Kierowca zestawu 25,25 m ukarany mandatem za jazdę po Polsce

nienormatywny 25,25

Trzy ciężarówki należące do jednego przedsiębiorcy, jadące nocą ekspresową trójką, zostały zatrzymane przez inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.


W nocy z piątku na sobotę, na odcinku ekspresowej trójki niedaleko Skwierzyny, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli drogowej trzy zespoły pojazdów należące do polskiego przedsiębiorcy, którymi wykonywano przewóz rzeczy z Polski do Norwegii. Jeden z nich składał się z ciągnika siodłowego i dwóch naczep.

Zestaw, składający się z trzech pojazdów, z ładunkiem ważył 72,15 t, zamiast dopuszczalnych 40 t. Jego długość wynosiła 25,45 m, czyli o blisko 9 m za dużo. Zespół pojazdów był także za wysoki o 30 cm (wysokość wynosiła 4,30 m zamiast przepisowych 4 m). Na przejazd pojazdu nienormatywnego o takiej masie i wymiarach wymagane jest zezwolenie kategorii V. Kierowca nie okazał takiego zezwolenia. Na trasie przejazdu gabarytu zabrakło również pojazdów pilotujących.

Inspektorzy mieli również zastrzeżenia do dwóch pozostałych ciężarówek, które były za wysokie. Miały one 4,29 m i 4,36 m wysokości, tj. o 29 cm i 36 cm za dużo. Jedna z nich była również przeładowana. Wraz z ładunkiem ważyła 45 700 kg, czyli o 5,7 t za dużo.

Kierowcy dwóch przeładowanych ciężarówek okazali do kontroli kserokopię tego samego zezwolenia kategorii IV. Wszystkimi tymi ciężarówkami przewożono jednak ładunki podzielne, czyli takie które mogły zostać podzielone na mniejsze ładunki. Dlatego ewentualne zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego nie uprawniałyby do ich przejazdu po drogach publicznych.

Nieprawidłowe przewozy wstrzymano. Inspektorzy skierowali zespoły pojazdów na wyznaczony parking strzeżony. Za stwierdzone nieprawidłowości zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przewoźnika. Grożą mu wysokie kary pieniężne.

Info: WITD Gorzów WLKP.

 

Przeczytaj też:
Ciężarówka jadąca pod prąd wywołuje panikę wśród kierowców

Do niecodziennego zdarzenia doszło na ulicy w Wiedniu. Kierowca jadący pod prąd spowodował zamieszanie w porannym ruchu.

Starsi kierowcy - zagrożenie czy bezpieczeństwo?

Szacuje się, że w 2050 roku w krajach Unii Europejskiej odsetek osób w wieku 50 i więcej lat będzie wynosił prawie 50 proc. ogółu populacji.

Cysterna bez koła... jechała autostradą

Jak informuje wielkopolski oddział Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A2 w Nagradowicach został zatrzymany kierowca cysterny, który w rażący sposób dopuścił się wykroczenia drogowego.

Przyczepa na lawecie - dlaczego wykroczenie?

Mobilny patrol WITD Olsztyn prowadził działania kontrolne na obwodnicy Olsztyna w ciągu DK nr S16.

AKCJA ZIMA - co oznacza dla kierowców ciężarówek

Trudne warunki drogowe na Południu Polski skłoniły funkcjonariuszy ITD do rozpoczęcia kontroli kierowców ciężarówek pod kątem przygotowania zimowego.

Kobieta kradła paliwo kierowcom ciężarówek

Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali 27-latkę podejrzaną o kradzież paliwa ze zbiorników ciężarówek.

Jest areszt dla kierowcy ciężarówki za wypadek cysterną

Do tymczasowego aresztu trafił 64-letni obywatel Litwy, który kierując samochodem ciężarowym z cysterną przewożącą paliwo doprowadził do wywrócenia pojazdu.

W jaki sposób nie robić badania technicznego

Sfałszowane okresowe badanie techniczne oraz przeładowanie pojazdu ujawnili inspektorzy WITD z Grudziądza.

Nie ładuj gruszki do pełna...

W dniu 17 listopada w czasie kontroli na drodze w okolicy Leszna miejscowi inspektorzy WITD zauważyli pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożony był beton towarowy.

Wyszukiwarka

Informacje