Jaki ciągnik na 80 ha?

mascus

Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.

 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie ciągnika?
Jednym z podstawowych parametrów, który warto wziąć pod uwagę, jest automatyczna skrzynia biegów. Jazda takim pojazdem będzie zdecydowanie łatwiejsza, a liczba przekładni nie będzie miała wpływu na wygodę manewrowania traktorem. Istotne są też zaawansowane technologicznie elementy wyposażenia takie jak elektroniczne dżojstiki oraz wyświetlacze ułatwiające sterowanie poszczególnymi funkcjami pojazdu.

Znaczenie mają oczywiście również podzespoły mechaniczne. Najważniejszym na 80-hektarowym polu będzie mocny, około dwustukonny silnik. Oprócz niego istotnym parametrem ciągnika jest udźwig. W tym przypadku optymalnym wyborem będzie maszyna zdolna do podniesienia około 8-10 ton. Wszystkie te cechy powinny łączyć się z niskimi kosztami eksploatacji traktora. Dlatego też ważną częścią specyfikacji jest prędkość obrotowa (powinna być jak najwyższa) w stosunku do niskiego momentu obrotowego.

Niezależnie od wyboru, traktory z różnych roczników znaleźć można na Mascus.pl. W znalezieniu odpowiedniego pojazdu pomaga wygodna wyszukiwarka. Pozwala ona na filtrowanie maszyn na podstawie parametrów takich jak kontynent i kraj pochodzenia oraz marka. Użytkownik ma także możliwość zdecydowania, czy w wynikach wyszukiwania pojawią się nie tylko sprawne, ale i uszkodzone traktory. Ogłoszenia można filtrować też zgodnie z kryteriami takimi jak podana (lub nie) cena, zdjęcie oraz moment dodania oferty w ciągu ostatniego tygodnia lub tylko doby.

John Deere 7530
Spośród modeli amerykańskiego koncernu jednym z wyróżniających się jest John Deere 7530 z silnikiem o mocy 188 KM i pojemności skokowej 6788 cm³. Wyposażony jest w standardową skrzynię biegów z 20 przełożeniami oraz szybką, czterostopniową. Inne cechy, które czynią z tego modelu dobry traktor, to pompa o wydajności 110 l/min. oraz dwie pary mocnych reflektorów po obu stronach pojazdu.

John Deere 7530 sprawdzi się w trakcie długich godzin spędzonych w kabinie kierowcy ze względu na liczne udogodnienia. Jednym z nich jest podwójny mechanizm amortyzujący wstrząsy. W pierwszy z nich producent wyposażył samą kabinę. Drugi znajduje się w fotelu. Z niego można z łatwością sterować CommandCenter™, czyli dostępnym na wyświetlaczu interfejsem pełnym wielu przydatnych funkcji. Oprócz tego do dyspozycji rolnika John Deere oddaje również klimatyzację i radio FM.

New Holland T7.230
W zestawieniu nie mogło zabraknąć największego rywala koncernu John Deere na amerykańskim rynku. Jedną z wielu wartych uwagi propozycji firmy New Holland jest T7.230, traktor z silnikiem o mocy 180 KM i pojemności skokowej 6728 cm³. Od konkurenta odróżnia go znacznie większy moment obrotowy na poziomie 2300 obr./min. Ciągnik odznacza też bardzo dobry udźwig wynoszący 10 463 kg.

New Holland T7.230 zapewnia właścicielowi wysoki komfort pracy. Producent oferuje różne wersje wyposażenia, wśród których można wybrać modele z klimatyzacją wyposażoną w czujnik aktywujący się w ustalonym momencie oraz amortyzowane skórzane fotele z podgrzewaniem. Nabywca może dodatkowo poprosić o zamontowanie opuszczanych elektrycznie podłokietników. W ten sam sposób możliwe jest również sterowanie lusterkami wstecznymi.

Valtra T174E
Świetną alternatywą dla amerykańskich konstrukcji są ciągniki europejskie. Jedną z takich propozycji jest właśnie T174E od popularnej w Polsce skandynawskiej marki Valtra. Na uwagę zasługuje m.in. podwójna skrzynia biegów. Standardowa wyposażona jest w 30 przełożeń. Oprócz niej operator może skorzystać z uproszczonego mechanizmu pięciostopniowego. Zaletą tego modelu jest ponadto rozwijana prędkość dochodząca do 53 km/h.

