Polska na trzecim miejscu w rejestracjach nowych samochodów ciężarowych

WODkan

W marcu 2022 r. rejestracje pojazdów użytkowych w UE utrzymywały się w tendencji spadkowej. Zaś w całym pierwszym kwartale 2022 r. liczba rejestracji nowych pojazdów użytkowych w UE zmniejszyła się o 18,1% i wyniosła 411 097 sztuk.

 

Nie powinno to martwić polskich przewoźników, bo choć podaż ciężarówek jest mniejsza, to i tak jesteśmy w czołówce krajów do których trafiło najwięcej samochodów ciężkich. Z wyjątkiem Rumunii i Cypru (odpowiednio +11,2% i +1,6%), wszystkie rynki UE wykazały spadek, w tym cztery główne. Najostrzejszy spadek zanotowała Hiszpania (-41,2%), a następnie Francja (-25,9%), Niemcy (-19,6%) i Włochy (-9,7%). Rezultaty z marca pogorszyły wyniki kwartalne w większym stopniu niż wyniki odnotowane w pierwszych dwóch miesiącach roku. Do pogorszenia sytuacji w regionie przyczyniły się wszystkie cztery kluczowe rynki UE: Hiszpania (-30,3%), Francja (-21,9%), Niemcy (-11,6%) i Włochy (-4,8%).

Nowe samochody dostawcze do 3,5 t

W marcu rejestracje nowych samochodów dostawczych w UE zmniejszyły się o 28,7%, osiągając 122 818 sprzedanych sztuk, ponieważ wszystkie kraje odnotowały spadki. Cztery największe rynki w UE wykazały dwucyfrowe straty: Hiszpania (-46,5%), Francja (-28,6%), Niemcy (-22,2%) i Włochy (-10,7%).

Od stycznia do marca sprzedaż lekkich samochodów dostawczych w UE obniżyła się o -21,3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i wyniosła 329 606 sztuk. Wszystkie cztery główne rynki w regionie odnotowały zmniejszenie sprzedaży: Hiszpania (-35,7%), Francja (-24,2%), Niemcy (-13,6%) i Włochy (-5,3%).

Nowe samochody ciężarowe powyżej 3,5 t

W ostatnim miesiącu w krajach Unii Europejskiej zarejestrowano 28 333 nowe średnie i ciężkie samochody ciężarowe, co oznacza spadek o 6,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Patrząc na cztery kluczowe rynki w regionie, tylko Włochy osiągnęły wzrost (+0,9%). Najsilniejszy spadek wystąpił w Niemczech (-11,6%), za nimi uplasowała się Hiszpania (-4,8%) i Francja (-1,9%).

Wszystkie samochody ciężarowe na poszczególnych rynkach UE, EFTA, UK (styczeń-marzec 2022):

W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku sprzedaż nowych samochodów ciężarowych w Unii Europejskiej obniżyła się o 2,0%, osiągając liczbę prawie 75 000 sztuk. Sytuacja na czterech największych rynkach w regionie była zróżnicowana. Niemcy i Francja zaliczyły spadki (odpowiednio -5,2% i -1,0%), podczas gdy Hiszpania i Włochy mogą pochwalić się niewielkim wzrostem (odpowiednio +2,9% i +0,4%).

Nowe samochody ciężarowe powyżej 16 t

W marcu sprzedaż ciężkich samochodów ciężarowych w UE skurczyła się o 4,6% i wyniosła 24 088 sztuk. Na czterech głównych rynkach Europy Zachodniej odnotowano zróżnicowane wyniki. Niemcy i Hiszpania zaliczyły spadki (odpowiednio -9,2% i -5,8%), natomiast Włochy i Francja osiągnęły umiarkowany wzrost (odpowiednio +1,9% i +1,6%).

Samochody ciężarowe 16 t i pow. 16 t na rynkach UE, EFTA, UK (styczeń-marzec 2022):

Po trzech miesiącach bieżącego roku, za sprawą wzrostu w pierwszych dwóch miesiącach 2022 r., rejestracje nowych ciężkich samochodów ciężarowych w UE nieznacznie wzrosły (+0,6%), osiągając 64 336 sztuk. Z wyjątkiem Niemiec (-1,0%), wszystkie główne rynki Europy Zachodniej przyczyniły się do pozytywnych wyników skumulowanych w regionie: Hiszpania (+4,5%), Francja (+3,1%) i Włochy (+0,8%).

 

 

Przeczytaj też:
MAN TGX w niezwykłej wersji zabudowy Sto ciężarówek Scania Super dla floty FRANCEPOL

Pierwsze pojazdy zostały odebrane na początku lipca br. Jest to partia 100 ciężarówek z zamówionych 170.

Firma Eko-Okna z nowymi wózkami widłowymi Hiab MOFFETT

Spółka Hiab, wchodząca w skład korporacji Cargotec, otrzymała od polskiej firmy Eko-Okna, jednego z wiodących producentów stolarki okienno-drzwiowej w Europie, rekordowe na skalę europejską zamówienie o wartości 21,7 mln EUR.

Jak będzie wyglądał rynek aftermarketowy nowej generacji?

Rozmowa z Philippe Colpronem, dyrektorem dywizji ZF Aftermarket i wiceprezesem wykonawczym ZF Group.

Optymistyczne wieści z branży nowych ciężarówek

W czerwcu 2022r. zarejestrowano 2911 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, tj. więcej, niż przed rokiem (wzrost 8,9%) i mniej o 5%, niż w maju br. W ostatnim miesiącu samochody ciężarowe zakończyły miesiąc z 11,1% wzrostem.

Rosenbauer Polska i Bocar podpisały umowę o współpracy

Firma Rosenbauer Polska sp. z o.o. podpisała umowę o współpracy z jednym z największych producentów zabudów specjalistycznych dla branży pożarniczej w Polsce z Przedsiębiorstwem Specjalistycznym "bocar" Sp. z o.o. Uroczystość podpisania umowy odbyła się 22 czerwca 2022 podczas Międzynarodowych Targów Interschutz w Hanowerze.

Nowe funkcje w ciężarówkach Volvo dla branży budowlanej

Volvo Trucks wprowadza szereg nowych funkcji, które które ułatwiają jazdę w terenie.

Samochodów używanych szukamy głównie w sieci

Aby zbadać podejście polskich kierowców do zakupu aut używanych, Santander Consumer Multirent zlecił badanie Polak kupuje auto używane, w którym zapytał ankietowanych m.in. o to gdzie kupili ostatni pojazd z drugiej ręki, ile auto miało lat w momencie zakupu i w jaki sposób go szukali.

System monitorujący rowerzystów i pieszych w Volvo Trucks już od września

Volvo Trucks wprowadza nowy system bezpieczeństwa, który wykrywa innych użytkowników dróg, którzy wchodzą w martwe pole widzenia po obu stronach samochodu ciężarowego.

Wyszukiwarka

Informacje