Przewożona ziemia może być odpadem

Ziemia odpady

W Legnicy, inspektorzy z WITD we Wrocławia zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy przewożący ziemię zmieszaną z kamieniami oraz ceramiką budowlaną.

 

Ładunek pochodził z wykopu, który był przeznaczony pod fundament nowego budynku. Uwagę inspektorów zwrócił brak zabezpieczenia ładunku sypkiego oraz sposób załadowania pojazdu do poziomu burt. Ze względu na przypuszczenie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej dokonano ważenia pojazdu. Stwierdzono, że masa pojazdu wynosi 42,65 t przy dopuszczalnej masie całkowitej 34 t, a nacisk podwójnej tylnej osi napędowej wynosił 27,75 t przy dopuszczalnym nacisku 19 t. Zarówno dopuszczalna masa całkowita jak i nacisk wspomnianej osi zostały przekroczone o ponad 8 ton.

W rozumieniu ustawy o odpadach przewożony ładunek ziemi z zanieczyszczeniami był odpadem. Ciężarówka nie była oznaczona białą tablicą "ODPADY" umieszczoną na przedniej części pojazdu. Obowiązek taki wynika z rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.

Nie były to jedyne stwierdzone naruszenia. W trakcie kontroli ujawniono niewłaściwy stan techniczny czteroosiowego podwozia. Opony wykazywały nadmierne zużycie bieżnika oraz uszkodzenia w postaci przecięcia, czy ubytków bieżnika odsłaniających kord opony. Zauważono również pęknięcie przedniej szyby pojazdu.

Kierowcę ciężarówki ukarano mandatami karnymi, wobec podmiotu wykonującego przewóz wszczęto postępowania administracyjne. Zatrzymano dowód rejestracyjny ciężarówki, a pojazdu nie dopuszczono do ruchu.

Info: WITD Wrocław

Przeczytaj też:
Czterdzieści pięć tysięcy na jednej zmianie

Na jednym punkcie kontroli dwie załogi inspektorów w ciągu jednej zmiany, stwierdziły kilka poważnych naruszeń u zagranicznych przewoźników. Nałożone kaucje dały w sumie kwotę ponad 45 tys. zł.

Kiedy kabotaż jest przeładowany

Transporty kabotażowe, w większości kojarzą nam się z zagranicą. Jednak są przypadki kiedy to zagraniczne firmy realizują kabotaż w Polsce.

Niebezpieczny brak zabezpieczeń

Widok jadącej naczepy z wypchanym bokiem plandeki to dla inspektorów jednoznaczny sygnał, że kierowca ciężarówki zaoszczędził na pasach mocujących ładunek.

Wakacyjne zakazy dla ciężarówek

Inspekcja Transportu drogowego przypomina o wakacyjnych ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych.

Trzeźwy poniedziałek - skontrolowano 440 kierowców zawodowych

Stan trzeźwości ponad 440 kierowców ciężarówek, busów, autobusów i taksówek skontrolowali w trakcie porannych działań inspektorzy z mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Z 34 kierowców ciężarówek - 22 z mandatami

W ramach jednej z operacji Roadpol 2022 skupiającej się na Ciężarówkach i Autobusach w dniu 15 czerwca 2022 r. w godzinach od 9:00 do 14:00 przeprowadzono kontrolę ruchu na A4 w kierunku Frankfurtu nad Menem.

Skradziony DAF z kierowcą w kabinie

Funkcjonariusze wrocławskiej drogówki otrzymali zgłoszenie dotyczące zespołu pojazdów, który został utracony na terenie Niemiec i znajdował się w Polsce.

Prawie 12 000 euro grzywny dla polskiego kierowcy ciężarówki

W czwartek, 9 czerwca duński sąd skazał 44-letniego polskiego kierowcę ciężarówki, za jazdę z cudzym prawem jazdy.

Gdy jedziesz przeciążoną ciężarówką na karcie zarządzającego transportem

Suwalscy inspektorzy zatrzymali do kontroli kierowcę ciężarówki, który przewoził gąsienicę do maszyny budowlanej na trasie z Niemiec do Estonii.

Wyszukiwarka

Informacje