Valtrę 174E wyposażono w nieco słabszy niż u konkurentów, ale nadal mocny silnik o mocy 175 KM. Ma on też dużą pojemność skokową wynoszącą 7400 cm³. Ten model sprawdzi się w wielu warunkach. Wszędzie tam, gdzie nie występuje zwiększone ryzyko ugrzęźnięcia, wystarczy model z kołami. Rolnicy operujący w miejscach podmokłych lub na mało spoistej glebie mogą zamiast tego wybrać wersję z gąsienicami. Dzięki nim ciężar pojazdu rozłoży się równomiernie, a to ograniczy ryzyko zakopania się traktora. Od wszystkich tych parametrów nieznacznie odstaje udźwig, którego maksymalna wartość to 8100 kg.

Fendt 820 Vario
Kolejna warta rozważenia propozycja to model od niemieckiego producenta. Fendt 820 Vario to pojazd, którego rozmiar nie świadczy o możliwościach. Ciągnik ten ma 5,2 m długości, 2,5 m szerokości oraz 3,2 m wysokości. Do tego jego waga wynosi 9,3 tony. Mimo tego pojazd cechuje się znakomitym udźwigiem na poziomie aż 14 ton. Pod maską pracuje równie mocny silnik mający 212 KM.

Tak imponujące osiągi nie są jednak wyjątkiem w tej klasie traktorów. Doskonałymi parametrami odznaczają się także inne maszyny Fendt z serii 800. Co więcej, tak jak model 820 Vario, często wyposażone są w proste w użyciu bezstopniowe przekładnie. Komfort jazdy dodatkowo poprawia klimatyzacja.

Ursus C-385
Do pracy na polu o powierzchni 80 hektarów nada się również rodzimy pojazd. Polski ciągnik wyposażony jest w napęd na obie osie oraz skrzynię biegów z 24 przełożeniami. Oprócz tego producent zapewnia w standardzie 4 złącza hydrauliki tylnej oraz dwa zaczepy – transportowy i rolniczy. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom oraz różnym rodzajom kół do wyboru Ursusa C-385 można łatwo dostosować do wielu prac polowych.

Polski ciągnik rolniczy nie odstaje od zagranicznych konkurentów także pod względem komfortu pracy. Już w standardowej wersji dostępne jest ogrzewanie oraz spryskiwacze. Kupiec nie musi ponadto martwić się o konieczność doposażenia traktora w reflektory, ponieważ ich komplet producent oferuje nawet w podstawowej wersji wyposażenia. Minusami tego modelu są jednak udźwig na poziomie 3600 kg oraz maksymalna prędkość wynosząca 40 km/h.

 

#artykułsponsorowany

Przeczytaj też:
Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej

W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.

UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4

Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.

Od 1 lutego: tracą ważność roczne winiety w Austrii

Nowe ceny winiet w Austrii w 2023 r . i surowe kary za brak winiet lub nieważne winiety.

Lód na dachu naczepy - Krone ma na to sposób

Zalegający lód na dachu naczepy to problem nie tylko kierowcy, ale też i jego szefa.

Wyścigi ciężarówek po raz pierwszy zagoszczą w Polsce!

Polski obiekt dołączy do prestiżowej listy torów wyścigowych obok węgierskiego Hungaroring, niemieckiego Nürburgring i francuskiego Le Mans.

Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4

Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.

Zmiana czasu na zimowy już w niedzielę

W nocy z 29 na 30 października 2022 roku znowu zmienimy czas, tym razem z letniego na zimowy. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

Jaki podatek od ciężarówek na 2023 rok?

W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023.

Finałowe szkolenie Akcji Profesjonalni Kierowcy

Zakończenie tegorocznej edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy przypadło na 21 października. Tego dnia, dzięki uprzejmości Partnera Phillips Poland, kursanci mieli okazję doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu codziennej obsługi pojazdów ciężarowych.

Wyszukiwarka

Informacje