Zakup używanego samochodu nie taki prosty

Samochód używany

Niemal połowa polskich kierowców spotkała się z praktyką ukrywania wad pojazdu przy zakupie auta używanego.

 

Aż 45 proc. polskich kierowców odpowiedziało twierdząco na pytanie czy podczas zakupu swojego ostatniego samochodu używanego spotkali się z praktyką ukrywania wad – wykazało badanie przeprowadzone na rzecz raportu „Polak kupuje auto używane”. Najwięcej oszustw dotyczyło fałszywej deklaracji bezwypadkowości pojazdu. Z takim przypadkiem w trakcie wybierania swojego ostatniego auta używanego spotkało się aż 47 proc. ankietowanych.
Wrocław, 22 czerwca 2022 r. Jak wynika z badania zleconego przez Santander Consumer Multirent na rzecz raportu Polak kupuje auto używane, niemal połowa polskich kierowców zetknęła się z praktyką ukrywania wad samochodu podczas zakupu swojego ostatniego pojazdu z drugiej ręki. Z przypadkami zatajenia istotnych informacji o samochodzie i jego mankamentów spotykali się raczej mężczyźni niż kobiety (52 w porównaniu do 29 proc.). Praktyka ta była też częstsza w przypadku kupców, którzy mieli od 18 do 29 lat (79 proc.). Może to mieć związek z tym, że osoby przed 30. rokiem życia z powodu ograniczonych zasobów częściej decydują się na starsze auta, które z racji wieku posiadają wady jakie próbują zatuszować nieuczciwi sprzedawcy.

- W przypadku, gdy odkryjemy, że kupione przez nas auto posiada tzw. wadę ukrytą fizyczną (np. zatuszowanie uszkodzeń powypadkowych) lub prawną (np. brak możliwości zarejestrowania pojazdu) możemy dochodzić swoich praw z tytułu rękojmi – komentuje Nikodem Putek Radca Prawny z Santander Consumer Multirent. - Na zgłoszenie sprzedawcy tego, że odkryliśmy wadę ukrytą auta, mamy rok od momentu stwierdzenia wady, natomiast odpowiedzialność sprzedawcy trwa przez okres 2 lat od momentu podpisania umowy sprzedaży. Należy wtedy wysłać oświadczenie z żądaniem obniżenia ceny pojazdu lub odstąpienia od umowy kupna samochodu. Możemy też zażądać naprawy pojazdu lub jego wymiany. Następnie, jeżeli ugodowe rozwiązanie sporu nie będzie możliwe, sprawa powinna zostać skierowana do sądu.

Jakie wady aut używanych próbują zataić nieuczciwi sprzedawcy? Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, najczęściej spotykaną próbą oszustwa jest fałszywa deklaracja o bezwypadkowości pojazdu (47 proc.). Praktyka ta dotyczy głównie małych miejscowości. Zetknęło się z nią aż 57 proc. mieszkańców wsi w porównaniu do 43 proc. respondentów z metropolii powyżej 250 tys. mieszkańców jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław. Innym, częstym działaniem oszustów było cofanie licznika (41 proc. wskazań). Ten przypadek najczęściej dotyczył z kolei mieszkańców największych miast (46 proc.) i mężczyzn (48 proc. w porównaniu do 14 proc. kobiet). Ankietowani uskarżali się również na niesprawną elektrykę i błędy czujników (31 proc.). W tej grupie najwięcej było kobiet (50 proc. wskazań). Ponadto 27 proc. zauważyło zły stan powłoki lakierniczej, a 23 proc. uszkodzenia silnika i niesprawne zawieszenie.

Przeczytaj też:
Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Czy wynagrodzenie za urlop dla kierowców zawodowych będzie wyższe - nawet do 30 tys. kary dla przewoźnika

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe czekają kolejne wydatki.

Program TMS - dla kogo jest przydatny i gdzie się sprawdza?

W branży transportowej dużo się dzieje. Powstaje liczne nowoczesne oprogramowanie, którego celem jest skuteczna obsługa działalności firmy, gdy baza kontrahentów się rozrasta. Wówczas działanie bez odpowiednich narzędzi i planu skazana jest na niepowodzenie.

Ograniczenia w ruchu w Katowicach dla ciężarówek

W związku z organizacją na terenie Miasta Katowice, XI sesji Światowego Forum Miejskiego Wojewoda Śląski wprowadził w dniach od 26 do 30 czerwca 2022 roku w godzinach od 7:00 do 23 :00 zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.

O jakiej porze najniższe ceny paliw na stacjach?

Badanie przeprowadzone przez ADAC dowodzi, że diesel, na niemieckich stacjach, jest o ponad 16 centów droższy rano, niż wieczorem.

Dwa nowe przejścia Polski z Ukrainą, jednak nie dla wszystkich ciężarówek

Dwa przejścia graniczne w Zosinie i w Budomierzu odbywa odprawa samochodów ciężarowych do 7,5 t.

Jak długo zawodowi kierowcy czekają na badania lekarskie?

Do najważniejszych dla kierowców specjalistów czeka się w ramach NFZ miesiącami - od 3 do 9 miesięcy. Dlatego kluczowe świadczenia powinna uwzględniać medycyna pracy.

Ciężarowy Mercedes-Benz z nagrodami w ośmiu kategoriach

W plebiscycie ETM Awards 2022 samochody ciężarowe, autobusy i usługi Daimler Truck AG zdobyły pierwsze miejsca w ośmiu kategoriach. Wymieniamy najciekawsze z nich.

Półmetek VII edycji Akcji Profesjonalni Kierowcy

W czwartek (9 czerwca) na Autodromie Jastrząb, odbyło się największe szkolenie w ramach Akcji Profesjonalni Kierowcy. Pięćdziesięciu kierowców doskonaliło swoje umiejętności pod okiem instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks.

Wyszukiwarka

Informacje