Ceny paliw w Niemczech pod kontrolą

Ceny paliw Niemcy

Po silnych wahaniach cen paliw na stacjach benzynowych Federalny Urząd Antymonopolowy chce skontrolować operatorów paliwowych. Celem jest ustalenie przyczyn drastycznie wysokich cen paliw.

 

Przypomnijmy, że na tle wojny ukraińskiej ceny na stacjach benzynowych gwałtownie wzrosły. Jednak gdy cena ropy naftowej ponownie spadła, ceny konsumpcyjne nie spadły w takim samym stopniu. Te zakłócenia na rynku skłoniły do ​​działania Urząd Antymonopolowy.

Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Paliwami i Energią zwróciło uwagę, że koncerny naftowe zdecydowały się na szybkie ograniczenie importu ropy z Rosji. Dało to początek temu, że w konsekwencji benzyna, olej napędowy i olej opałowy stały się towarem deficytowym i były coraz droższe.

Dlaczego ceny konsumpcyjne nie kształtowały się zgodnie z cenami ropy naftowej na giełdzie? Rzecznik Stowarzyszenia uzasadnił to m.in. wyższymi kosztami gazu i energii elektrycznej, czyli energii potrzebnej do procesu rafineryjnego. Transporty ropy z innych regionów świata są również droższe, niż dotychczasowe transporty z Rosji.

ADAC z zadowoleniem przyjął badanie sektorowe przeprowadzone przez Urząd. - Potrzebujemy większej przejrzystości i informacji o procesach importu paliw. Kierowcy mogą również wpływać na ceny poprzez swoje zachowania związane - im lepiej są poinformowani tym bardziej mogą zaplanować tankowania i nie ma paniki. – powiedział prezes ADAC Transport Gerhard Hillebrand.

We wtorek pojawiły się już pierwsze wyniki badania rynku. Według raportu różnice cenowe pozostają duże, a stacje benzynowe przy autostradach są zwykle o około 25 centów droższe, niż na zwykłych drogach. Kolejne odkrycie: tankowanie rano jest znacznie droższe, niż tankowanie wieczorem.

Przeczytaj też:
Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Wakacje z ograniczeniami ruchu dla samochodów ciężarowych za granicą

Wakacyjne ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych są wprowadzane, ponieważ chodzi o ograniczenie ruchu pojazdów w okresach, gdy ruch ten gwałtownie rośnie. Różne kraje, w różny sposób stosują zbiegi poprawiające płynność ruchu i zwiększając bezpieczeństwo na drogach.

Wakacyjne zakazy dla ciężarówek

Inspekcja Transportu drogowego przypomina o wakacyjnych ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych.

Zakup używanego samochodu nie taki prosty

Niemal połowa polskich kierowców spotkała się z praktyką ukrywania wad pojazdu przy zakupie auta używanego.

Automotive – branża nadal na zakręcie?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy trzeciej edycji konferencji sektora motoryzacyjnego, organizowanej przez Polsko - Niemiecką Izbę Przemysłowo Handlową.

Czy wynagrodzenie za urlop dla kierowców zawodowych będzie wyższe - nawet do 30 tys. kary dla przewoźnika

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe czekają kolejne wydatki.

Program TMS - dla kogo jest przydatny i gdzie się sprawdza?

W branży transportowej dużo się dzieje. Powstaje liczne nowoczesne oprogramowanie, którego celem jest skuteczna obsługa działalności firmy, gdy baza kontrahentów się rozrasta. Wówczas działanie bez odpowiednich narzędzi i planu skazana jest na niepowodzenie.

Z czego wynikają tak duże podwyżki cen paliw?

Choć ceny paliw wzrosły w całej Europie, z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce benzyna podrożała najbardziej – o ponad 35 proc. w okresie od lutego do maja br.

Ograniczenia w ruchu w Katowicach dla ciężarówek

W związku z organizacją na terenie Miasta Katowice, XI sesji Światowego Forum Miejskiego Wojewoda Śląski wprowadził w dniach od 26 do 30 czerwca 2022 roku w godzinach od 7:00 do 23 :00 zakaz przewozu towarów niebezpiecznych oraz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, z wyłączeniem autobusów.

Wyszukiwarka

Informacje