwierdził naruszenia przepisów związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych. W kontrolowanym zespole pojazdów zamiast zbiorników o łącznej dopuszczalnej pojemności 1500 l zamontowano o pojemności przekraczającej 1600 litrów. W tym zakresie również wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika.

Info: WITD Wrocław

Przeczytaj też:
Kontrole w transporcie kontenerów Zespół kontrolny z WITD w Gdańsku w dniu 01 czerwca 2023r. w godzinach popołudniowych prowadził działania kontrolne na trasie S7, gdzie inspektorzy wzięli pod lupę kierowców ciężarówek z ładunkami w kontenerach.
Transport nienormatywny zmylił inspektorów W dniu 8 maja br. podczas typowania pojazdów do kontroli, inspektor pełniący służbę na motocyklu zwrócił uwagę na pojazd członowy, przewożący otwarty 40 stopowy kontener na niskopodwoziowej naczepie.
Groźny pożar naczepy z ładunkiem niebezpiecznym W dniu 10 maja doszło do groźnego dla środowiska pożaru naczepy. Transport nie miał oznakowań ADR.
Wysoki manat za trawę w rolkach Zamiast dopuszczalnych osiemnastu ton były aż prawie dwadzieścia trzy - przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który realizował transport na potrzeby własne.
Śmieciarka też może być załadowana ponad normę Nadmiar ładunku wynoszący nieco ponad 4 tony i nacisk osi przekroczony o ponad 3,5 tony.
Co sprawdzali tym razem wielkopolscy inspektorzy ITD? Kierowcy busów na A2 pod lupą wielkopolskich inspektorów
Ile maksymalnie mogą mieć zbiorniki paliwa w ciężarówce? Zespół pojazdów litewskiego przewoźnika miał zbyt duże zbiorniki paliwa, co było niezgodnie z umową ADR.
Młody kierowca z naruszeniami czasu pracy Od niedawna wykonywał zawód kierowcy na trasach międzynarodowych. To coraz częstsze tłumaczenie, które słyszą od kierowców wielkopolscy inspektorzy.
Dzień po przeglądzie rejestracyjnym zatrzymany dowód Dzień po obowiązkowym przeglądzie technicznym zestaw wyglądał tak, jakby latami nie przeszedł w ogóle żadnego przeglądu.