Rosja broni się wprowadzeniem importu równoległego

Import równoległy

Legalizacja importu równoległego w Rosji może doprowadzić do tego, że do kraju napłyną tzw. podróbki.

 

Przed totalnym załamaniem rynku gospodarczego rząd Feferacji Rosyjskiej chce bronić się zezwalając na import, markowych towarów, niekoniecznie legalnym źródłem importu.

Wcześniej dostawy do Rosji odbywały się poprzez legalnego importera lub oficjalnego dystrybutora. W nomenklaturze określa się ich, jako "wyłącznymi dystrybutorami". Teraz, wraz z legalizacją importu równoległego, wszyscy niezależni dostawcy i detaliści będą mogli importować markowe towary. Każdy będzie mógł wwieźć markowe towary w hurtowych ilościach bez konieczności wykazania źródła ich pochodzenia.

Ministerstwo Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej, zarządzeniem nr 1532, zatwierdziło wykaz towarów dopuszczonych do importu do Federacji Rosyjskiej w ramach importu równoległego. Lista jest dość obszerna i zawiera 50 grup produktów i około 200 marek. Z branży motoryzacyjnej są to m.in.: opony Continental, Michelin, Goodyear i Bridgestone, a także części zamienne do pojazdów Volvo, Hyundai, Nissan i Volkswagen.

Jednak pojawiły się już głosy, że tak duże poluzowanie przepisów importowych sprowadzi na rynek rosyjski falę towarów podrabianych bez odpowiednich certyfikatów. - Przy imporcie równoległym ważne jest przestrzeganie wymogów bezpieczeństwa produktów. W związku z tym uważam, że powinniśmy mieć autoryzowanych importerów. Ważne jest, aby zapobiegać szerzącemu się podrabianiu i dostarczaniu produktów niskiej jakości - uważa Wilhelmina Shavshina szefowa departamentu regulacji celnej i handlu międzynarodowego.

W nowej gospodarczej rzeczywistości Rosji kluczową rolę mają odgrywać służby celne do obowiązków, których będzie teraz należeć, w większym stopniu, walka z tzw. "podróbkami". Nie bardzo jednak wiadomo, jak ma się układać współpraca celników z legalnym importerem, w identyfikacji oryginalnych produktów w czasie, gdy większość zachodnich firm wycofała się z Rosji.

Przeczytaj też:
Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Wakacje z ograniczeniami ruchu dla samochodów ciężarowych za granicą

Wakacyjne ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych są wprowadzane, ponieważ chodzi o ograniczenie ruchu pojazdów w okresach, gdy ruch ten gwałtownie rośnie. Różne kraje, w różny sposób stosują zbiegi poprawiające płynność ruchu i zwiększając bezpieczeństwo na drogach.

Wakacyjne zakazy dla ciężarówek

Inspekcja Transportu drogowego przypomina o wakacyjnych ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych.

Automotive – branża nadal na zakręcie?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy trzeciej edycji konferencji sektora motoryzacyjnego, organizowanej przez Polsko - Niemiecką Izbę Przemysłowo Handlową.

Czy wynagrodzenie za urlop dla kierowców zawodowych będzie wyższe - nawet do 30 tys. kary dla przewoźnika

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe czekają kolejne wydatki.

Program TMS - dla kogo jest przydatny i gdzie się sprawdza?

W branży transportowej dużo się dzieje. Powstaje liczne nowoczesne oprogramowanie, którego celem jest skuteczna obsługa działalności firmy, gdy baza kontrahentów się rozrasta. Wówczas działanie bez odpowiednich narzędzi i planu skazana jest na niepowodzenie.

Z czego wynikają tak duże podwyżki cen paliw?

Choć ceny paliw wzrosły w całej Europie, z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce benzyna podrożała najbardziej – o ponad 35 proc. w okresie od lutego do maja br.

Ograniczenia w ruchu w Katowicach dla ciężarówek

W związku z organizacją na terenie Miasta Katowice, XI sesji Światowego Forum Miejskiego Wojewoda Śląski wprowadził w dniach od 26 do 30 czerwca 2022 roku w godzinach od 7:00 do 23 :00 zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.

O jakiej porze najniższe ceny paliw na stacjach?

Badanie przeprowadzone przez ADAC dowodzi, że diesel, na niemieckich stacjach, jest o ponad 16 centów droższy rano, niż wieczorem.

Wyszukiwarka

Informacje