Samochody do Rosji

Luksusowe samochody nie trafią do Rosji

W belgijskim porcie Zeebrugge stoi około 8000 luksusowych samochodów. Były przeznaczone do wysyłki do Rosji.

 

Około 8000 luksusowych samochodów z przeznaczeniem do Rosji nie może opuścić portu w Zeebrugge. Pojazdy, w tym niektóre z najnowszych modeli Lexusa, Cadillaca i Mercedesa, przybyły z Azji w pierwszym tygodniu kwietnia i zostały objęte czwartą rundą sankcji Unii Europejskiej. Wraz z samochodami w porcie utknęły inne towary, które podlegają innej kategorii sankcji, są np.: chemikalia i półprzewodniki. W porcie Zeebrugge utknęło ponad 1000 kontenerów zmierzających do Rosji. Wszystkie czekają na weryfikację. Podobna sytuacja rozwinęła się w wielu innych centrach eksportowych w całej Europie.

Kłopot w tym, że zasoby portu są ograniczone, mieści się tam do 10 000 samochodów i również określona ilość kontenerów. Najprawdopodobniej samochody będą sprzedawane na innych rynkach. Sekretarz generalna Europejskiej Organizacji Portów Morskich Isabelle Rickbost powiedziała, że ​​istnieje niejasność co do właściwej interpretacji sankcji. Problem polega na tym, że wiele rosyjskich statków, które mają zakaz wchodzenia do portów UE i USA, pływa pod innymi banderami i jest zarejestrowanych poza Rosją. Europejscy celnicy muszą dołożyć znacznych starań, aby uniemożliwić wejście na rosyjski rynek towarów objętych sankcjami. Chociaż UE wydała wytyczne dotyczące stosowania zakazów, operatorzy portów twierdzą, że przepisy są często mylące i mają wiele wyjątków.

Przeczytaj też:
Konfiskata aut pijanym kierowcom - najczęściej zadawane pytania W dniu 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Co prawda nie ma jeszcze do nich przepisów wykonawczych, lecz jest to tylko kwestia najbliższych tygodni.
Wynagrodzenia dla kierowców muszą wzrosnąć w 2024 roku Zmiany w wynagrodzeniach kierowców zawodowych w 2024 – o tym warto wiedzieć.
Skuteczne zmniejszenie kary nałożonej przez Border Force W lutym ubiegłego roku, zostały wprowadzone zmiany w przepisach w zakresie przeciwdziałania wjazdowi nielegalnych imigrantów na teren Wielkiej Brytanii. Kary są znacznie bardziej dotkliwe, a przewoźnicy są częściej na nie narażeni.
Nowe przepisy dotyczące pojazdów nienormatywnych W dniu 17 lutego 2024r. wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie pilotowania pojazdów nienormatywnych.
Zmiana naliczania opłat drogowych w Czechach Opłata za przejazd w Czechach dla pojazdów powyżej 3,5 t zostanie powiększona o składnik opłaty za wytwarzanie emisji CO2.
Zmiany przepisów w Wielkiej Brytanii. Kto musi posiadać certyfikaty? Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy - przy imporcie niektórych produktów będzie obowiązek przedstawienia odpowiednich certyfikatów.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Czy optymalizacja opłat drogowych jest mitem, czy faktem? Opłaty drogowe stopniowo stają się coraz bardziej znaczącym składnikiem kosztowym w transporcie towarowym.
Kilkukrotny wzrost kar za przewóz nielegalnych imigrantów Maksymalna kara dla firmy transportowej wynosi obecnie 20 tys. funtów za każdą przewiezioną niezgodnie z prawem osobę.