Za pół godziny bez karty - utrata prawa jazdy na trzy miesiące

WITD jazda bez karty

Jazda bez karty do tachografu, w trakcie dziennego okresu prowadzenia pojazdu, oznacza zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesięcy.

 

Przed godziną ósmą w poniedziałkowy poranek, 3 października, kierowca ciężarówki jadący z ładunkiem z Niemiec otrzymał od inspektorów sygnał do zatrzymania i wjechał na parking na autostradzie A4 w Gliwicach. Odczytane dane z tachografu od razu wskazały kontrolującym, że zanim kierowca zalogował swoją kartę do tachografu, "ktoś" już jechał pojazdem nieco ponad pół godziny przez ponad 40 km. W tym przypadku inspektorzy nie mieli wątpliwości kim był ten "nieznany" kierowca. Mężczyzna przyznał się do popełnionego czynu tłumacząc, że chciał już na początku dnia zaoszczędzić nieco czasu jazdy na resztę okresu dziennego prowadzenia, a jazda bez karty miała ukryć fakt prowadzenia pojazdu ponad dopuszczalną czasową normę. Kierowca taką manipulacją sporo zaryzykował i tym razem się nie udało. Mandat wysokości 2 tys. zł oraz zatrzymane na 3 miesiące prawo jazdy to od początku tego roku realny wymiar kary za tego rodzaju oszustwo. Ponadto odpowiedzialnością za takie naruszenie przepisów dotyczących stosowania tachografów obciążony będzie również przewoźnik, któremu po przeprowadzonym postępowaniu administracyjnym, grozić będzie kara wysokości 5 tys. zł.

Przeczytaj też:
Ciężarówka jadąca pod prąd wywołuje panikę wśród kierowców

Do niecodziennego zdarzenia doszło na ulicy w Wiedniu. Kierowca jadący pod prąd spowodował zamieszanie w porannym ruchu.

Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo?

Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.

Cysterna bez koła... jechała autostradą

Jak informuje wielkopolski oddział Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A2 w Nagradowicach został zatrzymany kierowca cysterny, który w rażący sposób dopuścił się wykroczenia drogowego.

Przyczepa na lawecie - dlaczego wykroczenie?

Mobilny patrol WITD Olsztyn prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr S16.

AKCJA ZIMA - co oznacza dla kierowców ciężarówek

Trudne warunki drogowe na Południu Polski skłoniły funkcjonariuszy ITD do rozpoczęcia kontroli kierowców ciężarówek pod kątem przygotowania zimowego.

Kobieta kradła paliwo kierowcom ciężarówek

Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali 27-latkę podejrzaną o kradzież paliwa ze zbiorników ciężarówek.

Jest areszt dla kierowcy ciężarówki za wypadek cysterną

Do tymczasowego aresztu trafił 64-letni obywatel Litwy, który kierując samochodem ciężarowym z cysterną przewożącą paliwo doprowadził do wywrócenia pojazdu.

W jaki sposób nie robić badania technicznego

Sfałszowane okresowe badanie techniczne oraz przeładowanie pojazdu ujawnili inspektorzy WITD z Grudziądza.

Nie ładuj gruszki do pełna...

W dniu 17 listopada w czasie kontroli na drodze w okolicy Leszna miejscowi inspektorzy WITD zauważyli pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożony był beton towarowy.

Wyszukiwarka

Informacje