Daimler Truck Polska – nowa nazwa w 2023 roku, ale nie tylko...

Daimler Truck Polska

W dniu 1 stycznia br. powstały dwie osobne spółki: Daimler Truck odpowiadająca za pojazdy ciężarowe i autobusy oraz Mercedes-Benz prowadząca działalność w zakresie samochodów osobowych i dostawczych.

 

Na Daimler Truck Polska zmieniła się również nazwa dotychczasowego polskiego importera marki Mercedes-Benz Trucks i FUSO. Jednak to nie wszystkie zmiany na polskim rynku. Z dwóch polskich firm dealerskich: Mercedes-Benz Warszawa i Mercedes-Benz Sosnowiec wydzielone zostały obszary związane z pojazdami ciężarowymi. Z ich połączenia powstała jedna firma dedykowana biznesowi truckowemu, która od 1 stycznia 2023 roku działa pod nazwą Daimler Truck Retail Polska z oddziałami w Emilianowie, Będzinie i Siedlcach. W nowej spółce udziały ma także Daimler Truck Polska, ale spółka pozostanie niezależnym dealerem samochodów ciężarowych Mercedes-Benz, FUSO i Unimog, działającym z własnym zarządem na tej samej zasadzie, co wszystkie stacje należące do autoryzowanej sieci producenta. Zachowane zostaną także zasady Compliance.

Sieć serwisowa w Polsce powiększyła się w ubiegłym roku o kolejne cztery autoryzowane placówki. Grupa Wróbel otworzyła dwie stacje w Słubicach i Będzieszynie k/Gdańska, firma Garcarek uruchomiła nowy obiekt w Koninie, a Gibas Truck Point w Pile swój pierwszy serwis marki Mercedes-Benz Trucks i FUSO. W planach na rok 2023 jest otwarcie kolejnych dwóch obiektów autoryzowanej sieci Daimler Truck Polska, która jednocześnie należy do najnowocześniejszych w Europie.

Rekordowe wyniki Daimler Truck Polska w 2022 roku to efekt ciężkiej pracy handlowców gdzie, mimo wielu wyzwań związanych z dotykającymi całą branżę opóźnieniami w dostawach, a także wojną w Ukrainie, Daimler Truck Polska ponownie odnotowała rekordowe wyniki sprzedaży oraz wzrost udziału w rynku.

Liczba nowych rejestracji pojazdów Mercedes-Benz Trucks wyniosła łącznie 6811 co stanowi 31,3% wzrostu w stosunku do roku 2021. Z kolei w przypadku lekkich samochodów ciężarowych FUSO wzrost ten wyniósł, aż 94% - ze 154 sztuk w 2021 na 300 w 2022 roku. Większą sprzedaż odnotował również Customer Services & Parts: klienci Mercedes-Benz Trucks nabyli o 12% więcej oryginalnych części zamiennych, a klienci FUSO o 27%. Udziały w rynku Daimler Truck Polska na koniec 2022 roku wyniosły 20,6%, co z kolei stanowi wzrost o niemal 4% w odniesieniu do roku poprzedniego.

Piotrek Urban, dyrektor sprzedaży i marketingu Daimler Truck Polska:
- Mimo skutków pandemii i dramatu wojny w Ukrainie udało nam się ten rok zakończyć bardzo dobrymi wynikami, myślę, że po wielu gwałtownych skokach sytuacja podaży i popytu pomału zaczyna się stabilizować, choć lista zamówień na 2023 rok jest już zamknięta. Polski rynek w dalszym ciągu ma bardzo duży potencjał rozwoju, jesteśmy jednym z liderów w Europie, zaraz po Niemczech i Francji. Nasze ubiegłoroczne rezultaty należy traktować jako efekt połączonych działań po stronie sprzedaży i serwisu, a także skutecznego wsparcia marketingowego. Tak postrzegamy nasz biznes: jako połączenie tych wszystkich elementów na najwyższym profesjonalnym poziomie. Uważamy też, że na ten wynik składa się długofalowa praca, wymagająca czasu i nakładów: na przykład przekonywanie kierowców do produktu za pomocą długoterminowych testów. W przypadku niektórych rozwiązań, tak jak kiedyś Mercedes PowerShift, a dziś MirrorCam, kierowcy potrzebują czasu za zapoznanie się z nimi. Ostatecznie jednak rezultatem jest nie tylko wysoka sprzedaż, ale także obecność na naszych drogach bezpieczniejszych, bardzo nowoczesnych i dobrze wyposażonych pojazdów.

 

Liderem sprzedaży w segmencie Mercedes-Benz Trucks jest najnowszy model flagowej ciężarówki - Actros L z udoskonalonym systemem MirrorCam i licznymi udogodnieniami dla kierowcy, które podnoszą jego bezpieczeństwo i komfort. – Należą do nich przede wszystkim najnowsza wersja Active Brake Asssist 5 montowana seryjnie oraz Active Drive Assist 2, oferowana opcjonalnie. Dodatkowo nowa generacja ADA2 jest w stanie zatrzymać całkowicie pojazd w przypadku, gdy kierowca nie reaguje na sygnały dźwiękowe i wibracje na kierownicy. System wyhamowuje cały zestaw i włącza światła awaryjne, żeby zapobiec ewentualnym kolizjom,
a także odryglowuje drzwi, by umożliwić pomoc służbom medycznym. W przypadku utraty przytomności przez kierowcę ADA2 może więc uratować życie jego samego oraz innych uczestników ruchu. Dodatkowo Actros L wyposażony jest w światła LED High Performance, które również podnoszą bezpieczeństwo, poprawiając widoczność na drodze. Warto też wspomnieć o znanym już systemie Predictive Powertrain Control w wersji InterUrban, który wspiera kierowcę również na drogach lokalnych.

