Jaki podatek od ciężarówek na 2023 rok?

Podatek od ciężarówek 2023

W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023.

 

Będą one wyższe od tegorocznych o 5,44 procent. W połączeniu z ogłoszonymi wcześniej stawkami maksymalnymi dla niektórych ciężarówek efekt będzie oczywisty: realna podwyżka tych podatków nawet o kilkanaście procent - podaje Polska Izba Spedycji i Logistyki.

Na ponad wzrost podatku powinni się przygotować właściciele samochodów ciężarowych i autobusów. Minister Finansów ogłosił maksymalne i minimalne stawki dla dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 12 ton. Konkretna wysokość opodatkowania zależy wprawdzie od uchwały samorządu danej gminy czy miasta, ale wiadomo już, że raczej nie ma szans na utrzymanie tegorocznych stawek.

Według ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, stawki podatku od środków transportowych nie mogą przekraczać pułapów określanych przez ministra finansów. Ich wysokość zależy m. in. od kursu euro do złotego. W przypadku ciężarówek o DMC powyżej 12 ton stawki te nie mogą być ustanowione na poziomie niższym, niż minimalne, również ogłaszane przez MF. Konkretne minima zalezą m.in. od liczby osi, typu zawieszenia i ładowności. Takie „widełki” na 2023 rok zostały ogłoszone w tegorocznych Monitorach Polskich w pozycjach 731 i 1001.

Stawki maksymalne podatku od środków transportu wzrosną o 11,8 proc. Równocześnie wzrosną minimalne – o 5,44 proc. Przykładowo, od samochodu ciężarowego o DMC powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie górna granica podatku wyniesie w przyszłym roku 1020,16 zł zamiast tegorocznej 912,48 zł.

W przypadku większych ciężarówek o DMC powyżej 12 ton maksymalna stawka podatku wzrośnie z 3485,69 zł do 3897,01 zł. Równocześnie wzrosną stawki minimalne. Na przykład za pojazd trzyosiowy o DMC 20 ton minimum wyniesie 522,74 zł lub 678,75 zł, zależnie od rodzaju zawieszenia. W 2022 r. stawki te wynoszą odpowiednio 495,77 zł lub 643,73 zł ,zależnie od rodzaju zawieszenia.

Podatek od środków transportowych jest co do zasady płatny w dwóch ratach, w terminie do 15 lutego i do 15 września każdego roku. Także do 15 lutego należy składać doroczna deklarację podatkową od posiadanych już środków transportu. Jeśli właściciel nabył lub zarejestrował pojazd w trakcie roku, to w ciągu 14 powinien złożyć deklarację i zapłacić pierwszą ratę podatku. Gdy go nabędzie po 1 września, zapłaci tylko jedną ratę.

Info: PISiL

Przeczytaj też:
Co powinni wiedzieć spedytorzy, którzy obsługują importerów węgla?

Aby zabezpieczyć w obecnym sezonie grzewczym potrzeby odbiorców indywidualnych i firm, Polska importuje węgiel z różnych regionów świata. Sprawna i płynna odprawa celna węgla ma ogromne znaczenie - im szybciej towar zostanie dopuszczony do obrotu na terenie UE, tym szybciej trafi on do dystrybucji. Co powinny wiedzieć firmy spedycyjne, które obsługują importerów węgla?

Utrata towaru podczas napadu na kierowcę ciężarówki, kto odpowiada?

Czy utrata towaru w wyniku napadu stanowi okoliczność zwalniającą przewoźnika z odpowiedzialności za szkodę?

Ułatwienia dla kierowców na Zakopiance i w okolicy A4

Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas do otwarcia wyczekiwanego tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7 wydrążonego pod górą Luboń Mały na Zakopiance.

Takiego transportu jeszcze nie było...

Transport będzie się poruszał z maksymalną prędkością 10 km/h. Z uwagi na gabaryty i planowaną prędkość jeden przejazd będzie trwał ok. 20-25 dni. Ostatni z transportów dotrze na plac budowy najpóźniej z końcem stycznia przyszłego roku.

Pakiet Mobilności w Norwegii - od dziś ostrzejsze przepisy

Jak podaje Polska Izba Spedycji i Logistyki od 01 listopada br. wchodzą w życie przepisy norweskiego Ministerstwa Transportu, które dotkną również polskich kierowców jeżdżących na Skandynawię.

Wiek i inne wymagania dla kierowców zawodowych w przewozach drogowych

Kierowca zawodowy zobligowany jest do posiadania szeregu uprawnień i spełnienia licznych warunków umożliwiających wykonywanie pracy za kierownicą ciężarówki lub autobusu.

Zmiana czasu na zimowy już w niedzielę

W nocy z 29 na 30 października 2022 roku znowu zmienimy czas, tym razem z letniego na zimowy. W niedzielę wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 3.00 na 2.00.

Finałowe szkolenie Akcji Profesjonalni Kierowcy

Zakończenie tegorocznej edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy przypadło na 21 października. Tego dnia, dzięki uprzejmości Partnera Phillips Poland, kursanci mieli okazję doskonalić swoje umiejętności praktyczne z zakresu codziennej obsługi pojazdów ciężarowych.

Textar Brake Clinic - duże emocje i ogromna wiedza motoryzacyjna

Fachowa wiedza na temat materiałów ciernych wzbogacona o emocje motoryzacyjne. Tak właśnie wyglądał tegoroczny Textar Brake Clinic – wyjątkowy event szkoleniowy dla mechaników samochodowych. Trzecia edycja wydarzenia odbyła się na początku października na torze Driveland w Słabomierzu.

Wyszukiwarka

Informacje