Od 1 lutego: tracą ważność roczne winiety w Austrii

Austria Winiety 2023

Nowe ceny winiet w Austrii w 2023 r . i surowe kary za brak winiet lub nieważne winiety.

 

Od 1 lutego roczne winiety na 2022 nie będą już ważne oznacza to, że od lutego br. kierowcy na wyznaczonych drogach muszą zakupić aktualne winiety po nowych cenach.
Rozpoczął się sezon zimowy i wielu kierowców nie może się doczekać jazdy na nartach lub zimowych wakacji w sąsiednich krajach. Przepisy dotyczące obowiązku posiadania winiety zachowują ważność, jednak warto wiedzieć, że roczne winiety autostradowe w Austrii i Szwajcarii są ważne tylko do wtorku, 31 stycznia 2023 r. Dotyczy to również cyfrowych winiet rocznych dla Austrii. Inaczej jest w przypadku słoweńskich winiet rocznych, które są ważne przez 12 miesięcy od wybranej daty rozpoczęcia (np. 1 maja 2022 r. do 1 maja 2023 r. włącznie). Słoweńskie winiety są dostępne tylko w wersji cyfrowej.

Austriackie ceny winiet na rok 2023 ponownie wzrosły. Nowa cena rocznej winiety samochodowej wynosi teraz 96,40 euro (+ 2,60 euro), za dwa miesiące 29,00 euro (+ 80 eurocentów), a 10-dniowa winieta kosztuje teraz 9,90 euro (+ 30 eurocentów). Motocykliści również będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni: roczna winieta kosztuje teraz 38,20 euro (+ 1 euro), dwumiesięczna winieta 14,50 euro (+ 40 centów), a dziesięciodniowa winieta 5,80 euro (+ 20 centów).

Kierowcy, którzy potrzebują rocznej winiety do Szwajcarii, bez zmian, muszą zapłacić obecnie około 42 euro w oparciu o aktualny kurs wymiany. W Szwajcarii winieta nadal kosztuje 40 franków. W Słowenii ceny pozostaną stabilne w 2023 r. i na przykład roczna winieta na samochód będzie nadal kosztować 110 euro.

Warto wiedzieć, że na następujących odcinkach autostrad w Austrii nie są pobierane opłaty drogowe. Te odcinki trasy są bezpłatne:
- A1 Westautobahn (przejście graniczne Walserberg do Salzburg-Nord), kraj związkowy Salzburg
- Autostrada A12 Inntal (przejście graniczne w Kiefersfelden do Kufstein-Süd), Tyrol
- A14 (przejście graniczne Hörbranz do Hohenems), Vorarlberg. Nie ma winiety od (jadącej z południa) lub do skrzyżowania 23 Hohenems Diepoldsau
- A26 (autostrada Linzer - obecnie w budowie, w tym nowy most wiszący nad Dunajem), Górna Austria. Plakietka płatna dopiero po przejechaniu całej A26 i połączeniu z A7

Poniższe odcinki podlegają opłacie odcinkowej:
- A9 autostrada Pyhrn: między węzłami Spital/Pyhrn i Ardning (tunel Bosruck) oraz między węzłami St. Michael i Übelbach (tunel Gleinalm).
- A10 autostrada Tauern: między węzłami Flachau i Rennweg (tunel Tauern i Katschberg).
- A11 autostrada Karawanken: między węzłem St. Jakob w Rosental a granicą państwa w tunelu Karawanken.
- A13 autostrada Brenner: cała autostrada A13 podlega opłacie odcinkowej.
- S16 droga ekspresowa Arlberg: między węzłami St. Anton am Arlberg i Langen am Arlberg.

Każdy, kto nie posiada ważnej winiety, musi liczyć się z wysokimi karami pieniężnymi. Najdrożej jest w Słowenii, gdzie można zapłacić nawet 500 euro kary. W Austrii takie wykroczenia kosztują co najmniej 120 euro (podrabianie, manipulacja winietą kosztuje dwa razy więcej. W Szwajcarii trzeba zapłacić 200 franków kary plus koszt winiety.

Pod tym linkiem mozna sprawdzić ważność winiety: https://shop.asfinag.at/pl/maut-produkte/elektroniczna-winieta/01-jahres-vignette-pkw-2023/

 

Przeczytaj też:
Zdalne kontrole tachografów w Europie Zachodniej

W zeszłym tygodniu belgijska Federalna Policja Drogowa przeprowadziła obszerną kontrolę wzdłuż E40 w Wetteren.

Jaki ciągnik na 80 ha?

Pole liczące 80 hektarów wymaga zakupu maszyny, która będzie nie tylko wydajna, ale także komfortowa. Na szczęście w ofertach producentów nie brak ciągników spełniających te kryteria z nawiązką. Jaki więc pojazd wybrać? W odpowiedzi na to pytanie pomoże ten poradnik.

UOKiK wyjaśnia zasadność podwyżek dla kierowców za przejazd A4

Zgodnie z prawem antymonopolowym nie jest zabronione posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. Niedozwolone jest jednak jej nadużywanie.

Lód na dachu naczepy - Krone ma na to sposób

Zalegający lód na dachu naczepy to problem nie tylko kierowcy, ale też i jego szefa.

Wyścigi ciężarówek po raz pierwszy zagoszczą w Polsce!

Polski obiekt dołączy do prestiżowej listy torów wyścigowych obok węgierskiego Hungaroring, niemieckiego Nürburgring i francuskiego Le Mans.

Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4

Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.

Zmiana czasu na zimowy już w niedzielę

W nocy z 29 na 30 października 2022 roku znowu zmienimy czas, tym razem z letniego na zimowy. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

Jaki podatek od ciężarówek na 2023 rok?

W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023.

Finałowe szkolenie Akcji Profesjonalni Kierowcy

Zakończenie tegorocznej edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy przypadło na 21 października. Tego dnia, dzięki uprzejmości Partnera Phillips Poland, kursanci mieli okazję doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu codziennej obsługi pojazdów ciężarowych.

Wyszukiwarka

Informacje