Będą podwyżki w Mercedesie

Daimler Truck

Daimler Truck prognozuje sprzedaż ciężarówek na poziomie 500–520 tys. sztuk w 2022 r.

 

Daimler Truck chce zrekompensować rosnące koszty surowców i energii podwyżkami cen. Dyrektor finansowy Jochen Goetz wyjaśnił, że w całym roku można spodziewać się dodatkowych kosztów, ale powinno to zostać zrekompensowane wzrostami cen w USA i Europie.

Podwyżki cen samochodów ciężarowych łatwo będzie jednak przeprowadzić, gdyż obecnie na rynku panuje wzrost popytu na pojazdy ciężkie. Podobna sytuacja utrzyma sie jeszcze w 2023 r. Branża transportowa przyjmie wyższe ceny ciężarówek, ale koszty zakupu przeniesie na swoich klientów. Ostatecznie to konsument musi ponieść wyższe koszty nakładów. Wróciliśmy do świata szybko posuwającej się inflacji, do której nie byliśmy przyzwyczajeni.

Pomimo problemów z dostawami komponentów, w I kwartale 2022 r. przedsiębiorstwo znacznie zwiększyło sprzedaż koncernową w stosunku do roku poprzedniego, osiągając poziom 109 tys. sztuk (+ 8%, I kwartał 2021: 101 tys. sztuk). Pomimo utrzymujących się utrudnień w dostawach firma Daimler Truck wykorzystała w I kwartale sprzyjającą sytuację w zakresie popytu. W oparciu o wysoki poziom sprzedaży w segmentach Trucks North America i Mercedes-Benz, poprawę sytuacji cenowej oraz pozytywny udział segmentów obsługi posprzedażnej i pojazdów używanych, obrót koncernu wzrósł o 17% – do 10,6 mld euro (I kwartał 2021: 9,0 mld euro).

Zaprzestanie działalności w Rosji - w joint venture z Kamazem - przyniosło już straty na poziomie 170 mln euro. Producent pojazdów użytkowych był w stanie natychmiast zrekompensować utraconą sprzedaż na innych rynkach, jednak nadal nie jest znana przyszłość dostaw do Rosji. Jeśli trzeba będzie całkowicie wycofać się z tego rynku będą to kolejne niezarobione pieniądze dla koncernu.

W przeciwieństwie do konkurentów, takich jak m.in. Traton, Daimler prawie nie odczuwa niedoboru dostaw części z Ukrainy - chodzi tu o wiązki elektryczne. Zaś niedobór półprzewodników, który pojawił się wraz z pandemią, powinien również poprawić się w drugiej połowie roku.

Podwyżki cen samochodów ciężarowych nie dotyczą tylko klientów Daimlera. W Europie na taki krok zdecydowały się niemal wszyscy producenci ciężarówek, a zamówienia zawarte wcześniej są obecnie renegocjowane.

Przeczytaj też:
Rosenbauer Polska i Bocar podpisały umowę o współpracy

Firma Rosenbauer Polska sp. z o.o. podpisała umowę o współpracy z jednym z największych producentów zabudów specjalistycznych dla branży pożarniczej w Polsce z Przedsiębiorstwem Specjalistycznym "bocar" Sp. z o.o. Uroczystość podpisania umowy odbyła się 22 czerwca 2022 podczas Międzynarodowych Targów Interschutz w Hanowerze.

Ciężarowy Mercedes-Benz z nagrodami w ośmiu kategoriach

W plebiscycie ETM Awards 2022 samochody ciężarowe, autobusy i usługi Daimler Truck AG zdobyły pierwsze miejsca w ośmiu kategoriach. Wymieniamy najciekawsze z nich.

Nowe funkcje w ciężarówkach Volvo dla branży budowlanej

Volvo Trucks wprowadza szereg nowych funkcji, które które ułatwiają jazdę w terenie.

Samochodów używanych szukamy głównie w sieci

Aby zbadać podejście polskich kierowców do zakupu aut używanych, Santander Consumer Multirent zlecił badanie Polak kupuje auto używane, w którym zapytał ankietowanych m.in. o to gdzie kupili ostatni pojazd z drugiej ręki, ile auto miało lat w momencie zakupu i w jaki sposób go szukali.

System monitorujący rowerzystów i pieszych w Volvo Trucks już od września

Volvo Trucks wprowadza nowy system bezpieczeństwa, który wykrywa innych użytkowników dróg, którzy wchodzą w martwe pole widzenia po obu stronach samochodu ciężarowego.

Volkswagen Meteor ze sprzedażą pięciu tysięcy sztuk w niecałe dwa lata

W 2020 roku Volkswagen Caminhões e Ônibus ogłosił wprowadzenie na brazylijski rynek nowego modelu ciężarówki o nazwie Meteor.

Ogródki działkowe dla pracowników zamiast produkcji samochodów

Aby zapewnić dodatkowe wsparcie socjalne pracownikom przedsiębiorstwa, w czasie przestojów, udziałowcy i zarząd Avtotor postanowili bezpłatnie przydzielić ogródki działkowe. Jeszcze nie tak dawno montowali m.in. BMW teraz będą uprawiać warzywa.

Zelektryfikowana zabudowa bramowa PALFINGER współpracująca z eActrosem i eWorX firmy ZF

Na tegorocznych targach IFAT, na stoisku Mercedes-Benz Trucks można zapoznać się z tym wielofunkcyjnym urządzeniem prezentowanym w eActrosie z zabudową bramową PS T 18 firmy PALFINGER.

Jaki najlepszy serwis Mercedes-Benz Trucks Polska?

W dniu 12 maja we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone nagrody dla najlepszego punktu dealerskiego oraz serwisowego w sieci Mercedes-Benz Trucks Polska.

Wyszukiwarka

Informacje