Jelcz planuje rozbudowę zakładu

Jelcz ciężarowe

Analizując dynamiczny wzrost zamówień kierowanych zwłaszcza w ostatnim czasie do spółki, należy wskazać, że tylko od września minionego roku JELCZ zawarł kilka znaczących kontraktów: dwie duże umowy na dostawę pojazdów w układzie 4x4 i 6x6 na kwotę blisko 880 mln złotych.

 

W ub. czwartek w JELCZ Sp. z o.o. zaprezentowano lokalizację przyszłych inwestycji, które są związane z rozbudową zakładów, a co za tym idzie także zwiększeniem zatrudnienia w spółce.
W październiku tego roku konsorcjum PGZ-Pilica+ zawarło w Zamościu umowę ramową z Agencją Uzbrojenia MON na dostawy dwudziestu jeden Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica+, w ramach którego spółka JELCZ Sp. z o.o. odpowiada za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań systemu. W połowie grudnia natomiast została zawarta umowa wykonawcza na dostawy pojazdów i podwozi specjalnych JELCZ dla modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych zakontraktowanych w Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej. Przedmiotem tego kontraktu jest realizacja łącznie 59 podwozi specjalnych oraz pojazdów amunicyjnych, które stanowić będą nośnik zarówno dla pozyskiwanych z Korei Południowej wyrzutni K239 Chunmoo jak i zamawianych w Stanach Zjednoczonych systemów HIMARS. Wartość zamówienia wynosi ok. 330 mln zł brutto, a dostawy pojazdów zostaną zrealizowane w latach 2023-2024. Warto nadmienić iż w minionym roku spółka przekazała do wojska ponad 350 podwozi w różnych konfiguracjach w ramach już realizowanych zobowiązań wieloletnich.

Działania spółki JELCZ to przykład, że Polska Grupa Zbrojeniowa systematycznie zwiększa swoje moce produkcyjne, aby sprostać wymaganiom naszego głównego partnera jakim jest Wojsko Polskie. Rośnie liczba zamówień oraz projektów, w których JELCZ odgrywa kluczowa rolę. Dlatego podjęliśmy decyzję o inwestycjach w nowe hale i zwiększanie zatrudnienia. Temu służyła nasza wizyta, w czasie której wspólnie z zarządem spółki, panem posłem Pawłem Hreniakiem i burmistrzem miasta Bogdanem Szczęśniakiem zapoznawaliśmy się na miejscu z terenami pod przyszłą inwestycję – podkreślił prezes zarządu PGZ S.A. Sebastian Chwałek.

Zawarte w ostatnich miesiącach kontrakty tworzą potencjał na niespotykany od lat skok rozwojowy, jednak aby wykorzystać tą niepowtarzalną szansę niezbędne są istotne nakłady inwestycyjne. Zarząd przedsiębiorstwa mając świadomość stojących przed spółką wyzwań, dzięki wsparciu prezesa zarządu PGZ S.A. pana Sebastiana Chwałka oraz pana posła Pawła Hreniaka i władz lokalnych, z odwagą podejmuje kolejne wyzwanie – podkreśla prezes zarządu Wioletta Krawczyk-Namyślak.

Kadra operacyjna spółki ma już na swoim koncie realizację ciągników i holowników przyczep oraz naczep, a także transporterów specjalnych do dostarczonych przez firmy amerykańskie elementów systemu IBCS/Patriot realizowanych w ramach programu WISŁA. Rok 2022, który zapisał się w historii zakładu dostarczeniem pierwszych 19 ciągników do zestawu JAK, który jest pierwszym tego typu pojazdem o tak wysokiej mobilności przeznaczonym do pokonywania przeszkód terenowych, służącym do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego pokazuje, że spółka JELCZ to niekwestionowanym lider w segmencie dostaw podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Wojska Polskiego. Inwestycje planowane w JELCZ Sp. z o.o. są więc jednym ze strategicznych elementów rozbudowy potencjału produkcyjnego całej grupy kapitałowej.

Info: Jelcz Sp. z o.o.

Przeczytaj też:
Niezwykła aukcja Wielton dla WOŚP

Z okazji 31. finału WOŚP Grupa Wielton przygotowała aukcję, której zwycięzca będzie mógł zwiedzić infrastrukturę Działu Badawczo-Rozwojowego w Wieluniu, od kuchni zobaczyć jak wygląda proces całopojazdowego badania prototypów.

Textar podsumowuje rok 2022

Mimo nowych wyzwań w postaci rosnących kosztów czy problemów z dostępnością towarów, firma TMD Friction zrealizowała swoje założenia na ten okres. Ma również ambitne plany na najbliższą i dalszą przyszłość.

Dwie odzyskane ciężarówki

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach tego roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pełniący służbę w drogowych przejściach granicznych, odzyskali poszukiwane pojazdy o wartości ponad 700 tys. zł.

Daimler Truck Polska – nowa nazwa w 2023 roku, ale nie tylko...

W dniu 1 stycznia br. powstały dwie osobne spółki: Daimler Truck odpowiadająca za pojazdy ciężarowe i autobusy oraz Mercedes-Benz prowadząca działalność w zakresie samochodów osobowych i dostawczych.

Ciężarówki i autobusy - jak minął rok

W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest niestabilny. Mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została skomplikowana dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy.

Samochody ciężarowe na finiszu 2022 roku

Powoli zbliżamy się do końca roku i będzie można ostatecznie podsumować kolejny niełatwy, dla producentów samochodów ciężarowych, rok. Zanim to jednak nastąpi analizujemy przedostatni miesiąc 2022 roku.

EFL sfinansuje ciężarowe Fordy

EFL dołącza do programu finansowania Ford Truck Lease.

Anna Burakowska nową dyrektor generalną Continental Opony Polska

Z dniem 1 grudnia Anna Burakowska objęła funkcję dyrektor generalnej Continental Opony Polska.

Girteką w Polsce pokieruje pani prezes

Girteka to litewska firma, która powstała w 1996 r., z siedzibą w Wilnie. Specjalizuje się w przewozach całopojazdowych (FTL) oraz chłodniczych, głównie dla firm z branży food&beverage, FMCG, przemysłowej, automotive i farmaceutycznej.

Wyszukiwarka

Informacje