Znamy wyniki kampanii Miej oko na drogę

Zmęczenie wzroku kierowcy

Jak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych w ramach kampanii Miej oko na drogę odbywającej się pod patronatem Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, aż 64 proc. kierowców mierzy się z różnego rodzaju dolegliwościami związanymi z ich wzrokiem.

 

Zmęczenie oczu, gorsza ostrość widzenia po zmroku czy uczucie suchości, to tylko wybrane symptomy, które wskazują badani. Jak pomóc naszym oczom podczas długiej jazdy?
Oprócz wad wzroku, wielu kierowców w przeprowadzonym badaniu wskazuje różne doskwierające im dolegliwości. Wśród osób, które deklarują, co najmniej jeden z objawów do najczęściej wymienianych należą:
- zmęczenie oczu – 53 proc.
- gorsza ostrość widzenia po zmroku – 46 proc.
- suchość oka – 28 proc.
- łzawienie oczu – 26 proc.
- niewyraźne widzenie – 21 proc.
- gorsze możliwości skupienia wzroku – 19 proc.

- Długotrwałe wytężanie wzroku czy wielość otaczających bodźców powodują wysychanie filmu łzowego. To z kolei prowadzi do pieczenia, swędzenia, bólu oczy i ogólnego dyskomfortu. Ma to oczywiście niezaprzeczalny wpływ na prowadzenie samochodu. Stan naszego wzroku, to obok sprawności pojazdu, najważniejszy z czynników przekładających się na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. I tak jak samochód, nasze oczy potrzebują różnych płynów, by były odpowiednio nawilżone - komentuje Michał Członkowski, koordynator ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Miej oko na drogę.

Niezależnie od tego, czy objawy zmęczonych oczu u nas występują, warto działać zapobiegawczo, stosując codzienną profilaktykę wzroku. Istnieje kilka prostych metod, które pozwolą na skuteczną regenerację naszych oczu. Nie wymagają one dużych nakładów pracy i można je wdrożyć "od już":
1. Podczas długiej trasy staraj się robić przerwy
Znajdź chwilę na przerwę i pozwól swoim oczom odpocząć. W trakcie postoju wyjdź z samochodu i przez chwilę pospaceruj. Świeże powietrze działa dla oczu relaksująco. Przerwy w prowadzeniu samochodu, zwłaszcza na długich dystansach i rozluźnienie oczu zmniejszają napięcie i zmęczenie.
2. Ćwicz wzrok w trakcie postojów
Krótkie postoje (np. w korku) to idealna okazja na szybką jogę dla oczu. Zmuś swój organizm do ziewnięć, kręć ósemki oczami, zaciskaj mocno powieki. Te proste ćwiczenia mogą zdziałać bardzo wiele – nawilżają oczy i pozwalają się im zrelaksować.
3. Stosuj krople nawilżające
Skupienie się przez dłuższy czas jazdy na konkretnym obiekcie może skutkować radykalnym zmniejszeniem liczby mrugnięć – a im mniej mrugasz, tym bardziej Twoje oczy stają się suche i podrażnione. Aby rozwiązać ten problem, możesz użyć kropli do oczu, aby odświeżyć je i zmniejszyć odczuwany w wyniku podrażnienia dyskomfort.
4. Jadąc z kimś – zmieniajcie się
Zmęczenie, nie tylko oczu, ale i całego ciała, może okazać się szczególnie uporczywe podczas długiej i monotonnej trasy. Nie lada wyzwaniem są również nocne podróże. Warto więc zmieniać się z kimś za kierownicą co kilka godzin.
5. Korzystaj w trakcie jazdy z okularów przeciwsłonecznych w filtrem UV
Używaj okularów ochronnych lub przeciwodblaskowych z wysokim filtrem UV. Pomogą one nie tylko zmniejszyć zmęczenie oczu, ale także uchronią nasz wzrok przed niewyraźnym widzeniem, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
6. Dbaj o nawodnienie
Spożywanie wystarczającej ilości wody lub innych płynów w ciągu dnia jest nie tylko korzystne dla oczu, ale może pomóc w utrzymaniu koncentracji podczas jazdy. Zbyt małe nawodnienie organizmu może być przyczyną suchości i zaczerwienienia oczu.
7. Ogranicz korzystanie z klimatyzacji
Klimatyzatory zmniejszają wilgotność i powodują suchość oka. Kiedy dysza wentylacyjna jest skierowany na twarz, może zaburzyć to warstwę lipidową oka. Dlatego utrzymywanie niskiego stanu powietrza i skierowanie go z dala od twarzy może pomóc w uniknięciu tego problemu.

Przeczytaj też:
MAN TGX w niezwykłej wersji zabudowy Powiększa się sieć siłowni Truckers GYM

W dniu 9 sierpnia br. na terenie SVG Autohof Merenberg (Niemcy) otwarta zostanie kolejna siłownia Truckers Gym. Będzie to 109 tego typu obiekt w Europie i 24 na terenie Niemiec.

Wygraj zaproszenie na wyjątkowe szkolenie Textar

Textar Brake Clinic pozwala m.in. poznać wpływ błędów montażowych na funkcjonowanie układu hamulcowego.

Warszawa bez zakazów jazdy dla ciężarówek

Do 30 września S2 w Warszawie bez ograniczeń czasowych dla ciężarówek.

Kierowcy ciężarówek z Ukrainy bez powtórnych egzaminów

Komisja Europejska w Brukseli zdecydowała, że ​​prawa jazdy zawodowych kierowców z Ukrainy będą również uznawane bez wymiany lub nowego egzaminu na prawo jazdy.

Działania DYSTANS na podwrocławskim odcinku A4

W środę 13 lipca br. funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu prowadzili kolejne działania pod kryptonimem "Dystans".

Kolejna sieć stacji benzynowych z rabatem 30 groszy dla kierowców

Sieć stacji paliw MOYA wprowadza wyjątkową wakacyjną promocję na paliwo.

Blokada nocna w ciężarówkach DAF nowej generacji

Firma DAF wprowadza zmodernizowaną blokadę DAF Night Lock dla serii ciężarówek DAF nowej generacji. Blokada Night Lock może być dostarczona w każdym nowym XF, XG i XG⁺ i jest również dostępna, jako rozwiązanie modernizacyjne u wszystkich oficjalnych dealerów DAF.

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza?

Niebieski znak TIR na ciężarówkach co oznacza? Często spotykamy się z tytułami TIR przejechał drogą... lub kierowca TIRa wymusił pierwszeństwo... To potoczne określenie nie oznacza wcale samochodu ciężarowego, a jest to, mówiąc w skrócie, karnet w międzynarodowym ruchu drogowym.

Wyszukiwarka

Informacje