Usprawnienia ciężarówki nie wzbudziły aprobaty inspektorów

DAF XF

Pechowo rozpoczął weekend kierowca ciężarówki w późne piątkowe popołudnie. W dniu 8 lipca inspektorzy transportu drogowego rozpoczęli przygotowania do działań ukierunkowanych na kontrole kierowców nierespektujących obowiązującego do godz. 18:00 zakazu ruchu dla pojazdów ciężkich.

 

Na chwilę przed godziną 18:00 ich uwagę przykuł jednak zestaw poruszający się po drodze nr 8 z nadmierną prędkością, pomimo ograniczeń prędkości na patrolowanym odcinku drogi. Inspektorzy oczywiście zatrzymali zestaw i w bezpiecznym miejscu parkingowym rozpoczęli kontrolę.

Już na pierwszy rzut oka stan obu pojazdów wydał się daleki od właściwego. W ruch poszły więc będące na wyposażeniu ITD narzędzia i sprzęt diagnostyczny. Komputerowa analiza błędów oraz parametrów poszczególnych sterowników wykazała, że w ciężarówce zamontowano nielegalne urządzenie emulujące prawidłową pracę układu oczyszczania spalin. Tym samym niesprawny i niedziałający układ "nie powodował problemów" dla użytkownika pojazdu podczas eksploatacji, natomiast wydzielane spaliny zanieczyszczały środowisko naturalne. Układ został zlokalizowany i zdemontowany oraz zatrzymany.

Dalsze czynności ujawniły szereg innych, w tym niebezpiecznych nieprawidłowości: niesprawne oświetlenie w tym całkowicie niedziałające światła hamowania w ciągniku, rozbity reflektor główny i dodatkowy, skrajnie zużyte i uszkodzone opony w ciągniku i w naczepie (widoczny kord opon), uszkodzone mocowania stabilizatorów, niesprawny amortyzator (wyciek oleju), usterkę zasilania układu EBS naczepy czy nieszczelność pneumatycznego układu hamulcowego.

W efekcie kontroli oba pojazdy (ciągnik siodłowy i naczepa) straciły dowody rejestracyjne oraz możliwość jazdy po drogach publicznych i zostały skierowane na pobliski parking z bezwzględnym zakazem dalszego ich używania.
Kierowca feralnego zestawu rozpoczął weekend z kilkoma mandatami zaś przewoźnik będzie musiał, poza naprawieniem stwierdzonych przez inspektorów usterek, zmierzyć się z toczącym wobec niego postępowaniem administracyjnym zagrożonym karą.

 

Info: WITD Wrocław

 

Przeczytaj też:
Beczka też może być przeładowana

W dniu 3 sierpnia br. inspektorzy z wrocławskiego oddziału ITD zatrzymali do kontroli w gminie Długołęka kierowcę ciężarówki, który przewoził nieczystości ciekłe.

Transporty zwierząt pod kontrolą

W ostatnim czasie nasiliły się kontrole transportów zwierząt. Pomimo jasnych przepisów oraz odpowiednich szkoleń kierowców ciężarówek, nadal stwierdza się dużo nieprawidłowości.

Siedemdziesiąt ton zamiast czterdziestu i 28 tys. kary

70,6 t zamiast dopuszczalnych 40 t ważył zestaw przewożący w dwóch kontenerach części do samochodów ciężarowych.

O ile przeładowany Sprinter?

Niewiele trzeba, aby przeładować dużego busa. W tym przypadku, o kłopotach z policją, zaważyło kilka worków cementu.

Zatrzymani na wakacyjnym zakazie

Kierowcy ciężarówek jechali podczas wakacyjnych zakazów i ograniczeń ruchu. Przewozili ładunki, które nie były zwolnione z zakazu jazdy ciężarówką.

Są pierwsze mandaty za łamanie wakacyjnych zakazów jazdy ciężarówkami

Wykonanie przewozu drogowego w czasie obowiązywania wakacyjnych ograniczeń ruchu ustanowiony dla pojazdów ciężarowych powyższej 12 ton dopuszczanej masy całkowitej okazało się kosztowne dla przewoźnika z Polski i Irlandii.

Czterdzieści pięć tysięcy na jednej zmianie

Na jednym punkcie kontroli dwie załogi inspektorów w ciągu jednej zmiany, stwierdziły kilka poważnych naruszeń u zagranicznych przewoźników. Nałożone kaucje dały w sumie kwotę ponad 45 tys. zł.

Kiedy kabotaż jest przeładowany

Transporty kabotażowe, w większości kojarzą nam się z zagranicą. Jednak są przypadki kiedy to zagraniczne firmy realizują kabotaż w Polsce.

Niebezpieczny brak zabezpieczeń

Widok jadącej naczepy z wypchanym bokiem plandeki to dla inspektorów jednoznaczny sygnał, że kierowca ciężarówki zaoszczędził na pasach mocujących ładunek.

Wyszukiwarka

Informacje