Wstrzymanie pracy drogomierza pojazdu jest przestępstwem

WITD Katowice tachograf

Areszt i 3 miesiące bez prawa jazdy za wyłącznik w tachografie dla kierowcy ciężarówki.

 

W czwartek 13 października załoga śląskich inspektorów z oddziału w Gliwicach, pracująca na autostradzie A4 w Gliwicach zatrzymała pojazd węgierskiego przewoźnika. Kontrola zapisów czasu pracy kierowcy, odczytanych z karty kierowcy i z pamięci tachografu od razu wykazała, że kierowca ten od niespełna dwóch godzin powinien już odbywać kolejny odpoczynek tygodniowy, bowiem od momentu, gdy zakończył on poprzedni taki odpoczynek minęło już kolejnych 6 dób. Naruszenie to okazało się zaledwie przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej. Inspektorzy połączyli kilka faktów ustalonych na podstawie dokumentów, danych z tachografu oraz z… drogowej mapy Polski. Okazało się, że tachograf w trakcie jazdy tego kierowcy z okolic przeprawy promowej w Świnoujściu do miejsca kontroli zarejestrował zbyt mało przejechanych kilometrów. Taki stan faktyczny zwiastuje zazwyczaj manipulację pracą tachografu. Taki też był finał tych dociekań, gdyż kierowca nie był w stanie racjonalnie wytłumaczyć braku około 70 km "zapisów". Przyparty do muru oddał inspektorom niewielkie urządzenie – bezprzewodowego pilota, który służył do sterowania wyłącznikiem tachografu. Inspektorzy na miejscu sprawdzili i udokumentowali sposób działania wykrytego oszustwa. Uruchomienie sygnału z pilota powodowało, że tachograf ze zmanipulowanymi elementami przestawał rejestrować ruch pojazdu, dzięki czemu kierowca mógł w trakcie jazdy symulować odbieranie odpoczynku.

Ponieważ manipulowanie pracą tachografu stwierdzono w bieżącym okresie dziennego czasu jazdy, konsekwencją było zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Wstrzymanie pracy drogomierza pojazdu, który w momentach zastosowania wyłącznika przestawał zliczać przejechany dystans, uznawane jest przez polski kodeks karny za przestępstwo. Z tych dwóch powodów na miejsce kontroli na autostradzie A4 wezwano funkcjonariuszy gliwickiej Policji, którzy przejęli kierowcę do dalszych czynności.

Inspektorzy podliczyli karę za stwierdzone naruszenia. Kierowca został ukarany mandatami na kwotę 1650 zł. Jego pracodawca będzie miał obowiązek zapłaty 12 tys. zł kaucji tytułem przewidywanej kary, a osoba zarządzająca transportem 2 tys. zł. Kierowca nie był w stanie na miejscu uiścić wszystkich powyższych należności, toteż jego pojazd trafił na strzeżony parking w Gliwicach.


Info: WITD Katowice

Przeczytaj też:
Ciężarówka jadąca pod prąd wywołuje panikę wśród kierowców

Do niecodziennego zdarzenia doszło na ulicy w Wiedniu. Kierowca jadący pod prąd spowodował zamieszanie w porannym ruchu.

Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo?

Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.

Cysterna bez koła... jechała autostradą

Jak informuje wielkopolski oddział Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A2 w Nagradowicach został zatrzymany kierowca cysterny, który w rażący sposób dopuścił się wykroczenia drogowego.

Przyczepa na lawecie - dlaczego wykroczenie?

Mobilny patrol WITD Olsztyn prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr S16.

AKCJA ZIMA - co oznacza dla kierowców ciężarówek

Trudne warunki drogowe na Południu Polski skłoniły funkcjonariuszy ITD do rozpoczęcia kontroli kierowców ciężarówek pod kątem przygotowania zimowego.

Kobieta kradła paliwo kierowcom ciężarówek

Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali 27-latkę podejrzaną o kradzież paliwa ze zbiorników ciężarówek.

Jest areszt dla kierowcy ciężarówki za wypadek cysterną

Do tymczasowego aresztu trafił 64-letni obywatel Litwy, który kierując samochodem ciężarowym z cysterną przewożącą paliwo doprowadził do wywrócenia pojazdu.

W jaki sposób nie robić badania technicznego

Sfałszowane okresowe badanie techniczne oraz przeładowanie pojazdu ujawnili inspektorzy WITD z Grudziądza.

Nie ładuj gruszki do pełna...

W dniu 17 listopada w czasie kontroli na drodze w okolicy Leszna miejscowi inspektorzy WITD zauważyli pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożony był beton towarowy.

Wyszukiwarka

Informacje