AKCJA ZIMA - co oznacza dla kierowców ciężarówek

C-18

Trudne warunki drogowe na Południu Polski skłoniły funkcjonariuszy ITD do rozpoczęcia kontroli kierowców ciężarówek pod kątem przygotowania zimowego.

 

W związku z panującymi trudnymi warunkami atmosferycznymi (ujemne temperatury, opady śniegu) małopolscy inspektorzy prowadzą czynności kontrolne mające na celu sprawdzanie, czy kierowcy pojazdów ciężarowych stosują się do obowiązku jazdy z łańcuchami przeciwpoślizgowymi w miejscach wyznaczonych znakiem drogowym C-18 (nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych” z tabliczką "Dotyczy samochodów ciężarowych").

Na co zatem zwrócić uwagę:
- założenie łańcuchów jest obowiązkowe, kiedy zobaczymy znak drogowy C-18,
- tabliczka pod znakiem określa jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy,
- znak C-18 zobowiązuje kierowcę do założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. Niezastosowanie się do znaku C-18 może zakończyć się nałożeniem mandatu karnego oraz zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków drogowych,
- inspektorzy sprawdzają również, czy na dachu naczepy i i samochodu ciężarowego nie zalega lód i śnieg. Obowiązek usunięcia pokrywy lodowej lub śniegu ciąży na kierującym pojazdem nie tylko przed wyruszeniem w drogę, ale i po postoju i ruszenia z na parkingu.
Warto pamiętać, że to kierowca ponosi odpowiedzialność za stan pojazdu.

Info: WITD Kraków

Przeczytaj też:
Ciężarówka jadąca pod prąd wywołuje panikę wśród kierowców

Do niecodziennego zdarzenia doszło na ulicy w Wiedniu. Kierowca jadący pod prąd spowodował zamieszanie w porannym ruchu.

Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo?

Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.

Cysterna bez koła... jechała autostradą

Jak informuje wielkopolski oddział Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A2 w Nagradowicach został zatrzymany kierowca cysterny, który w rażący sposób dopuścił się wykroczenia drogowego.

Przyczepa na lawecie - dlaczego wykroczenie?

Mobilny patrol WITD Olsztyn prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr S16.

Kobieta kradła paliwo kierowcom ciężarówek

Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali 27-latkę podejrzaną o kradzież paliwa ze zbiorników ciężarówek.

Jest areszt dla kierowcy ciężarówki za wypadek cysterną

Do tymczasowego aresztu trafił 64-letni obywatel Litwy, który kierując samochodem ciężarowym z cysterną przewożącą paliwo doprowadził do wywrócenia pojazdu.

W jaki sposób nie robić badania technicznego

Sfałszowane okresowe badanie techniczne oraz przeładowanie pojazdu ujawnili inspektorzy WITD z Grudziądza.

Nie ładuj gruszki do pełna...

W dniu 17 listopada w czasie kontroli na drodze w okolicy Leszna miejscowi inspektorzy WITD zauważyli pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożony był beton towarowy.

Niespodziewanie ciężki ładunek

W dniu 10 listopada 2022 r., na drodze krajowej S7, inspektorzy z Oddziału Terenowego w Elblągu zatrzymali do kontroli kierowcę IVECO Daily przewożącego wkłady do kominków.

Wyszukiwarka

Informacje