Preselekcja - ważny czynnik w kontroli kierowców ciężarówek (video)

Preselekcja w kontroli ciężarówek

"Autostrada Wolności" to droga BAB12, gdzie odbywa się ruch tranzytowy w kierunku Europy Wschodniej około 40 000 ciężarówek dziennie. Tam zdalne też kontrole policji są najbardziej potrzebne.

 

Przy takim natężeniu ruchu trudno jest typować samochody do kontroli, dlatego ważne jest prowadzenie działań z powietrza lub podgląd (drogą radiową) tego co zapisują urządzenia pokładowe samochodów.

Korzystając z funkcji DSCR, funkcjonariusze w mobilnym radiowozie mają bezpośredni dostęp do danych z prędkością ciężarówki jadącej przed lub obok nich. Decyzja o zatrzymaniu kierowcy ciężarówki podejmowana jest w czasie jazdy. Nie trzeba zatrzymywać wielu ciężarówek do kontroli, z ruchu wycofuje się tylko te pojazdy, które wymagają interwencji kontrolujących.
Dane o prędkości samochodu ciężarowego są odczytywane za pomocą specjalnej anteny DSCR, którą można przymocować do radiowozu lub ustawić nieruchomo, jeśli np. mają zostać przeprowadzone preselekcje. Wszystkie czynności kierowcy w wybranym okresie testowym można wyświetlić graficznie w osi czasu. Funkcjonariusz może błyskawicznie zobaczyć dane i za pomocą kilku kliknięć wybierać i tworzyć raporty naruszeń. Dane, które zostały już zarejestrowane, mogą być automatycznie przeniesione do innych dokumentów.

Kilka razy w roku przeprowadzane są też kontrole odległości pomiędzy ciężarówkami. Kontrole te są prowadzone przy pomocy multikoptera powietrznego. W przypadku stwierdzonych naruszeń uczestnik ruchu drogowego zostanie zatrzymany bezpośrednio na miejscu i okazane są mu nieprawidłowości.
Ostatnio, 21 kwietnia br., policjanci po raz kolejny przeprowadzili kontrolę dronem. Kamera rozpoznała dziesięć naruszeń odległości pomiędzy ciężarówkami. Przy okazji zatrzymywania weryfikuje się również inne wykroczenia, i tak z dziesięciu zatrzymanych kierowców ciężarówek trzy dodatkowo przekroczyły dozwoloną prędkość, jeden kierowca miał przeładowany zestaw, a innemu zarzucono nieprzestrzeganie czasu jazdy i odpoczynku.

 

 

Przeczytaj też:
Holowanie na autostradzie

Holowanie jednej ciężarówki przez drugą wzbudziło niepokój innych kierowców, którzy niezwłocznie poinformowali policję.

Inauguracyjne spotkanie uczestników akcji Profesjonalni Kierowcy

Wczoraj odbyło się pierwsze szkolenie praktyczne w ramach akcji Profesjonalni Kierowcy. Kursantów gościł wieloletni Partner programu – firma Wielton S.A.

800 kierowców skontrolowała wczoraj lubuska ITD

W poniedziałek (16 maja 2022 r.), na głównych drogowych szlakach komunikacyjnych województwa lubuskiego, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili wzmożone kontrole trzeźwości.

Ile waży betonomieszarka z gruszką 12 m3?

Mając dużą zabudowę często zapominamy, że jej pojemność wcale nie oznacza, że można ja załadować do pełna. Zamiast kierowcy ciężarówki czujnością wykazali się inspektorzy z Radomia zatrzymując betonomieszarkę do kontroli.

Uwaga na zapis w dowodzie rejestracyjnym

Przeznaczenie pojazdu, które jest wpisane w dowód rejestracyjny ściśle określa rodzaj wykonywanych przewozów. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki zatrzymany do kontroli przez inspektorów WITD z województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sprawdzili odstępy pomiędzy samochodami na A4

W minionym tygodniu funkcjonariusze z wrocławskiej drogówki przeprowadzili kolejne działania mające na celu kontrole kierujących, którzy nie stosowali się do obowiązku utrzymania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Akcja prowadzona była tak, jak poprzednia na podwrocławskim odcinku autostrady A4.

Pijany kierowca ciężarówki na Dolnym Śląsku

Groźny wypadek spowodował pijany kierowca ciężarówki z Ukrainy.

Kolejna odzyskana naczepa

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej udaremnili wywóz naczepy skradzionej na terytorium Czech.

Dwadzieścia pięć tysięcy kary...

Małopolscy inspektorzy zatrzymali w Krakowie do kontroli zestaw pojazdów należący do polskiego przewoźnika, którym wykonywany był przewóz drewna, na trasie Jasień – Nieczajna Dolna.

Wyszukiwarka

Informacje