Dlaczego CMA CGM Group przejmuje GEFCO?

GEFCO Transport

Większościowym udziałowcem GEFCO od 2012 roku, posiadając 75% udziałów, były Koleje Rosyjskie (RZD). Pozostałe 25 procent należało do firmy motoryzacyjnej Stellantis (dawniej PSA i Fiat-Chrysler).

 

Od 1 kwietnia 2022 r. rada dyrektorów GEFCO, za zgodą rady nadzorczej, podjęła decyzję o sprzedaży 75 procent udziałów Kolei Rosyjskich (RZD). Formalnie większościowym udziałowcem ma być CMA CGM Group - francuska firma zajmująca się frachtami morskimi. Grupa CMA CGM ogłosiła w piątek 8 kwietnia, że ​​przejmie prawie 100 procent kapitału GEFCO.

Od początku wojny na Ukrainie większościowy udziałowiec RZD podlega sankcjom. - Wśród zaangażowanych osób panował pogląd, że sankcje nie powinny dotyczyć GEFCO, ponieważ jest ono niezależnie zarządzaną firmą z siedzibą we Francji - komentowali przedstawiciele GEFCO w oświadczeniu na początku kwietnia.

GEFCO działa w branży logistyki motoryzacyjnej i jest uważany za międzynarodowego specjalistę w multimodalnych łańcuchach dostaw. Sankcje nałożone na dotychczasowego większościowego udziałowca, uniemożliwiły by normalne funkcjonowanie GEFCO. Przejęcie przez CMA CGM Group zostało już przedłożone do zatwierdzenia urzędom ds. konkurencji i firma oczekuje na ostateczną zgodę w nadchodzących miesiącach.

- Przejęcie GEFCO to kolejny krok w naszej strategii rozwoju. Umacnia naszą pozycję jako globalnego gracza w transporcie i logistyce – skomentował Rodolphe Saadé, prezes i dyrektor generalny CMA CGM Group. CMA CGM Group chce, aby GEFCO kontynuowało swoją działalność na rynkach międzynarodowych, jako dostawca usług logistycznych.

Przeczytaj też:
Firma Eko-Okna z nowymi wózkami widłowymi Hiab MOFFETT

Spółka Hiab, wchodząca w skład korporacji Cargotec, otrzymała od polskiej firmy Eko-Okna, jednego z wiodących producentów stolarki okienno-drzwiowej w Europie, rekordowe na skalę europejską zamówienie o wartości 21,7 mln EUR.

Czy zachodni producenci samochodów powrócą do Rosji?

Brak komponentów czy surowców wydobywanych w Ukrainie oraz Rosji, a także międzynarodowe sankcje – to tylko część kryzysów spowodowanych wojną. Wojna trwa również na rynku motoryzacyjnym.

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Wakacje z ograniczeniami ruchu dla samochodów ciężarowych za granicą

Wakacyjne ograniczenia ruchu dla samochodów ciężarowych są wprowadzane, ponieważ chodzi o ograniczenie ruchu pojazdów w okresach, gdy ruch ten gwałtownie rośnie. Różne kraje, w różny sposób stosują zbiegi poprawiające płynność ruchu i zwiększając bezpieczeństwo na drogach.

Wakacyjne zakazy dla ciężarówek

Inspekcja Transportu drogowego przypomina o wakacyjnych ograniczeniach ruchu samochodów ciężarowych.

Automotive – branża nadal na zakręcie?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy trzeciej edycji konferencji sektora motoryzacyjnego, organizowanej przez Polsko - Niemiecką Izbę Przemysłowo Handlową.

Czy wynagrodzenie za urlop dla kierowców zawodowych będzie wyższe - nawet do 30 tys. kary dla przewoźnika

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe czekają kolejne wydatki.

Program TMS - dla kogo jest przydatny i gdzie się sprawdza?

W branży transportowej dużo się dzieje. Powstaje liczne nowoczesne oprogramowanie, którego celem jest skuteczna obsługa działalności firmy, gdy baza kontrahentów się rozrasta. Wówczas działanie bez odpowiednich narzędzi i planu skazana jest na niepowodzenie.

Z czego wynikają tak duże podwyżki cen paliw?

Choć ceny paliw wzrosły w całej Europie, z danych Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce benzyna podrożała najbardziej – o ponad 35 proc. w okresie od lutego do maja br.

Wyszukiwarka

Informacje