X-Bus - najmniejszy elektryczny kamper

X-Bus

Rok po premierze lekkiego elektrycznego pojazdu użytkowego żegna się silniki piast kół. Planowany system wymiany baterii również nie został jeszcze wdrożony w pierwszej serii.

 

Niemiecka firma ElectricBrands przedstawia X-Bus, w wersji kempingowej. To fascynujące, jak kompaktowo można rozmieścić wszystkie elementy potrzebne do wygodnego podróżowania. Seria X-Bus jest napędzana dwoma silnikami elektrycznymi umieszczonymi na przedniej i tylnej osi, dzięki czemu zachowany jest napęd na cztery koła. Moc silników to około 15 kW (20 KM) mocy ciągłej i 1000 Nm momentu obrotowego. W krótkim czasie dostępna będzie maksymalna moc do 56 kW (76 KM). Dzięki temu X-Bus może osiągnąć prędkość do 100 km/h.

Minibus pozostaje bezkonkurencyjnie lekki. Masa własna waha się od 500 do 800 kg w zależności od konstrukcji (bez akumulatora). Niemniej jednak możliwe są ładowności do jednej tony i kubatura do 5,3 m3. Lekki pojazd pierwotnie miał być wyposażony w system wymiany baterii. Pierwsza seria będzie miała zainstalowaną na stałe baterię 15 kWh, którą można opcjonalnie rozbudować o dwie zapasowe baterie 15 kWh. Powinno to umożliwić zasięg do 600 kilometrów. Dodatkowo zamontowane na dachu ogniwa słoneczne ładują akumulator pojazdu, co wg optymistów, może dać dodatkowe 200 jazdy. Jednak w naszych szerokościach geograficznych (chodzi o długość słonecznego dnia dystans ten wydłuży się zaledwie o 20-50 kilometrów dziennie.

Do tej pory złożono około 16 000 zamówień w przedsprzedaży, kamper jest najpopularniejszym modelem, którego dostawa powinna rozpocząć się w pierwszym kwartale 2024 roku.

 

Przeczytaj też:
Elektryczna ciężarówka Volvo Trucks do ciężkich zastosowań

Volvo Trucks rozpoczyna seryjną produkcję elektrycznych ciężarówek o 44 t DMC

Zapowiedź wodorowej ciężarówki Nikola Tre zaprezentowana na targach IAA Transportation 2022

Model Nikola Tre BEV to samochód ciężarowy klasy ciężkiej z zasilaniem akumulatorowym i zasięgiem w swojej klasie na rynku europejskim, jej siostra z ogniwami wodorowymi mam mieć ten zasięg znacznie większy.

eDaily - jesienna premiera koncernu IVECO

Zaprojektowany, jako elektryczny odpowiednik spalinowego Daily, nowy eDAILY oferuje pełną gamę wszystkich wariantów nadwozia – furgon, kabina, i minibus, od 3,5 t do 7,2 t.

Samochody na wynajem - koszty

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Czym charakteryzuje się ta forma finansowania i dlaczego stanowi realną konkurencję dla leasingu, czy zakupu auta za gotówkę? Posiadanie fabrycznie nowego samochodu to marzenie niejednego z kierowców. Z wynajmem długoterminowym to marzenie można spełnić prosto i bezpiecznie, sprawdźmy jak.

Elektryczny MAN na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi

W Łodzi odbywał się Kongres Nowej Mobilności 2022, na którym wyjątkowo mocno swoją obecność zaznaczyła spółka MAN Trucks & Bus Polska.

Mercedes-Benz Actros MP5 najchętniej przebudowywaną ciężarówką

Austria, a konkretnie Wiedeń, który jest siedzibą Pepper Motion Austria GmbH może wkrótce stać się centrum elektrycznych ciężarówek.

DAF rozpoczyna dostawę w pełni elektrycznego modelu LF Electric

Firma DAF Trucks rozpoczęła dostarczanie pierwszych bezemisyjnych ciężarówek dystrybucyjnych LF Electric do użytku na obszarach miejskich.

Volkswagen ID.Buzz z dłuższym rozstawem osi i siedmioma miejscami

W fabryce w Hanowerze Volkswagen Samochody Użytkowe przygotował pierwsze zaplecze produkcyjne dla przyszłych wariantów ID. Buzz. Prace modernizacyjne w fabryce przeprowadzono podczas trzytygodniowej przerwy letniej.

Wielki powrót MAN Truck & Bus do Gdańska

W dniu 2 sierpnia spółka MAN Truck & Bus podpisała umowę na dostawę łącznie 18 autobusów elektrycznych dla Gdańska.

Wyszukiwarka

Informacje