Z Actrosem powiązane jest jednocześnie szerokie spektrum usług serwisowych. – Klient stoi w centrum naszego zainteresowania – podkreśla Piotr Materzok, odpowiadający za Customer Services & Parts. – Dlatego, jako profesjonalni partnerzy musimy mu zapewnić wszelkie usługi związane z eksploatacją produktu na wszystkich etapach jego użytkowania. Taką usługą na początku z pewnością jest Mercedes-Benz Uptime, z którą obecnie zamawiana jest ponad połowa nowych pojazdów, a także FleetBoard. Mamy jednak atrakcyjne programy zachęcające do korzystania z oryginalnych części i naszych usług serwisowych także w kolejnych latach. Do tego dochodzi oczywiście Serwis 24 h, który jest standardem naszej sieci, a także nowoczesne stacje serwisowe, których z roku na rok mamy coraz więcej: obecnie jest to w sumie 37 punktów.

Zeroemisyjny transport jest wyzwaniem dla całej branży, nad którym Daimler Truck pracuje od wielu lat, nie tylko na własną rękę, ale również zawiązując strategiczne partnerstwa. Przykładem tego jest utworzenie spółki joint venture z Volvo Trucks i TRATON GROUP, która ma na celu wspólną budowę przynajmniej 1700 punktów ładowania wysokiej mocy dla elektrycznych ciężarówek.

Przemysław Rajewski, prezes Daimler Truck Polska:
– Uważamy, że transformacja zależy od połączenia trzech elementów: produktu, infrastruktury oraz odpowiedniego parytetu kosztów. Pod względem produktu jesteśmy przygotowani: w tym roku na naszym rynku zadebiutuje eActros, przeznaczony do ciężkiej dystrybucji lokalnej z zasięgiem 300-400 km, którego premiera miała miejsce w 2021. W ubiegłym roku Daimler Truck zaprezentował też eEconica, pojazd komunalny z napędem elektrycznym. Otrzymaliśmy także na ostatnich targach IAA w Hannowerze bardzo ważną dla nas nagrodę Truck Innovation Award za eActrosa Long Haul - ciężarówkę do transportu dalekobieżnego z zasięgiem ok. 500 km. Kolejnym naszym pojazdem, który budzi ogromne zainteresowanie i nadzieje, jest GenH2 Truck z napędem wodorowym, umożliwiającym pokonanie dystansu powyżej 1000 km. Ciężarówka jest tankowana ciekłym wodorem, co umożliwia napełnienie zbiorników w ciągu nawet 10 min. Jej seryjna produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie tej dekady, obecnie trwają intensywne testy drogowe.

 

Rok 2023 przyniesie też elektryzujące premiery w Polsce. W tym roku Daimler Truck Polska rozpocznie sprzedaż eActrosa, eEconica oraz eCantera. Zgodnie z deklaracją koncernu Daimler do 2039 roku koncern będzie wprowadzał do sprzedaży pojazdy wyłącznie zeroemisyjne.

Przeczytaj też:
Niezwykła aukcja Wielton dla WOŚP

Z okazji 31. finału WOŚP Grupa Wielton przygotowała aukcję, której zwycięzca będzie mógł zwiedzić infrastrukturę Działu Badawczo-Rozwojowego w Wieluniu, od kuchni zobaczyć jak wygląda proces całopojazdowego badania prototypów.

Textar podsumowuje rok 2022

Mimo nowych wyzwań w postaci rosnących kosztów czy problemów z dostępnością towarów, firma TMD Friction zrealizowała swoje założenia na ten okres. Ma również ambitne plany na najbliższą i dalszą przyszłość.

Jelcz planuje rozbudowę zakładu

Analizując dynamiczny wzrost zamówień kierowanych zwłaszcza w ostatnim czasie do spółki, należy wskazać, że tylko od września minionego roku JELCZ zawarł kilka znaczących kontraktów: dwie duże umowy na dostawę pojazdów w układzie 4x4 i 6x6 na kwotę blisko 880 mln złotych.

Dwie odzyskane ciężarówki

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach tego roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej pełniący służbę w drogowych przejściach granicznych, odzyskali poszukiwane pojazdy o wartości ponad 700 tys. zł.

Ciężarówki i autobusy - jak minął rok

W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest niestabilny. Mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została skomplikowana dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy.

Samochody ciężarowe na finiszu 2022 roku

Powoli zbliżamy się do końca roku i będzie można ostatecznie podsumować kolejny niełatwy, dla producentów samochodów ciężarowych, rok. Zanim to jednak nastąpi analizujemy przedostatni miesiąc 2022 roku.

EFL sfinansuje ciężarowe Fordy

EFL dołącza do programu finansowania Ford Truck Lease.

Anna Burakowska nową dyrektor generalną Continental Opony Polska

Z dniem 1 grudnia Anna Burakowska objęła funkcję dyrektor generalnej Continental Opony Polska.

Girteką w Polsce pokieruje pani prezes

Girteka to litewska firma, która powstała w 1996 r., z siedzibą w Wilnie. Specjalizuje się w przewozach całopojazdowych (FTL) oraz chłodniczych, głównie dla firm z branży food&beverage, FMCG, przemysłowej, automotive i farmaceutycznej.

Wyszukiwarka

Informacje