W jaki sposób nie robić badania technicznego

Badanie techniczne ciężarówki

Sfałszowane okresowe badanie techniczne oraz przeładowanie pojazdu ujawnili inspektorzy WITD z Grudziądza.


W piątek (9 grudnia) we wczesnych godzinach porannych, na drodze A1 a wysokości węzła Nowe Marzy, kontrolujący inspektorzy zatrzymali kierowcę ciężarówki, który kierował zestawem z naczepą niskopodwoziową. Podczas kontroli wagi pojazdu dodatkowo inspektorzy stwierdzili podejrzenie sfałszowania okresowego badania technicznego ciągnika siodłowego. Jak do tego doszło? Na podstawie danych z systemu CEPIK ustalono, iż pojazd około tygodnia przed kontrola drogowa został poddany okresowemu badaniu technicznemu. Jednakże zapisy tachografu wskazywały, iż w czasie wykonania okresowego badania technicznego pojazd był na terenie Niemiec, gdzie kierujący odbierał odpoczynek tygodniowy. Sprawą podejrzenia sfałszowania badania technicznego zajęli się wezwani na miejsce kontroli funkcjonariusze Policji.

Po zważeniu i pomiarach pojazdu okazało się, że zestaw ważył blisko 60 ton, jego długość wyniosła ponad 27 metrów, a szerokość 3,45 metra. Przewożona koparka została umieszczona na naczepie w taki sposób, że nacisk grupy dwóch osi napędowych wyniósł ponad 25 ton przy dopuszczalnych 19 tonach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazd o takich parametrach powinien być pilotowany przez jeden pojazd w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas przewozu. I tak też było w tym przypadku, z tym że pojazd, którym wykonywano pilotaż nie był właściwie oznakowany i wyposażony, a jego kierowca nie posiadał stosownych uprawnień do wykonywania pilotażu. Kierowca okazał do kontroli zezwolenie kategorii IV na przejazd pojazdu nienormatywnego, które jednak nie uprawniało do wykonania tego przewozu z uwagi na przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi. Kontrolowany przewóz wymagał uzyskania przez przewoźnika zezwolenia kategorii V. Z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości wobec przewoźnika zostały wszczęte postępowania administracyjne.

Info: WITD Bydgoszcz

 

Przeczytaj też:
Ciężarówka jadąca pod prąd wywołuje panikę wśród kierowców

Do niecodziennego zdarzenia doszło na ulicy w Wiedniu. Kierowca jadący pod prąd spowodował zamieszanie w porannym ruchu.

Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo?

Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.

Cysterna bez koła... jechała autostradą

Jak informuje wielkopolski oddział Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A2 w Nagradowicach został zatrzymany kierowca cysterny, który w rażący sposób dopuścił się wykroczenia drogowego.

Przyczepa na lawecie - dlaczego wykroczenie?

Mobilny patrol WITD Olsztyn prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr S16.

AKCJA ZIMA - co oznacza dla kierowców ciężarówek

Trudne warunki drogowe na Południu Polski skłoniły funkcjonariuszy ITD do rozpoczęcia kontroli kierowców ciężarówek pod kątem przygotowania zimowego.

Kobieta kradła paliwo kierowcom ciężarówek

Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali 27-latkę podejrzaną o kradzież paliwa ze zbiorników ciężarówek.

Jest areszt dla kierowcy ciężarówki za wypadek cysterną

Do tymczasowego aresztu trafił 64-letni obywatel Litwy, który kierując samochodem ciężarowym z cysterną przewożącą paliwo doprowadził do wywrócenia pojazdu.

Nie ładuj gruszki do pełna...

W dniu 17 listopada w czasie kontroli na drodze w okolicy Leszna miejscowi inspektorzy WITD zauważyli pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożony był beton towarowy.

Niespodziewanie ciężki ładunek

W dniu 10 listopada 2022 r., na drodze krajowej S7, inspektorzy z Oddziału Terenowego w Elblągu zatrzymali do kontroli kierowcę IVECO Daily przewożącego wkłady do kominków.

Wyszukiwarka

Informacje