Tajemnicze klawisze MAN

Tajemnicze klawisze w ciężarówce

Producenci samochodów ciężarowych wyposażają pojazdy w wiele ukrytych funkcji, które na co dzień nie są dostępne dla kierowców ciężarówek.

 

Zaślepki przycisków na konsoli wielu pojazdów nie są przypadkowe, a ich funkcje zna niewielu użytkowników. Jest jednak tak, że producenci ciężarówek umówili się, aby w zaślepkach klawiszy ukryć pewne, te same, działania. I tak, można spowodować, że zwykły cztero-, czy sześciocylindrowy silnik zmieni odgłos na bardziej rasowy np. V8 - tak przydatne podczas wjazdu na parking, czy na zloty samochodów ciężarowych. Inną ukrytą funkcją, niedostępną dla wielu użytkowników, jest np. głosowe komunikowanie się z pojazdem, które w samochodach osobowych mamy już od kilku lat. Wystarczy wydać komendę: "sprawdź mi wszystkie światła" lub "czy dojadę, bez tankowania, do bazy", a pojazd, głosem wybranej aktorki odpowie na zadane pytanie.

Jak znaleźć ukryte funkcje?

Pewną trudność stanowi fakt, że producenci ciężarówek nie umówili się, aby w identyczny sposób, można było uruchamiać ukryte funkcje. Informacji nie ma w żadnej instrukcji, ani też na żadnym polskim forum internetowym. O ukrytych funkcjach przeczytaliśmy przypadkiem na niemieckiej grupie truckerów. O co zatem chodzi? Należy dokładnie sprawdzić, które z zaślepek na konsoli uginają się po naciskiem palca, bo część zaślepek istotnie jest tylko zaślepkami. Jednoczesne wciśnięcie, naraz, dwóch lub trzech odpowiednich przycisków może wywołać pożądany efekt.

Ukryte funkcje ciężarówek potwierdził nam jeden z trenerów ekonomicznej jazdy, który nawet pokazał konkretne działanie w jego samochodzie.

 

Przeczytaj też:
MAN TGX w niezwykłej wersji zabudowy Powiększa się sieć siłowni Truckers GYM

W dniu 9 sierpnia br. na terenie SVG Autohof Merenberg (Niemcy) otwarta zostanie kolejna siłownia Truckers Gym. Będzie to 109 tego typu obiekt w Europie i 24 na terenie Niemiec.

Wygraj zaproszenie na wyjątkowe szkolenie Textar

Textar Brake Clinic pozwala m.in. poznać wpływ błędów montażowych na funkcjonowanie układu hamulcowego.

Warszawa bez zakazów jazdy dla ciężarówek

Do 30 września S2 w Warszawie bez ograniczeń czasowych dla ciężarówek.

Kierowcy ciężarówek z Ukrainy bez powtórnych egzaminów

Komisja Europejska w Brukseli zdecydowała, że ​​prawa jazdy zawodowych kierowców z Ukrainy będą również uznawane bez wymiany lub nowego egzaminu na prawo jazdy.

Działania DYSTANS na podwrocławskim odcinku A4

W środę 13 lipca br. funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu prowadzili kolejne działania pod kryptonimem "Dystans".

Kolejna sieć stacji benzynowych z rabatem 30 groszy dla kierowców

Sieć stacji paliw MOYA wprowadza wyjątkową wakacyjną promocję na paliwo.

Blokada nocna w ciężarówkach DAF nowej generacji

Firma DAF wprowadza zmodernizowaną blokadę DAF Night Lock dla serii ciężarówek DAF nowej generacji. Blokada Night Lock może być dostarczona w każdym nowym XF, XG i XG⁺ i jest również dostępna, jako rozwiązanie modernizacyjne u wszystkich oficjalnych dealerów DAF.

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Wyszukiwarka

Informacje