Ile waży betonomieszarka z gruszką 12 m3?

WITD Mazowsze betonomieszarka

Mając dużą zabudowę często zapominamy, że jej pojemność wcale nie oznacza, że można ja załadować do pełna. Zamiast kierowcy ciężarówki czujnością wykazali się inspektorzy z Radomia zatrzymując betonomieszarkę do kontroli.

 

W czwartek (12 maja) rano, na krajowej dwójce w pobliżu Kałuszyna (powiat miński), patrol ITD zatrzymał do kontroli betonomieszarkę. Ciężarówka przewoziła 12 m3 betonu z Siedlec na budowę w okolicy Kałuszyna. Taka ilość przewożonego betonu wskazywała, że pojazd może być znacznie przeciążony. Inspektorzy skontrolowali zatem rzeczywistą masę całkowitą oraz naciski osi betoniarki. Gruszka z przewożonym betonem ważyła 43,3 t zamiast dopuszczalnych 32 t. Zatem o ponad 11 ton za dużo ważyła betonomieszarka. Tak duży tonaż spowodował również przekroczenia dozwolonych nacisków podwójnej osi napędowej (osie 3 i 4) o 8 t. Naciski podwójnej osi napędowej na drogę wynosiły bowiem 27 t zamiast przepisowych 19 t.

Nieprawidłowy transport wstrzymano do czasu doprowadzenia tonażu i nacisków osi ciężarówki do właściwych parametrów. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne. Za przyczynianie się do szybszej degradacji nawierzchni dróg grozi mu wysoka kara pieniężna.

 

Info: WITD Radom

Przeczytaj też:
Czterdzieści pięć tysięcy na jednej zmianie

Na jednym punkcie kontroli dwie załogi inspektorów w ciągu jednej zmiany, stwierdziły kilka poważnych naruszeń u zagranicznych przewoźników. Nałożone kaucje dały w sumie kwotę ponad 45 tys. zł.

Kiedy kabotaż jest przeładowany

Transporty kabotażowe, w większości kojarzą nam się z zagranicą. Jednak są przypadki kiedy to zagraniczne firmy realizują kabotaż w Polsce.

Niebezpieczny brak zabezpieczeń

Widok jadącej naczepy z wypchanym bokiem plandeki to dla inspektorów jednoznaczny sygnał, że kierowca ciężarówki zaoszczędził na pasach mocujących ładunek.

Wakacyjne zakazy dla ciężarówek

Inspekcja Transportu drogowego przypomina o wakacyjnych ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych.

Trzeźwy poniedziałek - skontrolowano 440 kierowców zawodowych

Stan trzeźwości ponad 440 kierowców ciężarówek, busów, autobusów i taksówek skontrolowali w trakcie porannych działań inspektorzy z mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Z 34 kierowców ciężarówek - 22 z mandatami

W ramach jednej z operacji Roadpol 2022 skupiającej się na Ciężarówkach i Autobusach w dniu 15 czerwca 2022 r. w godzinach od 9:00 do 14:00 przeprowadzono kontrolę ruchu na A4 w kierunku Frankfurtu nad Menem.

Skradziony DAF z kierowcą w kabinie

Funkcjonariusze wrocławskiej drogówki otrzymali zgłoszenie dotyczące zespołu pojazdów, który został utracony na terenie Niemiec i znajdował się w Polsce.

Przewożona ziemia może być odpadem

W Legnicy, inspektorzy z WITD we Wrocławia zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy przewożący ziemię zmieszaną z kamieniami oraz ceramiką budowlaną.

Prawie 12 000 euro grzywny dla polskiego kierowcy ciężarówki

W czwartek, 9 czerwca duński sąd skazał 44-letniego polskiego kierowcę ciężarówki, za jazdę z cudzym prawem jazdy.

Wyszukiwarka

Informacje