Actros L - nowy ShowTruck Mercedes-Benz Trucks Polska

Mercedes Actros ShowTruck

Po dwóch latach prezentacji charakterystycznego ShowTrucka, który powstał na bazie Mercedes-Benz Actros przyszedł czas na kolejny pojazd demonstracyjny Mercedes-Benz Trucks Polska.

 

Autorem tegorocznej edycji jest artysta grafik i ilustrator Mateusz Nowakowski, który ma na swoim koncie zarówno formy mniejsze, jak i wielkoformatowe, np. murale, ale ShowTruck jest pierwszym w jego karierze samochodem ciężarowym. – Jeśli chodzi o pojazdy, to wcześniej miałem do czynienia m.in. z karbonowymi rowerami, co wymagało nie lada precyzji. Z kolei murale oznaczają konieczność panowania nad wielką formą. W przypadku ciężarówki trzeba było połączyć te dwa elementy: precyzję i dużą powierzchnię, co okazało się bardzo ciekawym wyzwaniem – mówi Mateusz Nowakowski.

Projekt nowego ShowTrucka, który wygrał konkurs zorganizowany przez Mercedes-Benz Trucks Polska, nawiązuje przede wszystkim do innowacyjności Actrosa. – To dla nas najistotniejsze, bo to właśnie obszar, w którym nasz pojazd najbardziej się wyróżnia: takie systemy jak MirrorCam, Multimedia Cockpit czy Active Drive Assist (w Actrosie L w nowej wersji) całkowicie odmieniają sposób jazdy i wciąż są nowością. Drugim elementem, który tym razem chcieliśmy podkreślić jeszcze bardziej, jest wsparcie kierowcy – mówi Igor Kaczorkiewicz Head of Product & Marketing, PR w Mercedes-Benz Trucks Polska.

Bazą ShowTrucka jest nowy Actros L, wersja modelu jeszcze bardziej zorientowana na potrzeby kierowcy. Kabina została lepiej wyciszona, pojazd ma nowe reflektory LED, które zapewniają wyjątkową widoczność na drodze, a także fotel z wielopunktową regulacją oraz wieli innych elementów. Słowem, Actros L został udoskonalony pod kątem wydajniejszej pracy, lepszego prowadzenia i większego komfortu.

Jak powyższe cechy wpłynęły na wyobraźnię artysty? – Skupiłem się przede wszystkim na wydobyciu organicznego charakteru projektu, obłe linie nawiązują tu do synaps – odnoszących się do inteligencji maszyny, przesyłu informacji – tłumaczy Mateusz Nowakowski. – Jednocześnie nie chciałem przytłoczyć
swoją pracą pięknego designu, nad którym pracowali projektanci Mercedes-Benz Trucks. Actros, którego zobaczyłem w rzeczywistości dopiero po zatwierdzeniu projektu, okazał się bardzo dopracowaną pod tym względem bryłą, dlatego chciałem, żeby moje grafiki raczej wydobyły jego stylistykę, współpracowały z nią, niż przykrywały. Pojazd miał też więcej niuansów, przetłoczeń niewidocznych wcześniej na zdjęciach, co sprawiło, że musiałem nieco zmodyfikować projekt.

Wzór, którym ozdobiony został nowy ShowTruck, powstał na bazie szkiców, a następnie został przeniesiony na samochód. Artysta użył w tym celu precyzyjnie naklejanych szablonów, wyznaczających przestrzenie oraz linie do pomalowania. Grafiki powstały niemal wyłącznie przy zastosowaniu lakieru samochodowego. – Chodziło m.in. o to, żeby uniknąć ewentualnych niepożądanych reakcji chemicznych z istniejącym lakierem. Większość fragmentów malowałem markerami, sprejami i pędzlami ręcznie. Na koniec całość została wypolerowana i pokryta lakierem bezbarwnym.

Budowa projektu trwała ponad miesiąc, a jego spektakularne efekty już niebawem będzie można zobaczyć na naszych drogach i podczas licznych wydarzeń organizowanych m.in. przez Mercedes-Benz Trucks Polska.
Mamy zamiar, podobnie jak w przypadku poprzedniego ShowTrucka, zbudować rodzinę pojazdów demonstracyjnych, tak żeby były dostępne do testowania w naszej sieci dealerskiej w całej Polsce. Ten pierwszy, oryginalny egzemplarz będziemy natomiast wykorzystywać podczas różnych eventów – podsumowuje Igor Kaczorkiewicz.

Przeczytaj też:
MAN TGX w niezwykłej wersji zabudowy Mercedes-Benz Econic z zabudową betonomieszarki w Bosta-Beton

Przedsiębiorstwo Produkcji Mas Betonowych Bosta-Beton Sp. z o.o., wieloletni klient marki Mercedes-Benz Trucks, uznało, że właśnie ten model, oprócz użytkowanych w firmie Arocsów, również sprawdzi się w jej codziennej działalności.

Rozpoczyna się seryjna produkcja elektrycznej ciężarówki Mercedes-Benz dla służb komunalnych

Daimler Truck uruchamia seryjną produkcję samochodu ciężarowego Mercedes-Benz eEconic, przeznaczonego do eksploatacji miejskiej w zastosowaniach komunalnych.

Sto ciężarówek Scania Super dla floty FRANCEPOL

Pierwsze pojazdy zostały odebrane na początku lipca br. Jest to partia 100 ciężarówek z zamówionych 170.

Firma Eko-Okna z nowymi wózkami widłowymi Hiab MOFFETT

Spółka Hiab, wchodząca w skład korporacji Cargotec, otrzymała od polskiej firmy Eko-Okna, jednego z wiodących producentów stolarki okienno-drzwiowej w Europie, rekordowe na skalę europejską zamówienie o wartości 21,7 mln EUR.

Jak będzie wyglądał rynek aftermarketowy nowej generacji?

Rozmowa z Philippe Colpronem, dyrektorem dywizji ZF Aftermarket i wiceprezesem wykonawczym ZF Group.

Optymistyczne wieści z branży nowych ciężarówek

W czerwcu 2022r. zarejestrowano 2911 pojazdów użytkowych pow. 3,5 t, tj. więcej, niż przed rokiem (wzrost 8,9%) i mniej o 5%, niż w maju br. W ostatnim miesiącu samochody ciężarowe zakończyły miesiąc z 11,1% wzrostem.

Nowe Actrosy L w Kuźnia Trans

Pięćdziesiąt Mercedes-Benz Actros L 1845 zasili flotę firmy Kuźnia Trans z Mikołowa.

Rosenbauer Polska i Bocar podpisały umowę o współpracy

Firma Rosenbauer Polska sp. z o.o. podpisała umowę o współpracy z jednym z największych producentów zabudów specjalistycznych dla branży pożarniczej w Polsce z Przedsiębiorstwem Specjalistycznym "bocar" Sp. z o.o. Uroczystość podpisania umowy odbyła się 22 czerwca 2022 podczas Międzynarodowych Targów Interschutz w Hanowerze.

Wyszukiwarka

Informacje